W Karkonoszach dużo śniegu. Znaczne zagrożenie lawinowe

el | Utworzono: 2021-03-20 13:13 | Zmodyfikowano: 2021-03-21 01:37
W Karkonoszach dużo śniegu. Znaczne zagrożenie lawinowe - zdjęcie ilustracyjne/ archiwum radiowroclaw.pl/ E. Wienke
zdjęcie ilustracyjne/ archiwum radiowroclaw.pl/ E. Wienke

Znaczne zagrożenie lawinowe w Karkonoszach związane jest z intensywnymi opadami śniegu, które miały miejsce w ostatnich dniach w górach. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin odnotowano przyrost pokrywy śnieżnej o 20 cm.

- Wyzwolenie lawin na wielu stokach może wystąpić już przy małym obciążeniu dodatkowym - przestrzegła w komunikacie Karkonoska Grupa GOPR. Jak zaznaczono, zaobserwowano również samoczynne zejścia lawin.

GOPR podał, że w ciągu najbliższej doby prognozowane są opady śniegu, którym będzie towarzyszył wiatr do 40 km/h z kierunku północnego i północno-zachodniego. W szczytowych partiach gór w ciągu dnia temp. do -15 stopni. W Karkonoszach średnia grubość pokrywy śnieżnej to 140 cm.

Duża lawina zeszła w Karkonoszach w Białym Jarze w ubiegłą niedzielę. Kilka godzin później lawina zeszła też po czeskiej stronie Karkonoszy, w rejonie szczytu Czeskie Kamienie. Po polskiej stronie nie było poszkodowanych, natomiast po czeskiej lawina zasypała trzy osoby – dwóch mężczyzn i kobietę, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dzień później zmarła.

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.