Uniwersytet Wrocławski przyzna najwyższą nagrodę naukową w Polsce

PAP, GN | Utworzono: 2021-02-18 13:30
Uniwersytet Wrocławski przyzna najwyższą nagrodę naukową w Polsce - fot. Patrycja Dzwonkowska
fot. Patrycja Dzwonkowska

„Z okazji obchodzonego 19 lutego Święta Nauki Polskiej, Uniwersytet Wrocławski ma dla polskich naukowców niezwykły prezent. W tym roku na naszej uczelni po raz pierwszy przyznany zostanie polski "mały Nobel" - Nagroda Heisiga. 200 tys. zł trafi do jednego z 20 naukowców, prowadzących badania na polskich uczelniach” – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa uczelni Katarzyna Uczkiewicz.

Jak wyjaśniła, finałową dwudziestkę wytypują senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 roku w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca, której dysponentem będzie Uniwersytet Wrocławski.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski poinformował, że po raz pierwszy Nagroda Heisiga przyznana zostanie w październiku 2021 roku. „W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Faktycznie 200 tysięcy złotych to najwyższa polska nagroda dla naukowca - co istotne - laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy - zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania mają wpływ na naukę na poziomie światowym” - tłumaczył.

Celem nagrody jest uhonorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat. „Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski, brały udział w światowym wyścigu naukowym. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to "równania do góry". Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów” - mówił prof. Eugeniusz Zych, chemik, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych.

W tej chwili Uniwersytet Wrocławski czeka na zgłoszenia. W kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata Nagrody Heisiga. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.