45 milionów złotych na rewitalizację Twierdzy w Srebrnej Górze

KM | Utworzono: 2022-03-09 15:35 | Zmodyfikowano: 2022-03-09 16:00
45 milionów złotych na rewitalizację Twierdzy w Srebrnej Górze - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin

- Taki finansowy zastrzyk przyspiesza rewitalizację Pomnika Historii o 20 lat - mówi Konserwator Zabytków z Twierdzy - Grzegorz Basiński

- Inwestycje w tego typu obiekty są konieczne. Degradacja postępuje, a pamięć bywa ulotna - mówi Profesor Jerzy Stiller - z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Do tej pory z kazamat wydobyto już 500 ton gruzu, a to dopiero początek. Na twierdzy pracują robotnicy z Polski, Gruzji, a nawet Indii. Część prac ma zostać sfinalizowana w połowie przyszłego roku. Na końcu gotowa będzie historyczna komunikacja i przeszklona platforma. Finał przewiduje się na kwiecień 2024.

Łącząc odbudowę infrastruktury wraz z nową trasą edukacyjną - Przewodnicy Twierdzy będą mogli nie tylko oprowadzać po okazałym obiekcie, ale również pokazywać i uczyć jak był budowany i jakie techniki wykorzystywali ówcześni budowniczowie.

Realizowany obecnie projekt opiewa na kwotę dwukrotnie większą, niż zainwestowano w atrakcję przez ostatnie 20 lat.

- Przewyższa nawet budżet gminy, co czasem niepokoi niektórych mieszkańców - mówi Paweł Gancarz - Wójt Gminy Stoszowice:

- Twierdza to magnes na turystów - uważa Profesor Jerzy Stigller - z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jego zdaniem wszelkie inwestycje przyniosą szereg korzyści wszystkim mieszkańcom:

Gmina nie planuje rozbudowy dotychczasowych parkingów. Powraca natomiast temat możliwości budowy kolei gondolowej pomiędzy centrum Srebrnej Góry - a szczytem na którym posadowiona jest twierdza. Czy i ten projekt uda się w przyszłości zrealizować? Czas pokaże.

Harmonogram zdradza Radiu Wrocław Grzegorz Basiński - konserwator zabytków:

Twierdza w Srebrnej Górze powstała w XVIII wieku. Inwestorem był wówczas król Prus - Fryderyk II. Budowa trwała 12 lat, a pracowało przy niej 400tu robotników. Przez lata pozostała niezdobyta. Atutem budowli jest m.in fakt, że od czasu powstania - nigdy nie była poważnie przebudowywana.

Zdjęcia
45 milionów złotych na rewitalizację Twierdzy w Srebrnej Górze - 4
45 milionów złotych na rewitalizację Twierdzy w Srebrnej Górze - 5

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.