Święto jazzu już po raz 18. w stolicy Karkonoszy

Radio Wrocław | Utworzono: 2019-09-24 20:05 | Zmodyfikowano: 2019-09-24 20:05
A|A|A

fot. materiały prasowe

To właśnie tu w Jeleniej Górze sympatycy synkopowanych brzmień będą mieli okazję po raz kolejny posłuchać jazzu „na żywo” i to na światowym poziomie. Zestawienie występujących artystów tylko pozornie nie tworzy jednolitej konwencji. Takie pomieszanie gatunków to świadomy i śmiały wybór mający na celu prezentację zróżnicowanej, najwyższej próby współczesnego jazzu. Mimo swych odległych stylistyk muzycznych poszczególnych propozycji, Krokus Jazz Festiwal i tym razem potrafił odnaleźć wspólny mianownik, jakim po prostu jest jazz. Stąd też w programie tegorocznej imprezy mamy jazz z latynoskim klimatem, stuprocentowy amerykański jazz w jazzie z jej brawurowymi popisami a także jazz wokalny z jej subtelnymi dźwiękami. Bez wątpienia pojawią się na Nim największe jazzowe osobowości i to z najwyższej jazzowej półki.

Pojawienie się organowego tria amerykańskiego saksofonisty Jamesa Cartera na początek tegorocznego festiwalu ( piątek 18 października ) ma znaczący wydźwięk. Był partnerem scenicznym Franka Lowe’a, Juliusa Hemphilla i Lestera Bowie, z drugiej strony – grał też z Wyntonem Marsalisem. To pokazuje najlepiej, że historię jazzu ma w małym palcu a zagrać umie właściwie wszystko i z każdym. Podczas swych koncertów z Organ Trio z tych kompetencji skwapliwie wykorzystuje nie tylko grając wszystko, ale często wręcz wszystko naraz. Będzie jednocześnie okazją do poznania najnowszego albumu tego muzyka nagrywającego dla prestiżowej wytwórni Blue Note Records.

Atrakcją drugiego dnia festiwalu (19 października) będzie występ kwintetu pod wodzą fantastycznego muzyka Wojtka Mazolewskiego. To jedno z najbardziej gorących nazwisk dzisiejszego polskiego jazzu. Od wielu lat lider urzeka publiczność na całym świecie swoim niepowtarzalnym, muzycznym alfabetem. Wśród kilkunastu projektów, tego wybitnego polskiego kontrabasisty, który nie tylko jest liderem z silną osobowością ale też niemałymi zdolnościami kompozytorskimi na szczególną uwagę zasługuje album „Polka” zauważony zarówno przez BBC jak i prestiżowy magazyn Down Beat.

Miłośników jazzowych brzmień połączonych z przepięknym głosem zapraszamy na koncert amerykańskiej wokalistki, która przez Paryż osiadła na dłużej w Londynie a nazywa się Hailey Tuck.Jej spektakularny debiutancki album „Junk” wydany przez Sony Music, jest nasycony mocną osobowością tej utalentowanej wokalistki. Producentem tego albumu jest wielokrotnie nagradzany Grammy Awards Larry Klein, który współpracuje z najlepszymi (Joni Mitchell, Herbie Hancock, Melody Gardot).Głos Hailey Tuck w pewnym stopniu przypomina Madeleine Peyroux.W podobnym klimacie śpiewa swoje urokliwe utwory nasycone jazzowym kolorytem.

Poza koncertami Gwiazd na scenie głównej festiwalu niewątpliwie emanującym i wyjątkowym klimatem będą się cieszyły późno wieczorne koncerty w festiwalowym klubie „Kwadrat”. Już pierwszego dnia festiwalu ( czwartek 17 października ) wystąpi formacja JAZZBLASTER. Repertuar zespołu stanowią kompozycje nacechowane skandynawskimi brzmieniami ze sporą dawką elektroniki, wykonywane z iście punkową werwą. Grupa promuje swój najnowszy album „Night Out”

Piątkowy koncert w festiwalowym klubie „Kwadrat” ( 18 października ) będzie należał do kwintetu utalentowanego skrzypka z Wybrzeża Tomasza Chyły . Inspiracje czerpią z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W ich muzyce słychać strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem.

Trzecia odsłona klubowego sobotniego koncertu w klubie „Kwadrat” ( 19 października) będzie należała do młodych utalentowanych muzyków jazzowych z Niemiec występujących i nagrywających swoje albumy pod nazwą Immigration Booth. Łączą w swoje muzyce wpływy amerykańskiego i europejskiego jazzu. Połączenie saksofonu altowego i klarnetu basowego jako instrumentów wiodących jest w ich muzyce niezwykle interesujące. Poprzez swoją dramaturgię odkrywają szerokie rejony współczesnego jazzu.

Ostatnią jazzową odsłoną w festiwalowym klubie „Kwadrat” ( 20 października ) będzie występ ubiegłorocznego laureata konkursu „Powiew Młodego Jazzu” The Cuban Latin Jazz. Ich muzyka to fuzja jazzu i muzyki latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ich debiutancki album zatytułowany „ Juntos Por Siempre” spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyki jazzowej. Wirtuozeria i niespotykane improwizacje w połączeniu z perfekcją i profesjonalizmem wybitnych muzyków jakie pojawią się podczas tych trzech wieczornych koncertów w klubie „Kwadrat” nie sposób będzie ich zapomnieć.

Obok występów czołowych muzyków o ugruntowanej pozycji podczas trzech dni festiwalowych odbywać się będą koncerty konkursowe młodych muzyków jazzowych, których niebawem z pewnością zobaczymy w gronie najbardziej uznanych artystów. „Powiew Młodego Jazzu” to konkurs, który – jako jeden z nielicznych w kraju – promuje młodych twórców ambitnej muzyki. O nagrodę „Złotego Krokusa” ubiegać się będą zespoły z Czech, Niemiec, Słowacji i Polski. Koncerty konkursowe odbywające się przez 2 dni (19 – 20 października) na które wstęp jest bezpłatny będą oceniane przez międzynarodowe Jury pod przewodnictwem niemieckiego kompozytora i legendy jazzowej perkusji Gunthera „Baby” Sommera ciągle aktywnego na jazzowej scenie międzynarodowej. Słowem organizatorzy tegorocznego festiwalu Krokus Jazz a jest nim Jeleniogórskie Centrum Kultury proponuje Państwu JAZZ, którego słucha się bez snobizmu a jedynie dla czystej przyjemności.

Więcej informacji o festiwalowych gwiazdach na www.krokusjazzfestiwal.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama