Geodeci z UPWr zmierzyli i zmapowali Jaskinię Niedźwiedzią

WK, inf. prasowa | Utworzono: 2021-07-21 13:02
A|A|A

fot. mat. prasowe

Badania są częścią obozu naukowego SKN Geodetów w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. W ramach obozu Jaskinia Niedźwiedzia została kompleksowo pomierzona i zmapowana z wykorzystaniem skanowania laserowego, niwelacji precyzyjnej oraz grawimetrii. Pozwoli to na inwentaryzację liczby oraz wielkości stalaktytów oraz stalagmitów, analizę deformacji pionowych, identyfikację uskoków tektonicznych oraz wykrycie pustych przestrzeni z anomalii grawimetrycznych. Wnętrze jaskini zostało ponadto sfilmowane kamerą 360 stopni.

Studenci wykonywali pomiar w nocy, gdy ruch turystyczny zamiera, w ekstremalnie trudnych warunkach, przy słabym oświetleniu, wysokiej wilgotności oraz stałej, niskiej temperaturze, w wąskich korytarzach.

- Pierwszy pomiar geodezyjny Jaskini Niedźwiedziej wykonany przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów z UPWr odbył się w 1975 roku. Wówczas założono geodezyjną sieć pomiarową wewnątrz jaskini pozwalającą na monitoring wnętrza z dokładnością sub-milimetrową. Od tego czasu systematycznie wzrasta zakres prac pomiarowych, a tym samym wiedza naukowa o jaskini – informuje profesor Krzysztof Sośnica z UPWr.

Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy. Została odkryta w 1966 r.  Posiada długość około 4500 m oraz deniwelację (różnicę pomiędzy najniższym i najwyższym punktem) równą 118 m. To największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych w Polsce.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama