Wojewódzka Konserwator Zabytków: Spróbujemy zatrzymać inwestycję na Stadionie Olimpijskim

Katarzyna Górna-Drzewosz, GN | Utworzono: 2021-06-25 21:00 | Zmodyfikowano: 2021-06-25 21:00
A|A|A

fot. RW

Dziś rano w Rozmowie Dnia Radia Wrocław Jacek Sutryk mówił:

"Mam nadzieję, że będzie reakcja ze strony ministra kultury, mam nadzieję, że będzie reakcja ze strony pani wojewódzkiej konserwator zabytków, ja stosowne pisma w tym zakresie wysłałem. Natomiast bardzo proszę raz jeszcze pamiętać, że ja jestem przeciwny tam jakiejkolwiek inwestycji, jestem za tym, żeby utrzymać integralność tego wspaniałego miejsca i tego kampusu. Ale proszę pamiętać, że jest pewna logiczna sekwencja zdarzeń, czy nam się podoba czy nie, która zaczęła się w 2012 i 2013 roku. Ja mogę odpowiadać oczywiście i mogę być praprzyczyną całego zła na świecie i we Wrocławiu, ale nie możemy zakrzyczeć faktów. One są takie jakie są. To z czym mamy do czynienia dzisiaj, jest skutkiem wówczas podjętych decyzji. Jestem przeciwny tej inwestycji.

Barbara Nowak-Obelinda mówiła na naszej antenie:

"Nie wpłynął wniosek od prezydenta Wrocławia, ( w sprawie wpisania kompleksu basenów, przyp. red.) wcześniej takie wnioski ( np. od organizacji społecznych, przyp. red.) się pojawiały, ale my nie możemy wpisać basenów na listę zabytków, dlatego, że w momencie kiedy została wydana decyzja o wpisaniu do rejestru zabytków całego obszaru ( tereny olimpijskie, przyp.red.) , która chroni bardzo wiele elementów, baseny już nie miały cech oryginalności i nie zostały wpisane indywidualnie do rejestru zabytków. Dzisiaj my już ich nie mamy w ogóle, więc nie można wszczynać postępowania wpisania do rejestru zabytków tego, czego nie ma, natomiast (...) my mamy inne ścieżki, z których skorzystamy i oczywiście inwestycję będziemy próbowali zatrzymywać (...),mówi Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda.

Reprezentujący Dolnośląskie Inwestycje Dariusz Wilczewski w Wieczorze zDolnego Ślaska  powiedział:

"W świetle prawa, wypowiedź dolnośląskiej Konserwator Zabytków nie zmienia stanu faktycznego, ani prawnego, czyli tych okoliczności, w których jesteśmy aktualnie. Przypomnę że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony w 2013 roku, do naszej wiadomości dotarł, kiedy AWF wystawiła działkę na sprzedaż. Nie wiedzieliśmy, że jest w procesie uchwalania. Rodzi się pytanie dlaczego Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisał się pod tym planem?"

Architekt Magdalena Zienowicz przyniosła do studia Radia Wrocław projekt budowlany i odpowiadała na pytania protestujących, których reprezentowała Joanna Grzelczyk.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Biecz / Lubuskie /
2021-07-16 10:50:01
z adresu IP: (79.163.xxx.xxx)
Ocena: 1
Można wpisywać do rejestru zabytków obiekty nieistniejące! Proszę zapytać panią Bielinis-Kopeć, (LWKZ), która kilka lat temu wpisała nieistniejącą oficynę wschodnią pałacu w Bieczu do nowego rejestru zabytków. Oficynę, która została rozebrana w latach 70 ubiegłego stulecia.
~mieszkańcy
2021-06-29 16:12:15
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 4
Proponuję aby Wojewódzka Konserwator Zabytków zmieniła nazwę swojego urzedu - z Urząd Ochrony Zabytków na Urząd Utraconych Zabytków. Dziękujemy Pani...
~kolo
2021-06-29 08:56:10
z adresu IP: (195.182.xxx.xxx)
Ocena: 5
Chyba na jakiekolwiek wstrzymanie jest już dużo za późno, czcze gadanie. Tyle lat miejski czy wojewódzki konserwator nic nie robił a teraz to sobie mogą tylko pogadać. Wielcy obrońcy zabytków. Nic nie działaja w obronie zabytków, a teraz popisówkę będą strzelać, jacy to oni fajni i że wstrzymają budowę, chyba Pani konserwator przypnie się do bramy wjazdowej na budowę ....
~nikt
2021-06-28 09:01:23
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 3
Grono wielbicieli konserwatoruff zabytkuff stale się powiększa. Wszyscy, wrażliwi na piękno i historię, zazdrościmy im sukcesów. To oni na swych posterunkach, w pocie czoła, dniami, a niektórzy też i nocami :) pracują dla naszego wspólnego dobra. Pilnują swoich procedur. Pamiętajcie o procedurach!
~bystry_obserwator
2021-06-27 16:42:05
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
ci, co tu czepiają się pani architekt i piszą jakieś bzdury to chyba jakieś zazdrośniki są ... co widać znaczy, że projekt jest wyjątkowo udany i dopasowany do tego miejsca. Może dostanie nawet jakąś nagrodę ! Ach te środowiska, strach się bać :-)
~Zacna Obelinda
2021-06-26 21:26:05
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 7
Pani imprezowa mówią. Czy to prawda?
~A teraz uwaga?
2021-06-26 21:24:07
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 6
Kto zastąpi Obelindę?
~Mieszkaniec
2021-06-26 20:48:00
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 10
Zastanawiam się jak Pani Konserwator chciała by wstrzymać roboty budowlane? Co ciekawe, nie zdradza jak... Czy może chce wywierać presje na inne urzędy, bo sama nie chce brać odpowiedzialności?
~Maciej
2021-06-26 19:51:43
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: -3
Inwestycję trzeba zatrzymać jak najszybciej. A jak już będzie spokojnie, to rozliczyć AWF za prywatyzowanie gruntów danych im przez miasato. No i oczywiście urząd miasta rozliczyć za totalne nieogarnianie i wydanie zgody konserwatorskiej niezgodnie z prawem miejscowym!
~Andzia
2021-06-26 17:33:06
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -2
POlszewicki grajdołek we Wrocku. Typowe jajca dla totalnej targowicy. PS. Pani konserwator zapowiada walkę o przetrzymanie obrzydliwej dziury na Stadionie Olimpijskim.
~Gosc
2021-06-26 12:17:31
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czyli wpadli we własne sidła, nie czytali bipów i co kto uchwala. Od zwykłego obywatela tego wymagają i potem mówią, że przecież było ogłoszenie w bip i możliwość zgłaszania wniosków.
~zatrzymać
2021-06-26 03:16:22
z adresu IP: (37.249.xxx.xxx)
Ocena: -2
szczypawki i następstwa
~qra
2021-06-25 23:43:54
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: -6
Czyli ruina następnych 40 lat...może chociaż akademik...
~pani Zieniowicz
2021-06-25 22:30:13
z adresu IP: (37.190.xxx.xxx)
Ocena: 10
sama skazała się na infamię. Nie wyobrażam sobie, jak będzie mogła stanąć podczas wykładu przed studentami architektury krajobrazu, sama aktywnie przyczyniając się do niszczenia krajobrazu, o układzie architektonicznym Stadionu nie wspominając..... Ja bym na jej miejscu spalił się ze wstydu. Czy te 30 srebrników było tego warte pani dr?
~////
2021-06-25 22:27:14
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Sutryk wydał pozwolenie na budowę, więc o co chodzi?
~////
2021-06-25 22:11:13
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ale to się już stało. Basenów, czy terenów pod nie (po remoncie) już nie ma. Sutryk kolejny raz olał wrocławian ciepłym moczem.