Reportaż: Tajemnice Manhattanu

Ewa Zając, mk | Utworzono: 2021-04-29 17:30 | Zmodyfikowano: 2021-04-29 17:30
A|A|A

fot. archiwum prywatne

W latach 70. był ikoną nowoczesności i awangardowego podejścia do projektowania. Autorką projektu była Jadwiga Grabowska-Hawrylak, która stworzyła zespół sześciu 16-piętrowych wieżowców.

Miały mieć zielone dachy, które będą strefą wypoczynku, świetlice służące mieszkańcom jako miejsce integracji i wiele innych udogodnień.

Jak powstawał wrocławski Manhattan i w jakiej kondycji jest obecnie, kto tam mieszkał, jak się w nim żyło i jak mieszka teraz, czy bliżej mu do prestiżowego miejsca, czy do slamsu - o tym w reportażu "Tajemnice Manhattanu".

W reportażu biorą udział:

  • Małogorzata Giełda - mieszkanka Manhattanu od urodzenia - założycielka komitetu społecznego mieszkańców
  • Kamila Wojtyńska - mieszkanka działająca w komitecie
  • Maria Jerje - mieszkanka od 1973 roku
  • p. Miroslawa - mieszkanka
  • Michał Duda - twórca filmu "Po polsku Manhattan", Muzeum Architektury
  • Tomasz Jakub Sysło - aktywista miejski, przez 30 lat mieszkaniec Manhattanu
  • prezes spółdzielni mieszkaniowej Piast Jacek Kludacz

POSŁUCHAJ:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~bratek
2021-05-03 09:35:08
z adresu IP: (131.255.xxx.xxx)
Ocena: 9
KTO BĘDZIE FINANSOWAŁ KOLEJNY ZACIĄGNIĘTY KREDYT NA REMONT ESPLANADY? CZEMU TAKI RUCH JEST WYKONYWANY SKORO SPÓŁDZIELNIA MA ŚRODKI W WYSOKOŚCI 10MLN NA LOKACIE?
~adma
2021-05-02 17:01:38
z adresu IP: (192.154.xxx.xxx)
Ocena: 16
Zarząd w reportażu mówi o pieniądzach a może tak zarząd i rn rozliczy poprawnie koszty wynajmu tak jak powinny prawowicie wyglądać? Dla przykładu : Sępa-Szaryńskiego i Benedyktyńska 15 (oooojj) , Drzewieckiego 41 (ogromna prywata za kasę spółdzielców) . Można by wymieniać i wymieniać . Każdy z mieszkańców SM Piast płaci czynsz plus wszystkie dodatkowe opłaty , natomiast zarząd je prze**erdala . Traktują pieniądze spółdzielcze jak swoje własne . Największy skandal we Wrocławiu !
~tsy
2021-05-01 10:26:08
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 17
bardzo lubię to osiedle chciałbym aby było bardziej dostępne dla osob niepełnosprawnych. obniżone krawężniki wyrównana nawierzchnia.
~Bravo Wy
2021-04-30 01:05:31
z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Ocena: 7
Obecny Zarząd SM Piast chwalił się remontem elewacji i ociepleniem budynków Manhattanu wspólnie z Panem R.Dutkiewiczem. Niestety te budynki tak naprawdę nadają się do wyburzenia bo są niebezpieczne dla mieszkańców i tak naprawdę szpecą Wrocław. Za parę lat jak elewacja się zabrudzi zowu będzie slums. Pieniądze wyrzucone w błoto.
~Kris
2021-04-29 20:45:18
z adresu IP: (192.154.xxx.xxx)
Ocena: 29
Bardzo ciekawy materiał. Taki prawdziwy. Wszyscy wypowiadają się spokojnie i merytorycznie opisując realny problem aż nagle nadchodzi ten moment pojawia się wypowiedź prezesa , cała podniesionym głosem i nerwowością - bez konkretu , pełna złośliwości.
~Informator
2021-04-29 20:03:37
z adresu IP: (185.176.xxx.xxx)
Ocena: 26
SM Piast planuje zaciągnąć kolejny duży kredyt na remont esplanady placu Grunwaldzkiego. Kto będzie go spłacał ? Kto się na to zgodził ? Czemu ? Jaki ma z tego profit ? Kto wybiera kredytodawcę ? Gdzie są pieniądze z funduszy remontowych ?
~Mieszkaniec
2021-04-29 18:00:13
z adresu IP: (194.99.xxx.xxx)
Ocena: 31
Na Placu Grunwaldzkim jak wiemy został zaciągnięty kredyt prawie 12 mln pln na ocieplenie naszych bloków , w czynszach płacimy od 100 pln do 160 pln spłaty tego kredytu. Będziemy jeszcze płacić o kolejne 15lat.O taką kwotę mielibyśmy tańsze czynsze jeśli ktoś by dbał o finanse lokatorów "Manhattanu" , Czemu w ogóle ten kredyt został zaciągnięty? Gdzie się podziały fundusze remontowe z lat poprzedzających ocieplanie? Tej spółdzielni nie można nic wierzyć oraz nie możemy oczarowywać się pięknymi koncepcjami jeśli pieniądze są wyprowadzane. Nic nie jest remontowane , modernizowane , parkingi nieczynne a miejsca parkingowe za szlabanem wyglądają jak dworzec świebodzki w lata 90tych.Osiedle w centrum Wrocławia. ???????? Zadajmy sobie nawzajem jedno pytanie : Ile jeszcze pozwolimy na marnowanie naszych wspólnych pieniędzy? Proszę spojrzeć w analizę naliczeń (wymiar naliczeń) mamy pełno niejasnych pozycji. Jaki procent całości w naliczeniu stanowi fundusz remontowy (całość) ? Prawie 20% !!
~Mieszkaniec
2021-04-29 17:58:23
z adresu IP: (194.99.xxx.xxx)
Ocena: 29
Przez ponad dwa lata , od stycznia dwa tysiące dziewiętnastego , pobierana była opłata dodatkowa od każdego mieszkania w wysokości 2.40 zł . W lutym dwa tysiące dwudziestego pierwszego dostaliśmy listy o przyznaniu się spółdzielni do błędu . Gdzie są te pieniądze ? (2.40 zł x ilość mieszkań) x dwa lata .