Koronawirus. RAPORT CODZIENNY 27.04

Elżbieta Osowicz, PP | Utworzono: 2020-04-27 18:00 | Zmodyfikowano: 2020-04-27 18:00
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

W statystykach jest też dobra wiadomość, szybko przybywa ozdrowieńców. Dziś dolnośląski pacjent zero, 26-latek, który jako pierwszy trafił do wrocławskiego szpitala oddał osocze krwi. W ten sposób chce pomóc walczącym z koronawirusem. W raporcie medycznym Elżbiety Osowicz dziś także o infolinii dla pacjentów, która działa w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu.

INFOLINIA lekarska dla pacjentów podejrzewających zakażenie:

+48 571 356 746 od 8:00 do 20:00.
+48 519 338 486-całodobowo

Koordynator infolinistów: dr.n.med Anna Zmarzły. To w sumie 35-osobowy zespół. O tym, jak działa infolinia opowiadają lek. med. Michał Żygadło i lek. med. Paulina Jasińska:

W drugiej części raportu medycznego o badaniach wrocławskich naukowców. Badacze przeanalizowali przebieg pandemii na Dolnym Śląsku i wykorzystując modele matematyczne przedstawili rekomendacje dla mieszkańców oraz instytucji. Główne zalecenia dotyczą ograniczenia kontaktów międzyludzkich i wykonywania większej liczby testów. O wynikach badań i możliwych scenariuszach Elżbieta Osowicz rozmawiała z dr inż. Piotrem Szymańskim z Politechniki Wrocławskiej:

Grupa MOCOS Wrocław to inicjator międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje, jak zwalczyć COVID-19. Grupę MOCOS założył 12 lutego prof. Tyll Krüger (Politechnika Wrocławska), zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii. Zespół tworzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland oraz Microscope IT. Grupa wspierana jest przez Urząd Miasta Wrocławia.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama