Oświadczenie musi wystarczyć. Prezes MPK nie komentuje, rzecznik odsyła do komunikatu

Joanna Jaros, KM, d | Utworzono: 2020-02-17 16:25 | Zmodyfikowano: 2020-02-17 16:26
A|A|A

Fot. zdjęcie ilustracyjne

Wrocławskie MPK nie chce wytłumaczyć, co było przyczyną środowego wykolejenia tramwaju nauki jazdy. O sprawie pisaliśmy tutaj: Szef MPK miał nazwać pracownicę "kretynką". Interweniował prezydent

Winą za to obarczono instruktorkę, którą zdjęto z funkcji szkoleniowca i przeniesiono do pracy jako motorniczą:

- tłumaczy Mateusz Lubański, rzecznik spółki.

Tu próba rozmowy naszej dziennikarki z prezesem MPK Krzysztofem Balawajderem:

W oświadczeniu przesłanym do mediów brakuje również odpowiedzi na pytania, jaka była w tym wina instruktorki. Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej RP zażądał w imieniu pracownicy przywrócenia jej na poprzednie stanowisko.

Oświadczenie MPK: 

Do wspomnianego wykolejenia faktycznie doszło wczoraj o godzinie 7:52. Prezes zarządu MPK Wrocław Krzysztof Balawejder zapewnia, że nie nazwał instruktorki „kretynką”, choć podobne określenie zostało rzucone pod wpływem emocji w formie podobnej do: „co za kretyn prowadził szkolenie w takim miejscu?”.

- W sytuacjach newralgicznych, a takimi bez wątpienia są dla wrocławskiego MPK rozjechania czy wykolejenia, rzeczywiście zdarza się usłyszeć kilka męskich słów. Wynika to przede wszystkim z zaangażowania oraz troski o stan wrocławskiej komunikacji miejskiej. Gwarantuję jednak, że nikogo nie nazwałem „kretynem” czy „kretynką”. Żadne ze słów, które padły z mojej strony, nie miało na celu urażenia któregokolwiek z pracowników. Jeśli wspomniana pani instruktor odebrała to w ten sposób, pozostaje mi ją przeprosić – powiedział prezes Krzysztof Balawejder.

Należy podkreślić, że pani instruktor nie została w żaden sposób zdegradowana, tylko przesunięta na stanowisko motorniczej, co nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami finansowymi. Wynika to z faktu, że pani instruktor wybrała trasę przejazdu, co do której wiedziała, że nie jest w najlepszym stanie technicznym i motorniczowie muszą zachować tam szczególną ostrożność. Biorąc pod uwagę, że tramwaj prowadziła osoba, która dopiero uczy się prowadzić, szkoląca ją pani instruktor naraziła pojazd na wykolejenie, do którego niestety doszło. Choć nie mamy zastrzeżeń co do umiejętności prowadzenia pojazdu przez panią instruktor, to jednak przeprowadzanie szkolenia dla osób uczących się i wyznaczanie dla nich tras wymaga nieco innej wiedzy. Prezes MPK zadecydował, że pani instruktor nie spełnia obecnie kryteriów, których wymagamy od instruktorów.



REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~wrocławianin
2020-02-20 16:54:11
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 5
Powtórka z rozywki. Awaria zwrotnicy przy zjeździe z wrocławskiego mostu Zwierzynieckiego w stronę zoo. Tramwaje linii 1, 2, 4, 10 i 16 oraz autobusy linii 115, 145, 146 skierowano objazdem przez Most Szczytnicki, Różyckiego, Paderewskiego, Mickiewicza. Dla pasażerów MPK to nic nowego i tak będzie dalej przy tym prezydencie i tym prezesie.
~wrocławianin
2020-02-19 21:26:05
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 3
Tramwaje znowu stoją.19 lutego godz. 17. Zderzenia się dwu tramwajów na pl. Jana Pawła II. Kilkugodzinne utrudnienia.
~MPK nie wie
2020-02-18 11:24:31
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 20
Wrocławskie MPK nie chce wytłumaczyć, co było przyczyną środowego wykolejenia tramwaju nauki jazdy bo samo nie wie. Jakiekolwiek wytłumaczenie mogłoby by być zakwestionowane przez specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Do oceny stanu zarządzania torami tramwajowymi we Wrocławiu Prezydent Miasta Wrocławia powinien zatrudnić fachowców z Poznania lub Aglomeracji Górnośląskiej. Dopiero ich wnioski pozwolą Prezydentowi Miasta Wrocławia usunąć zgodnie z zasadami zarządzania niekompetentnego kierownika wrocławskiego MPK.
~prawnik
2020-02-18 11:01:44
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 9
Związki Zawodowe, Prezydent Miasta Wrocławia powinni zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy incydent z kretynem. Bez ich oceny mieszkańcy Wrocławia są niedoinformowani tym w jakich warunkach przewozi ich MPK.
~emeryt 31
2020-02-18 10:05:05
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 2
I to ma zachęcać do jazdy tramwajami, brrrr!!
~NIC NOWEGO
2020-02-18 09:24:04
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 3
Od 30 lat pracodawcy poniżają, wyzywają, biją i nie wypłacają pensji swoim pracownikom. Jak myślisz, dlaczego prawie wszystkie rodzaje służb mają broń, granaty, najnowsze pistolety a inspekcji pracy zabrano uprawnienia.
~Wrocław_30
2020-02-18 09:18:55
z adresu IP: (105.157.xxx.xxx)
Ocena: 4
To co się dzieje w MPK we Wrocławiu przechodzi chyba już ludzkie pojęcie.
~Serio?
2020-02-18 09:18:07
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
A prezes nie spełnia żadnych kryteriów do pełnienia swojego stanowiska... paranoja, dlaczego ten człowiek w ogóle ma takie stanowisko? Zwykły ziemniak z żółtym szaliczkiem z kompleksami.
~Wkur....ny
2020-02-18 06:25:18
z adresu IP: (81.168.xxx.xxx)
Ocena: 8
Wydaje mi się, że jedyną formą która może pomóc prezydentowi w podjęciu decyzji, co zrobić z tym panem, jest protest motorniczych, nie wyjeżdżamy z zajezdni, żądamy zmiany prezesa i dopilnować , żeby kolejny człowiek na to stanowisko, został wybrany w sposób zgodny z europejskimi standardami, nie polską normą rodem z prywatnego folwarku...
~Byku
2020-02-18 06:16:42
z adresu IP: (212.106.xxx.xxx)
Ocena: 6
Do kogo macie pretensje? Sami wybraliście sobie takiego pozal się borze prezydenta...
~gklo
2020-02-18 05:29:46
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
Przecież fatalny stan MPK, torowisk i ogólnie komunikacji miejskiej nie wziął się od tego typka w żółtym szaliku (skojarzenia z Gajosem :)). To efekt wieloletnich zaniedbań i polityki "zastaw się a pokaż się". Prezydent Dutkiewicz uwielbiał każde igrzyska nieważne ile kosztowały. Tramwaje Skoda to kolejny akt tej tragedii - za duże, za ciężkie ale wystarczająco świecące.... Nie pamiętacie już tej śpiewki "Spośród wszystkich metropolii w Polsce Wrocław jako pierwszy"? Przecież kupowaliście ten kit i głosowaliście na tego magika kilka razy, a teraz na jego mianowańca - człowieka z szafy, bez zaplecza, wyciągniętego pół roku przed wyborami, zawodowego urzędasa.... Byle nie PiS... No to macie... Głosujecie na ten sam układ od 20 lat, przecież tam wciąż siedzą ci sami ludzie ale kupujecie te bajeczki, a Wrocław zmienia się w miasto nie dla mieszkańców...
~Mika
2020-02-18 01:23:32
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 5
mpk-owski imbecyl bez prawa jazdy uważa wrocławian za kretynów! A sutryk jest zadowolony z jego poczynań! No komediodramat!
~Thor
2020-02-18 01:18:01
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 5
mpk-owski geniusz, miś na miarę naszych czasów rozwiązał problem wykolejeń ograniczając prędkość na zwrotnicach do10. km/h a za chwilę będzie 5,4,3.. Miś dyscyplinuje niesfornych motorowych tzw. idiotów, osobistom rozmowom! Miś krzyś TheBill!
~motorniczy
2020-02-17 21:30:16
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 12
Teraz wszyscy już wiedzą w jakich warunkach przyszło nam pracować. Cud boży że tramwaje jeszcze jeżdżą.
~Diuk
2020-02-17 21:00:48
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 15
Najlepsze jest w tym że przecież mają instruktorzy odgórny kaprys by uczniowie przejechali przez każdą zwrotnice i to conajmniej 2 x zatem niech Bajek nie opowiada bo nawet po wykolejeniu tej L ki 2 dni później dyżurny podał komunikat by tamtędy obieżdżali no ale motorniczy po komunikacie powiedział centrali ruchu że odmawia jazdy tamtą trasą bo nie jest KRETYNEM wszyscy padli śmiechem Ci co to słyszeli w radio stacji.
~ble
2020-02-17 20:49:15
z adresu IP: (82.145.xxx.xxx)
Ocena: 13
Nawet na chłopski rozum nie będąc motorniczym uważam, że szkolenie na takim zdezelowanym odcinku młodych motorniczych jest konieczne, choćby obok miał być dźwig. Właśnie po to, by wiedział jak przejeżdżać przez takie miejsca.
~Gosc
2020-02-17 20:39:19
z adresu IP: (88.215.xxx.xxx)
Ocena: 8
Torowisko Wroclawskie cale jest w oplakanym stanie, wiec niech nie opowiada bzdur prezesik
~Ziętek
2020-02-17 20:35:13
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 10
Zacytuje klasyka, "mój mąż z zawodu jest dyrektorem". Nic się nie zmieniło.
~MARECZKU
2020-02-17 20:07:01
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 6
DUZO KRZYKU , DUZO SZUMU , WIEKSZOSC JEST SLUSZNEGO ZDANIA ZE PREZES POWINIEN BYC ODSUNIETY OD PELNIENIA OBOWIAZKÓW ! ! NIESTETY WSZYSTKO POZOSTANIE TAK JAK BYLO BO NIEKTÓRZY MAJA " SZEROKIE PLECY " ! ! ! NIE BYL MILE SPOSTRZEGANY W POLBUSIE I TAK TEZ JEST W MPK ! ! JAKIE STANOWISKO MOZNA DOSTAC ZA SZAREGO KOTA ?? - KOTA W WORKU . A CO BY BYLO ZE KOT NIE ZOSTAL ZNALEZIONY TYLKO POPROSTU KUPIONY ??? BO JA BYM RACZEJ TAKIEGO RASOWEGO KOTA NIE ZOSTAWIL ! ! !
~Kpina!
2020-02-17 19:22:55
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 9
Każdy instruktor jazdy ma za sobą jakieś wykolejenie. Odsuwamy wszystkich? Tamtem odcinek byl dopuszczony do ruchu, używany w razie objazdow, i obowiązkowy przy nauce jazdy!!!. Oświadczenie jest jednym wielkim mijaniem się z prawdą...
~Grzegorz
2020-02-17 19:03:17
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 9
Drodzy Współwyborcy, zapamiętajcie proszę, jaki poziom pokory wobec swoich podwładnych i Was prezentują władze miasta.
~Sprawiedliwy
2020-02-17 18:42:56
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 9
Co się stało że Prezesunio nie chcę rozmawiać z Mediami.Jak to Powiedział Siara do Wąskiego-cały misterny plan w pizd...Czas by kapitan dzielnej drużyny MPK siagnął opaskę.Koniec mydlenia oczu i nieszanowania pracowników
~Jacęty
2020-02-17 18:29:04
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: 13
Wrocławskie jaja i kabaret w jednym - kretyn tłumaczy, że nie jest kretynem.
~krz
2020-02-17 18:24:03
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 11
Wszystkich instruktorów w takim razie powinien przenieść z nauki jazdy, bo każdy wyjazd z zajezdni grozi wykolejeniem.
~Anton
2020-02-17 18:19:42
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 14
Instruktorzy mają obowiązek pojechać wszędzie!! Zwrotnica nie była wyłączona z ruchu, jeszcze po wykolejeniu tej Lki poprowadzono nią objazd!!!!
~Anto
2020-02-17 18:18:42
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 7
Instruktorzy mają obowiązek pojechać wszędzie! Zwrotnica nie była wyłączona z ruchu, jeszcze po wykolejeniu tej Lki poprowadzono nią objazd!!!
~Polski Janusz
2020-02-17 18:15:32
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 12
Ten Pan nawet nie ma prawa jazdy, więc jakim cudem dostał stanowisko gdzie trzeba choć trochę się znać na kodeksie ruchu drogowego ?
~kpina
2020-02-17 17:55:15
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 15
odpowiedź mpk to jakaś kpina ...
~netwidz
2020-02-17 17:37:55
z adresu IP: (217.97.xxx.xxx)
Ocena: 10
Tory krzywe i zużyte, zacinające się zwrotnice, deficyty zasilania,egzotyczna Skoda na torach, nie ma dnia bez wykolejenia - przyczyna jest prosta lata zaniedbań. Dwóch ostatnich prezydentów to tylko PR bez solidnej roboty. Panie B. PIKO kolejki pan sobie puszczaj.
~Kot
2020-02-17 17:34:06
z adresu IP: (195.182.xxx.xxx)
Ocena: 22
Wiele osób nie może w to uwierzyć, bo prezes w mediach i internecie kreuje się na inną osobę niż jest w rzeczywistości. Wielu pracowników przekonało się jaki jest naprawdę. Przypadek instruktorki Basi nie jest odosobniony, ale wyszedł na jaw, bo świadkami tego zdarzenia byli postronni ludzie. W pozostałych przypadkach pracownicy milczą, bo boją się o pracę...
~tutejszy
2020-02-17 17:29:56
z adresu IP: (185.119.xxx.xxx)
Ocena: 18
40 lat temu takie"coś" wywoziło sie na taczkach z zajezdni
~Dyrektor z zawodu
2020-02-17 16:56:16
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 17
Proponuję, żeby sam dyrektor Balawejder został instruktorem i uczył młodych motorniczych fachu. Z oświadczenia wynika, że zna się na tym znakomicie. Panie prezesie, panie instruktorze - pokaż pan nam maluczkim, jak się szkoli nowy narybek MPK!