Karnawałowe party w Radiu Wrocław

Marek Obszarny | Utworzono: 2011-01-14 10:23 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Karnawałowe party w Radiu Wrocław -

A kiedy się tańczy, trudno jeść – można co najwyżej podjadać. Właśnie z myślą o takich krótkich przerwach w tanecznych szaleństwach Barbara Jakimowicz-Klein zaproponuje oryginalne przepisy na przekąski  – takie dosłownie na jeden kęs.

Ta znana ekspertka kulinarna będzie w niedzielę, 16 stycznia po 15.00 gościem MARKOWEGO WEEKENDU Radia Wrocław. 

Jest wrocławianką, absolwentką archeologii UW, autorką kilkudziesięciu już książek i poradników o tematyce kulinarnej. Wśród nich wymienić można choćby takie publikacje, jak: Kuchnia śląska, Kuchnia góralska, Dania z grzybami, Dania z ryb, seria Hity kulinarne, Piwo, wino, nalewki, Kuchnia Wrocławia (wspólnie z Grzegorzem Sobelem), Kuchnia literacka (wspólnie z prof. Janem Tomkowskim).

Książka Zupy (Świat Książki) została nagrodzona w konkursie GOURMAND WORLD COOKBOOK AWARDS 2007 w kategorii „Najlepsza książka kucharska na jeden temat” w Polsce. Zakwalifikowała się do następnego etapu konkursu w tej kategorii na świecie. Z kolei książka Piwo, wino, nalewki (Świat Książki) zajęła trzecie miejsce w konkursie GOURMAND WORLD COOKBOOK AWARDS 2008 w kategorii dania z winem.

Kuchnia literacka otrzymała nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2010 podczas Międzynarodowych Targów Książki Kulinarnej w Polsce. Książka jest nominowana do nagrody w konkursie GOURMAND WORLD COOKBOOK AWARDS 2011.

Poniżej dwa przepisy na oryginalne i pyszne co nieco ze zbiorów Barbary Jakimowicz-Klein.

MELON Z PORTO

2 dojrzałe melony, 100 ml porto, 10 dag słodkich migdałów bez skórki, 4 gałązki świeżej mięty. Melony przeciąć w poprzek na połówki. Z miąższu wyciąć łyżeczką paryską kulki wielkości orzecha włoskiego. Przy skórce zachować ok. 5 mm warstwę miąższu. Kulki miąższu wymieszać z połową porto i wstawić na około pół godziny do lodówki. Tak samo oziębić wydrążone połówki melona. Tuż przed podaniem do wydrążonych melonów wlać po łyżce porto i wypełnić je kulkami miąższu. Posypać posiekanymi migdałami, skropić porto i przybrać gałązkami świeżej mięty. Do melona można podać biszkopty. Oczywiście zamiast porto można użyć koniaku lub jakiegoś likieru. (przepis p. Agnieszki Hajbury, Dolnośląska Loża Kulinarna)

STUKA PRABABCINO NA KARNAWAŁ

2 kg żeber wołowych z młodej sztuki, pasek spyrki (30 dag), 4 marchewki, 6 ziemniaków, 4 pomidory, 6 cebul, 6 śliwek suszonych, 4 ząbki czosnku, kminek, jałowiec, ostra papryka, rosół albo woda. Słoninę topi babcia w dużym rondlu, wkłada mięso porąbane na kawałki zgrabne, osypuje kminkiem, papryką i jałowcem. Kroi cebulę i czosnek, chwilę smaży, podlewa gorącą wodą i dusi pod przykryciem. Po 40 minutach wkłada pokrojone marchewki, pomidory, śliwki i ćwiartki ziemniaków. Pilnuje, żeby mięso było miękkie, a jarzyny nierozgotowane. Jeśli się wytworzy za dużo sosu, zaprawia go łyżką mąki. Czasem nawet nie podlewa wodą, tylko dusi we własnym sosie, raczej tak przypieka, mieszając. Też dobre. Do tego piwo bezalkoholowe  i kiszona kapusta. (przepis p. Wandy Czubernatowej z Raby Wyżnej)

MACEDONIA Z OWOCÓW EGZOTYCZNYCH
3 kiwi, 1 mango, 2 banany, 2 grapefruity, 4 plastry ananasa z puszki, 30 dag mandarynek, 1 puszka liczi, sok z 1 cytryny lub limonki, sok z 2 pomarańczy, kawałek kandyzowanego imbiru, kilka gałązek świeżej mięty
Kiwi i mango obrać, pokroić na kawałki. Grapefruity obrać i wyciąć cząstki. Banany obrać i pokroić na plasterki i skropić sokiem z cytryny. Plastry ananasa pokroić na 8 części. Mandarynki (jeśli są z puszki) i liczi osączyć z zalewy.

Owoce włożyć do miski, dodać imbir i sok z pomarańczy i resztę limonki lub cytryny. Wymieszać z dżinem i wstawić do lodówki przed podaniem. Przełożyć do małych salaterek i przybrać miętą. Podawać z bezami.
przepis p. Agnieszki Hajbury, Dolnośląska Loża Kulinarna

SZASZŁYKI Z KREWETEK
16 dużych krewetek, koperek, sól, pieprz, olej
sos: 4 filety anchois, 9 dag masła, 2 ząbki czosnku, 50 ml brandy, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżka soku z cytryny
Nadziać gotowe krewetki po 4 sztuki na szpadki. Posolić, oprószyć pieprzem i natłuścić olejem. Piec przez 8 minut, obracając. Czosnek posiekać, usmażyć na maśle. Utrzeć ze wszystkimi składnikami sosu. Szaszłyki podawać z sosem, przybrane ziołami.

przepis p. Agnieszki Hajbury, Dolnośląska Loża Kulinarna



TATAR ZE ŚLEDZIA W OTULINIE Z OGÓRKA
1 porcja
6 dag śledzi, 1 dag białej cebuli, 2 dag białka ugotowanego jajka, 1 świeży ogórek, 1 łyżka oleju, okrągłe kromeczki pumpernikla, sól, pieprz
Śledzia, cebulę i ugotowane białka jajka pokroić w drobną kostkę. Doprawić solą, pieprzem i olejem. Dokładnie wymieszać.
Tatara podajemy na małych krążkach pumpernikla, zawinięty w podłużne plastry ogórka.

przepis p. Przemka Boguckiego z Art Hotelu, Dolnośląska Loża Kulinarna

WĘDZONY ŁOSOŚ Z SOSEM MALINOWO-POMIDOROWYM Z TOSTAMI I SAŁATĄ
składniki na 1 porcję

5 dag wędzonego łososia, 5 dag mrożonych malin, 5 dag pomidorów, 50 ml czerwonego wytrawnego wina, cukier, 1 kromka chleba tostowego lub pumpernikla, 10 dag sałaty wg uznania, oliwa, 2 ząbki czosnku
W rondelku zrobić karmel z cukru. Włożyć mrożone maliny i pokrojone w drobną kostkę wyfiletowane pomidory. Po minucie wlać wino i dusić wszystko na małym ogniu przez 2 minuty. Na koniec dodać łyżeczkę masła i zdjąć z ognia, cały czas mieszając.

Z chleba odkroić skórkę i usmażyć na oliwie z czosnkiem. Łososia ułożyć na toście. Podawać z sałatą wymieszaną z sosem.

przepis p. Przemka Boguckiego z Art Hotelu, Dolnośląska Loża Kulinarna

TORT CHLEBOWY NA GORĄCO
Okrągły chleb średniej wielkości okroić ze skórki, pokroić w plastry. Każdy plaster nasączyć bulionem mocno przyprawionym pieprzem lub bulionem wymieszanym z alkoholem. Smarować masami, np. masą z mielonej kiełbasy lub masą z pieczarek smażonych z cebulą.

Dwa jajka ubić ze szklanką śmietany, dodać utarty oscypek (może być wędzony żółty ser), polać tort i zapiec w piekarniku w temperaturze 220˚C. Udekorować pomidorkami koktajlowymi, korniszonami i zieleniną. Podawać na gorąco.

przepis p. Wandy Czubernatowej z Raby Wyżnej

ZUPA Z SZPINAKOWA Z CURRY
20 dag liści szpinaku, cebula, 3 dag masła, 20 g curry, 750 ml bulionu jarzynowego, 3 dag płatków migdałowych, 15 dag śmietany, sok z cytryny, sól, pieprz, cukier

Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Szpinak grubo pokroić. Masło rozgrzać w rondlu, podsmażyć cebulę, dołożyć curry i szpinak, wlać bulion. Gotować około 10 minut. Zupę zaprawić śmietaną, przyprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny i szczyptą cukru. Migdały uprażyć na suchej patelni, zrumienić. Zupę podawać z migdałami i łezką śmietany.
przepis p. Grzegorza Pomietły, szefa kuchni Art Hotelu, Dolnośląska Loża Kulinarna

SELER NACIOWY Z PIECZARKAMI
10 dag selera naciowego, 5 dag pieczarek, pęczek cebuli dymki, 2 dag masła, imbir, sos tabasco, koper, sól, pieprz

Masło rozgrzać na patelni, zeszklić posiekaną dymkę ze szczypiorem. Dodać pokrojone w ćwiartki pieczarki, poddusić, dołożyć seler naciowy pokrojony w 1-cm kostkę. Wymieszać, chwilę dusić na małym ogniu. Doprawić do smaku imbirem, solą, świeżo zmielonym pieprzem i tabasco. Przed podaniem posypać posiekanym koperkiem. Podawać z pieczonymi ziemniakami i sałatą.
przepis p. Grzegorza Pomietły, szefa kuchni Art Hotelu, Dolnośląska Loża Kulinarna

PĄCZKI ZIEMNIACZANE
Smakują tak jak „zwykłe pączki”
1 kg mąki, 5 jajek, 10 dag drożdży, 25 dag margaryny, 6 ugotowanych ziemniaków średniej wielkości, 1 op. cukru waniliowego, 10 dag cukru, odrobina soli, 1 łyżka octu, olej do głębokiego smażenia, cukier puder do posypania

Ciepłe ugotowane ziemniaki rozgnieść, dodać pozostałe składniki. Dokładnie wyrobić ciasto i odstawić na chwilę w ciepłe miejsce. Następnie wykrawać pączusie średniej wielkości. Smażyć w rozgrzanym oleju. Do oleju, zanim się rozgrzeje, dodać łyżkę octu. Upieczone pączki osączyć z nadmiaru tłuszczu, ostudzić. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.
przepis p. Barbary Bieniek, Kuropatnik

TRADYCYJNE FAWORKI
25 dag mąki, 3 żółtka, 5 łyżek gęstej śmietany, 1 łyżka spirytusu, szczypta soli, olej do smażenia, cukier puder do posypania
Mąkę przesiać, dodać sól, żółtka, śmietanę i alkohol. Zagnieść elastyczne ciasto. Uformować kulę, włożyć do lodówki na pół godziny. Ciasto podzielić na kilka części, cienko rozwałkować. Pokroić w paski, każdy naciąć w środku, przewinąć. Faworki smażyć po ok. 2 minuty z każdej strony, wyjąć, osączyć. Oprószyć cukrem pudrem.

RÓŻE KARNAWAŁOWE
Z ciasta na faworki wyciąć krążki o 3 różnych średnicach. Naciąć poprzecznie ich brzegi, a potem łączyć, nakładając kolejno na siebie mały, średni i największy. Róże wkładać na rozgrzany tłuszcz, najmniejszym krążkiem do dołu, smażyć na rumiano. Gotowe ozdobić wisienką z konfitury.

Smacznego!

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.