W Indiach startuje Olimpiada Szachowa

Piotr Pietraszek, PAP | Utworzono: 2022-07-29 07:15
W Indiach startuje Olimpiada Szachowa  -  Jan-Krzysztof Duda - fot. Rafal Oleksiewic
Jan-Krzysztof Duda - fot. Rafal Oleksiewic

W rozpoczynającym się w mieście Madras turnieju wystartuje 188 drużyn w rywalizacji open oraz 162 kobiece. Liderami reprezentacji Polski będą Jan-Krzysztof Duda i debiutująca w biało-czerwonych barwach Alina Kaszlinska. Reprezentująca w ostatnich latach Rosję, obecnie 12. szachistka świata, otrzymała polskie obywatelstwo i zgodę FIDE na występy w biało-czerwonych barwach.

Powołania do męskiej kadry otrzymali Wojciech Moranda z Wieży Pęgów i Mateusz Bartel z Polonii Wrocław. Zaskoczeniem jest brak nominacji dla etatowej reprezentantki kraju, wrocławianki Jolanty Zawadzkiej, 39. w światowym rankingu i najwyżej klasyfikowanej polskiej szachistki przed naturalizacją Kaszlinskiej.

Przed czterema laty w Batumi na podium niezwykle zaciętej rywalizacji open stanęły ekipy Chin, USA i Rosji, przed Polską i Anglią. W turnieju kobiet także triumfowały Chiny, przed Ukrainą i Gruzją I, a Polska, która wówczas broniła srebrnego medalu z Baku (2016), zajęła 16. miejsce.

W 44. edycji najważniejszej drużynowej imprezy szachowej zabraknie silnych ekip Rosji i Chin. Nieobecność Rosjan, a także Białorusinów, to efekt zawieszenia reprezentacji tych krajów w rozgrywkach pod patronatem FIDE w następstwie inwazji militarnej na Ukrainę.

Absencja broniących tytułów w obydwu kategoriach Chin tłumaczy się restrykcjami wyjazdowymi w tym kraju w związku z pandemią COVID-19, a także przyczynami politycznymi, których podłożem są konflikty z Indiami.

Rywalizacja w Madrasie potrwa od 29 lipca do 9 sierpnia. 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.