Marcin Zawół młodzieżowym mistrzem olimpijskim w biathlonie

BT, PAP | Utworzono: 2020-01-14 16:33 | Zmodyfikowano: 2020-01-14 16:36

Na dystansie 7,5 km Marcin Zawół, który zaliczył jeden niecelny strzał, osiągnął czas 19.23,8.

Polak wyprzedził o 12,6 s sekund Rosjanina Denisa Irodowa, a o 18,5 s Norwega Vegarda Thona - oni także mieli po jednym niecelnym strzale.

Na trasie w Station Des Roueses wysoko uplasowali się pozostali Polacy. Jan Guńka zajął trzynaste miejsce (strata 57,6), a Konrad Badacz piętnaste (1.03,4 za zwycięzcą).

Medal Zawoła jest oficjalnie pierwszym zdobytym przez Polskę w historii tych igrzysk. Wprawdzie przed czterema laty srebro wywalczyła panczenistka Karolina Gałecka, ale nie jest on wliczany do oficjalnej klasyfikacji medalowej, ponieważ został on zdobyty w międzynarodowej konkurencji Team MIX, gdzie w skład drużyny wchodzili łyżwiarze z kilku krajów.

W zawodach w Lozannie, które potrwają do 22 stycznia, biorą udział sportowcy w wieku 15-18 lat - wśród nich 45 reprezentantów Polski.

Lozanna jest gospodarzem trzeciej edycji zmagań "olimpijczyków jutra". Wcześniej imprezę gościł w 2012 roku austriacki Innsbruck, a cztery lata później norweskie Lillehammer.