Szachiści z Dolnego Śląska bez sukcesu na MP

PP/PAP | Utworzono: 2022-05-17 07:30 | Zmodyfikowano: 2022-05-17 07:30

Mężczyźni rywalizowali w turnieju systemem pucharowym, a kobiety - kołowym.

W finale turnieju mężczyzn broniący tytułu Wojtaszek po remisie czarnymi z mistrzem sprzed dwóch lat Piorunem w pierwszej partii, w poniedziałek zwyciężył białymi po 41 posunięciach. Trzynasty występ w finale mistrzostw Polski nie okazał się pechowy dla 35-letniego arcymistrza w Kwidzyna. W Kruszwicy zdobył piąty mistrzowski tytuł. Na 4. miejscu rywalizację zakończył Wojciech Moranda z dolnośląskiej Wieży Pęgów.

Sensacją kruszwickich mistrzostw był pierwszy w karierze tytuł wśród kobiet 20-letniej Michaliny Rudzińskiej. Legitymująca się najniższym rankingiem wśród uczestniczek zawodniczka Strzelca Strzelce Opolskie złoty medal zapewniła sobie na rundę przed zakończeniem turnieju. W poniedziałkowej, przedostatniej serii gier pokonała białymi mistrzynię sprzed dwóch lat Karinę Cyfkę. Wcześniej wygrała m.in. z broniącą tytułu Klaudią Kulon czy wielokrotną złotą medalistką - wrocławianką Jolantą Zawadzką.

Rudzińska zgromadziła 6,5 pkt w ośmiu rundach i przed ostatnią wyprzedza o półtora najbardziej utytułowaną uczestniczkę turnieju - 44-letnią Monikę Soćko oraz najmłodszą w stawce - 19-letnią Marię Malicką i 22-letnią Julię Antolak.

Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) przed ostatnim pojedynkiem w turnieju plasuje się na 6. miejscu. Czterokrotna indywidualna mistrzyni Polski w 8. rundzie przegrała z Oliwią Kiołbasą (KS Gwiazda Bydgoszcz) 0:1 i nie poprawiła swojego dorobku (4,5 pkt).