Po naszej interwencji Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową obniża pensje zarządu

Elżbieta Osowicz, jk | Utworzono: 2019-11-22 09:52 | Zmodyfikowano: 2019-11-22 09:55
A|A|A

W oświadczeniu Fundacja opisała m.in., jak wspierała budowę Przylądka Nadziei

Aktualizacja godz. 15:00

Przewodniczący Rady Fundacji Grzegorz Dzik zadeklarował na naszej antenie, że będzie rekomendował Radzie obniżenie pensji. I dotrzymał słowa. W oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji czytamy, że Rada Fundacji podjęła decyzję o zmniejszeniu średniego wynagrodzenia zarządu Fundacji z 28.000 zł brutto do 18.000 zł brutto od pierwszego stycznia 2020 roku". Ponadto Przewodniczący zgodził się z nami, że wypłaty dla zarządu nie powinny obciążać konta Fundacji, stąd jeszcze jedna decyzja. Członkowie Rady Fundacji – przedsiębiorcy, biznesmeni – zadeklarowali wpłaty, które będą przeznaczone na wynagrodzenia Zarządu.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ile dla chorych dzieci, ile dla prezesów? Pytamy o wynagrodzenia zarządu Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

KOMENTARZ ELŻBIETY OSOWICZ, AUTORKI MATERIAŁU

godz. 7:00

W związku z naszymi wczorajszymi informacjami na temat wysokości zarobków zarządu wrocławskiej Fundacji na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową Rada Fundacji wydała oświadczenie.

Oczekiwaliśmy, że Rada odniesie się do opisanych przez nas zarobków dwuosobowego zarządu. Według sprawozdania za 2018 rok dwuosobowy zarząd kosztował Fundację 56 tysięcy złotych miesięcznie. Jednak w stanowisku Rady nie ma na ten temat ani słowa. Po kilkugodzinnych obradach, przed północą treść stanowiska została zamieszczona na stronie internetowej Fundacji (KLIKNIJ I PRZECZYTAJ).

W oświadczeniu nie ma jednak ani słowa o deklarowanym przez Przewodniczącego Rady Grzegorza Dzika obniżeniu pensji zarządu. Być może będzie to tematem kolejnego posiedzenia, ale w nocy nie udało się nam tego potwierdzić. Rada skupiła się na przedstawieniu dokonań Fundacji, między innymi wsparciu budowy kliniki Przylądek Nadziei i jakości opieki nad dziećmi - o czym wielokrotnie mówiliśmy w naszych audycjach. Rada tłumaczy też, że "(...) wynagrodzenia zarządu nie są finansowane z jakichkolwiek wpłat darczyńców na dzieci, ani z przekazywanego Fundacji 1% podatku PIT. Fundacja nie pobiera również prowizji od wpłat na subkonta imienne. " Tyle, że w naszej publikacji nie pytaliśmy o wpłaty z 1% ani konta imienne.

W oświadczeniu czytamy, "(...) dla rozwiania jakichkolwiek wątpliwości informujemy, że koszty wynagrodzenia zarządu pokrywane są wyłącznie z przychodów finansowych lokat bankowych". Podczas dwukrotnego spotkania z Przewodniczącym Rady nie wskazywał on tego źródła, choć o to pytaliśmy. Wręcz przeciwnie - jako przykład podawał dochód z Koncertu Nadziei i wpłaty od przedstawicieli biznesu. Profesor Alicja Chybicka, która jest członkiem Rady Fundacji, przekonywała w audycji o istnieniu wpłat celowych na finansowanie zarządu. Prosiliśmy o przedstawienie takich dokumentów, ale ich nie dostaliśmy.

Ponadto Rada w oświadczeniu powołuje się na regularne kontrole organów państwowych i spełnianie nałożonych obowiązków. Tyle, że nie twierdziliśmy w naszej publikacji, że prawo zostało naruszone. Wskazywaliśmy jedynie na moralne uzasadnienie wydawania tak wysokich kwot na wynagrodzenia dla zarządu. Przewodniczący Rady zgodził się z nami, że zarobki kadry zarządzającej nie powinny obciążać konta fundacji, która przekonuje darczyńców, że liczy się każda złotówka na ratowanie ciężko chorych dzieci. Przewodniczący Grzegorz Dzik w naszej audycji zadeklarował znalezienie sponsorów, którzy pokryją wydatki związane z wynagrodzeniem kadry menedżerskiej lub pokrycie tych kosztów z własnej kieszeni. Czekamy na spełnienie tej obietnicy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Lipka
2019-11-24 12:45:49
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: -1
Czyli koniec żerowania na dzieciach.
~208120 zł
2019-11-24 02:34:04
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: -5
Wysokość maksymalnego wynagrodzenia miesięcznego w Przylądku dobrej nadziei.
~Marek Kramarz
2019-11-23 19:33:44
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: -1
Dwóch z Zarządu Fundacji żerowalo z pensjami po 28 tys zl na miesiąc. Jak tu dawać środki na tę Fundację, skoro tam zarządza taka hienowata padlina.
~Ulubieńcy Ratusza
2019-11-23 10:19:00
z adresu IP: (2.58.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dlaczego kierownicy miejskich jednostek zarabiają 20 - 40 000 tysiaków/miesięcznie, dużo więcej niż ministrowie. A pieniędzy na podwyżki dla wrocławskich nauczycieli nie ma. O co tu chodzi, kto mi wyjaśni. Czołem Fredek !
~Adam
2019-11-23 09:42:43
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
Super że chociaż w tej fundacji maja jaja poza tym powinno się wyciągnąć na światło dzienne wszystkie aferki w ratuszu pl. Nowy Targ dosłownie wszytko i pozbawić wszystkich umoczonych pracy bo nie zasługują na życie za nasze pieniądze!!!! Terenowe biuro rzecznika praw obywatelskich to też fikcja i mam dowód w postaci pisma że robią co chcą i jak chcą i mają gdzieś ludzi bo wydaje im się że są nadludzmi a to zwykle śmieci w tym fikcyjnym kraju
~Kazimierz57
2019-11-23 08:25:48
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: -9
Źle mi z tym ba ła..ganem ...jak czytam
~Fancy
2019-11-23 07:52:34
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -5
18 tysięcy to nadal jest bardzo dużo. W tej fundacji nikt nic jednak nie zrozumiał. Przychody z lokat też powínny iść na dzieci.
~Gosc świąteczny
2019-11-23 07:02:23
z adresu IP: (37.190.xxx.xxx)
Ocena: -4
Nareszcie. Nareszcie. Może wreszcie ktoś dostrzeże że król (krolowa ? ) jest nagi. A wszystko sprowadza się do dwóch krzeseł. Dla siebie i swojego ego. Cała reszta (nawet kasa) nie ma takiego znaczenia.
~Jacek S. ma kota
2019-11-22 20:38:03
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 2
Obawiam się tylko jednego. Że Fundacja nie chciała się już w Radio Wrocław reklamować. Dla przykładu. Magistrat wrocławia reklamował tramwaje za ponad 200 tys. zł dla Radia Wrocław. Jest w radio gloryfikowany, a dziennikarz Przemek Gałecki objął funkcję dyrektora w magistracie. Fundacja mogła zakręcić kurek z kasą dla PRW i jest artykuł. Tego się obawiam.
~Xxx
2019-11-22 19:53:53
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dobrze że na przeswietlili w końcu fundację !!! Bo m7 rodzice nie raz czuliśmy się oszukani przez nich pomimo prób wyjaśnień niektórych spraw na naszych subkontach zbywali nas i odnosili się chłodno. To pieniądze naszych dzieci górę wręcz prosimy się od innych ;( nie wszystko jak deklarują można odliczać (leki) przejazdy to są skrupulatnie kontrolowane :( A dlaczego 2 lata temu zmienił się nagle cały zarząd i kadra pracującą ?! Bo nakradli i to sporo ale sprawa tak zatuszowali że hej. Poprzednia Pani prezes wiedząc jaki to zysk z prowadzenia fundacji zmieniła na inna też pomagający dzieciom... I dalej przedzie dobrze.
~Jasna
2019-11-22 18:03:54
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: -1
Już pan M. Się zatroszczy o temat jak obejść procedury. Nikomu wpływy na konto się nie zmniejsza.
~Andrzej
2019-11-22 14:57:16
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 6
Ja wiem jedno po tej publikacji sprawą powinna zainteresować się prokuratura
~anonim
2019-11-22 13:44:46
z adresu IP: (5.39.xxx.xxx)
Ocena: 13
Pani ElZbieto Osowicz tylko pani nikt tylko pani! Takie prześwietlenie wydatków przydałoby się OKIS-ow ! Pani może,pani da radę!
~Cogito
2019-11-22 13:40:16
z adresu IP: (78.31.xxx.xxx)
Ocena: 1
@~Źle: Nie mądre, a raczej nie mądra jest postawa zakładająca, że wszystko da się wyjaśnić i rozwiązać na sposób biznesowy... Darczyńcami są również niemajętne lub przeciętnie zamożne osoby prywatne. Dlaczego zapomina się o tym, że ich mniejsze datki, też mogą stanowić pokaźny odsetek funduszy NGOsów, a jeśli uwzględni się to, że pośrednio lub bezpośrednio pracują na firmy i zamożność ich właścicieli poprzez bycie klientami i pracownikami, to warto by pomyśleć, o jakimś mądrym, honorowym rozwiązaniu tych kontrowersji...
~Ile
2019-11-22 13:10:45
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -11
A ile kasy miesięcznie biorą GWIAZDY radia z karkonoskiej?
~Komentarz został usunięty
2019-11-22 13:07:37
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: -8
Komentarz został usunięty
~kRZYSZTOF
2019-11-22 12:57:07
z adresu IP: (185.75.xxx.xxx)
Ocena: 17
Kawał porządnej roboty. A więc nie całe dziennikarstwo spsiało w naszym kraju.
~Klik Klak
2019-11-22 12:52:48
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 12
Super artykuł. Żenującą odpowiedź ze strony fundacji. Artykuł dotyczy moralnych aspektów wynagradzania dwóch osób z zarządu. Brak odpowiedzi to czysta pogarda w stosunki do darczyńców. Czekamy na honorowa postawę dwuosobowego zarządu. Miałkie odpowiedzi będą potwierdzać negatywną postawę.
~hmmm
2019-11-22 12:15:04
z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Ocena: 11
A ja teraz nie o fundacji,a o apelu prof.Chybickiej sprzed kilku miesięcy, w którym prosiła o to,aby zatrudniały się pielęgniarki i ratownicy,ponieważ grozi to zamknięciem oddziałów! Na stronie fb pojawiły się wówczas posty byłych pracowników informujące o panowanym w klinice mobbingu i braku poszanowania ze strony docentów,doktorów dla pracy właśnie m.innymi pielęgniarek! Prof. Chybicka podobno pojawia się w Klinice baaaardzo rzadko! I chyba nie panuje nad tym wszystkim? Tym sposobem zawsze będziecie mieć braki kadrowe!!
~Bartosz
2019-11-22 10:48:55
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -3
a co z fundacja przyladek nadziei?
~////
2019-11-22 10:18:49
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 25
Pani Elżbieto Osowicz. Dziękuję za kawał dobrej roboty dziennikarskiej i czekam na więcej. Powodzenia.