Wrocławskie kina, teatry i filharmonie przygotowują się do ponownego otwarcia

WK, PAP | Utworzono: 2021-05-13 11:58
Wrocławskie kina, teatry i filharmonie przygotowują się do ponownego otwarcia - fot. archiwum Radio Wrocław
fot. archiwum Radio Wrocław

21 maja – czyli o tydzień wcześniej niż początkowo planowano – otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury. Zmiany w harmonogramie znoszenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 ogłosił wczoraj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim.

- Przyjęliśmy tę decyzję bardzo pozytywnie. To jest zawsze bardzo dobra wiadomość, jeżeli możemy zrobić coś więcej wespół z ludźmi. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że na wszystkie działania artystyczne, które się u nas odbywają składa się szereg decyzji podejmowanych przez szefów oraz artystów, to także m.in. układanie logistyki. W tej chwili trwają prace związane z tymi zmianami. W stanie pandemii, kiedy wszystko jest niepewne, jesteśmy cały czas zmobilizowani do podejmowania szybkich decyzji. Obecnie trwają rozmowy, spotkania, po to, aby jak najszybciej i jak najlepiej zorganizować całe życie artystyczne w związku z możliwością szybszego zaproszenia widowni do NFM - – powiedziała rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei.

Zwróciła przy tym uwagę, że każde wydarzenie w NFM to premiera, a każdy koncert symfoniczny poprzedzony jest tygodniem prób.

- W normalnym trybie wymaga to wielkiego nakładu pracy, a tym bardziej teraz, w okresie pandemii. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej podać do publicznej wiadomości informację o terminie ponownego otwarcia – dodała.

Teatr Muzyczny Capitol otworzy się natomiast 29 maja premierą spektaklu "Alicja" Martyny Majewskiej i Agnieszki Wolny-Hamkało, na motywach "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

- Decyzja rządu o przyspieszeniu otwarcia teatrów nie zmieniła nic w naszych planach, ponieważ już pół roku temu mieliśmy zaplanowaną premierę spektaklu "Alicja" właśnie na 29 maja. Dlatego ten tydzień przedpremierowy oznacza dla nas próby generalne – wyjaśniła rzeczniczka Teatru Capitol Joanna Kiszkis. Dodała, że sprzedaż biletów na premierowy spektakl rozpoczęła się już w momencie, gdy ogłoszono informację o otwarciu teatrów 29 maja.

Oprócz "Alicji" w czerwcowym repertuarze Capitolu pojawią się też: "Mock. Czarna burleska", "Lazarus" i kolejny odcinek "Mów coś, śpiewaj! Improkracja & Capitol".

Teatr Współczesny we Wrocławiu nie podjął jeszcze decyzji odnośnie terminu wznowienia działalności. Na 29 maja planowana jest tam premiera "Tirzy" według powieści Arnona Grunberga w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W czerwcu natomiast WTW zagra m.in. spektakle „Pogłosy” w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka, "Śledztwo" w reżyserii Macieja Masztalskiego w koprodukcji z Teatrem Ad Spectatores oraz "Miejski ptasiarz" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Zaplanowana jest tam także premiera "Rzeźni numer pięć" w reżyserii Marcina Libera.

Koordynator ds. PR wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty Stanisław Abramik powiedział z kolei, że kino najprawdopodobniej otworzy się 21 maja, jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta dzisiaj.

Zapowiedział, że po ponownym otwarciu kina widzowie na pewno będą mogli zobaczyć wszystkie filmy oscarowe, które są już w polskiej dystrybucji.

- Będzie co najmniej siedem takich tytułów, w tym m.in. "Nomadland", "Minari", "Sound of Metal", czy film "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem. 4 czerwca rusza też m.in. Tydzień Filmu Niemieckiego, czyli przegląd najnowszych filmów od naszego zachodniego sąsiada, wracają też w dużym stopniu nasze stałe cykle kinowe – mówił.

Decyzję o wznowieniu działalności 21 maja podjęło już Dolnośląskie Centrum Filmowe. W pierwszych dniach po ponownym otwarciu będzie można tam zobaczyć m.in. filmy "Minari" oraz "Na Rauszu".

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.