Spartańskie podium w Toruniu. Maciej Janowski najlepszy z Polaków

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2020-10-03 08:15

Po nieudanych występach w poprzednich turniejach cyklu w Gorzowie i Pradze popularny „Magic” znów pokazał szybką i widowiskową jazdę. W całych zawodach na Motoarenie Janowski nie przyjechał do mety na niższej pozycji niż druga. Już w inauguracyjnym występie wrocławianin świetnie wyszedł spod taśmy z pierwszego pola i trzymając krawężnik dowiózł trzy punkty na otwarcie. W pokonanym polu żużlowiec Betardu Sparty zostawił głównych kandydatów do miejsc na podium w IMŚ Szweda Fredrika Lindgrena i klubowego kolegę Taia Woffindena.

W drugiej serii Janowski, po zaciętej walce z Duńczykiem Leonem Madsenem, na metę wpadł drugi. Wraz ze Słoweńcem Matejem Zagarem „Magic” prowadził po dwóch seriach.

Rywalizacja na Motoarenie nabierała kolorów. Świetny był Janowski, po upadku w drugiej serii szybko odzyskał wigor broniący tytułu Bartosz Zmarzlik, a skrzętnie zbierał punkty ten, na którego przed zawodami mało kto stawiał, czyli Australijczyk Max Fricke. Po trzech seriach samotnym liderem był kapitan Betardu Sparty z ośmioma punktami na koncie i o jeden wyprzedzał Lindgrena. Dalej aż pięciu żużlowców z sześcioma oczkami, co pokazywało jak zacięta jest walka o punkty.

Do samego końca pewny miejsca w półfinale nie był pewien Zmarzlik. Obrońca tytułu, dzięki wygranej w ostanim występie w serii zasadniczej, awansował ostatecznie do drugiej fazy zawodów z ósmego miejsca. Mimo zdobycia dziewięciu punktów z dalszej rywalizacji odpadli Rosjanin Artiom Łaguta i Australijczyk Jason Doyle. Do ósemki nie awansował Słoweniec Zagar, który dobrze rozpoczął turniej w grodzie Kopernika. Na przeciwnym biegunie był Janowski, który z 12 punktami wygrał fazę zasadniczą. Po pięciu biegach rywalizację zakończył inny z Polaków – Patryk Dudek.

Swoją świetną dyspozycję w pierwszym półfinale potwierdził „Magic”, ale jeszcze lepiej od Polaka zaprezentował się jego klubowy kolega Fricke, który po raz drugi w karierze „wjechał” do finału Grand Prix. W drugim biegu półfinałowym po świetnym stracie z czwartego pola triumfował Zmarzlik, a tuż za nim na metę wpadł Anglik Woffinden.

Ostatnia rywalizacja piątkowego wieczoru na Motoarenie rozpoczęła się dość równym wyjściem spod taśmy całej czwórki. Pierwszy łuk najlepiej rozegrał szybki w tym momencie Fricke, a podobną ścieżkę obrał Janowski. Do walki próbowali się jeszcze włączyć Woffinden i Zmarzlik, ale rywale skutecznie bronili swoje pozycje. Pierwszy na linii mety zameldował się Fricke, dla którego było to historyczne, pierwsze zwycięstwo w GP. Za nim przyjechał Janowski, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny z żużlowców Sparty - Woffinden. Zmarzlik, który w piątek zajął czwarte miejsce, dzięki udziałowi w finale utrzymał prowadzenie w klasyfikacji przed ostatnią rundą IMŚ. Ma osiem punktów przewagi nad Woffindenem oraz dziesięć nad Lindgrenem.  Janowski w klasyfikacji generalnej jest czwarty, a do miejsca na podium traci 14 punktów.

Dziś ostatnia runda IMŚ, także w Toruniu. Początek o godz. 19.00.

Wyniki siódmej rundy GP w Toruniu:

1. Max Fricke (Australia) - 20
2. Maciej Janowski (Polska) - 18
3. Tai Woffinden (W. Brytania) - 16
4. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 14

5. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 12
6. Fredrick Lindgren (Szwecja) - 11
7. Martin Vaculik (Słowacja) - 10
8. Leon Madsen (Dania) - 9
9. Artiom Łaguta (Rosja) - 8
10. Jason Doyle (Australia) - 7
11. Matej Zagar (Słowenia) - 6
12. Jack Holder (Austalia) - 5
13. Patryk Dudek (Polska) - 4
14. Mikkel Michelsen (Dania) - 3
15. Antonio Lindback (Szwecja) - 2
16. Niels-Kristian Iversen (Dania) - 1


Klasyfikacja generalna GP:


1. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 113
2. Tai Woffinden (W. Brytania) – 105
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 103
4. Maciej Janowski (Polska) - 89
5. Leon Madsen (Dania) – 79
6. Jason Doyle (Australia) – 76
------
7. Martin Vaculik (Słowacja) - 73
8. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 72
9. Artiom Łaguta (Rosja) - 68
10. Max Fricke (Australia) – 60
11. Matej Zagar (Słowenia) - 43
12. Patryk Dudek (Polska) - 33
13. Niels Kristian Iversen (Dania) – 31
14. Mikkel Michelsen (Dania) – 30
15. Gleb Czugunow (Polska) - 16
16. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 14
17. Andres Thomsen (Dania) - 10
18. Jack Holder (Australia) - 5
19. Vaclav Milik (Czechy) - 1
20. Eduard Krcmar (Czechy) - 1

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.