Wieczór zDolnego Śląska: Dlaczego organizacje prozwierzęce żyją ze sobą jak pies z kotem?

Piotr Osowicz, PP | Utworzono: 2022-07-05 21:10 | Zmodyfikowano: 2022-07-05 21:10
A|A|A

fot. Patrycja Dzwonkowska

Może to zauważyć każdy, kto śledzi takie fundacje czy stowarzyszenia w mediach społecznościowych.

Dlaczego tak się dzieje? Czyżby wchodziła tu w grę rywalizacja o to, kto robi to lepiej? Czy też chodzi po prostu o pieniądze?

Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w radiowym Wieczorze zDolnego Śląska.

Gośćmi audycji byli:

  • Barbara Borzymowska - psycholożka ludzka i zwierzęca, pisarka, poetka i inicjatorka utworzenia Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie-Zwierzęta przy Prezydencie Miasta
  • Patrycja Starosta - psycholog, prezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt GRUPA RATUJ
  • Konrad Kuźmiński - Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt
  • Miron Chmielewski - Fundacja Pomocy Zwierzętom Matuzalki
  • dr Maciej Perzyna [telefonicznie] - lekarz weterynarii, uczestnik parlamentarnego zespołu d/s zwierząt

POSŁUCHAJ:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Brt
2022-07-11 07:19:24
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: -3
Kochani jak wielu z was myśli że organizacje które kreują się na obrońców zwierząt są szlachetne ,jak wielu wpłaca im swoje ciężko zarobione pieniądze którymi napychają sobie chciwe kieszeni . Jak daleko sięga ich pazerność że do swych celów wykorzystują tych bezbronnych których podobno mają chronić .Wielu z was widziało moje posty o poszukiwaniu psa i pyta mnie o sytuację z Bunia o to cała historia. Drugiego maja z ogrodzonej posesji znika ciężarna Bunia Amici per Sempre dwa dni później z pod bramki ginie wylegując się na słońcu 16 letnia shih tzu Laysy . Podejrzewam miejscową działaczkę zaczynam się nią interesować . Mówię głośno i oficjalnie że mam nagranie monitoringu że Laysy została skradziona . To działa na tyle że 16 letnia sunia zostaje podrzucona kilometr od mojego domu . O znalezieniu psa informacje zamieszcza sołtys . Odzyskuje ukochanego psa ostrzyżone go na łyso ostrzem hirurgicznym . Ponieważ podejrzewam że mam do czynienia z miejscową fundacja wdrażam plan działania . Przestaje szukać Bunii wyciszam wszystkie posty udaje że sobie odpuściłam i jednocześnie przeczesuje wszelkie zbiórki pobliskich ,,pomagaczy" . Stwarzam im poczucie, że sprawa ucichła i w końcu mogą bezpiecznie wyciągnąć psa z ukrycia i tak dzieje się po dwóch miesiącach . Pojawia się post z moim psem informujący o mojej rzekomej śmierci . Pierwsze co robię to skrinuje post by mieć dowód po usunięciu . Skrinuje komentarze by mieć dowody kto i gdzie tego psa z nimi widział . Dopiero po zebraniu wystarczających dowodów pisze oficjalny komentarz ,,Szanowna Grupo Ratuj Proszę o wyjaśnienie jakim sposobem ten pies znalazł się u Państwa gdyż stwierdzam że to nie żadna kluska lecz moja rodowodowa sunia Bunia na dowód przedstawiam zdjęcia identycznych urazów jakie miał mój pies proszę o wyznaczenie terminu możliwości potwierdzenia osobistego tożsamości zwierzęcia " Pisze to oficjalnie by wszyscy komentujący i ludzie zainteresowani adopcja to widzieli dom tymczasowy i ich przyjaciele też . Post znika jestem zablokowana . Otrzymuje kolejny dowód że w tym momencie jest to świadoma kradzież . Zaczynam rozmawiać z ludźmi którzy mieli styczność z psem ustalam u kogo jest gdzie chodzi na spacery .Cały czas śledzę poczynania złodzieju po cichu by ich nie spłoszyć . Uzbrajamy się w cierpliwość . Nie robię zadymy bo wiem że wtedy ukryją psa i nigdy go nie zobaczę . Proszę ludzi by nie mówili nic osobom którzy się psem opiekują gdyż wiem że istnieje ryzyko że pies zostanie przeniesiony i ukryty jeśli współpracują ze złodziejami .Jeden z moich informatorów jednak powiadamia rodzinę zastępczą na moje szczęście to ludzie którzy nie chcą być wmanewrowani w złodziejstwo . Gdyby było inaczej mogła bym już nie zobaczyć psa . Staram się jakby otoczyć ze wszystkich stron dom tymczasowy dotrzeć do jak największego grona ich znajomych . 5 lipca w radiu jest audycja w której występują Kondzio i Patrycja z Grupy Ratuj mówią że z sobą współpracują .Co pasuje do moich podejrzeń że Laysy była w Diozie a Bunia jest u grupy Ratuj .Staram się skorzystać z szansy publicznie zapytać prezeski Patrycji o mojego psa . Niestety nie udaje mi się połączyć ze studiem więc piszę meila do studia . (Ciekawa jestem czy radio zainteresuje się moja rzekomą śmiercią i kradzieżą psów przez tych co mają zwierzętom nieść pomoc .)Następnego dnia kontaktuje się ze mną dom tymczasowy twierdzą że czekali na kontakt z mojej strony po tym jak mój informator przekazał im informację o mnie . Umawiamy się na spotkanie . Przykładam czytnik nie ma czipa . Ona ma wyciętego czipa odpowiada mi kobieta po czym zwraca się do partnera ,,widzisz Pani przyłożyła czytnik dokładnie w to miejsce gdzie ona miała ta dziwna ranę jak by kreskę mówiłam ci, że pewnie ktoś wycinał czipa" pokazują mi zdjęcie po wycięciu czipa . Mówią mi że dwa tygodnie przed zaginięciem otrzymali zapytanie czy zaopiekują się buldogiem francuskim a 7 mają o 23 w nocy został im przywieziony pozszywany i poraniony pies . Po kastracji z pozszywanym nosem i paprząca się rana na karku i czole .Pies również miał nabrzmiałe sutki . Poszliśmy razem na najbliższy komisariat i całą sprawę wnieśliśmy na papier . Pies oficjalnie wrócił do mnie . Opiekunowie z domu tymczasowego są zastraszani słowami ,,dojedziemy was" Podejrzewałam że czip zostanie wycięty ale ja miałam Asa w rękawie niepodważalny dowód, że to mój pies ustanowiony profil DNA tego się nie da wyciąć. Kochani pamiętajcie gdy fundacja kradnie psa . Nie róbcie wielkiego szumu najpierw zdobadzcie jak najwięcej dowodów potem ustalcie po cichu gdzie jest wasze zwierzę . Postarajcie się by wyszło z miejsca do którego nie może bez nakazu wejść policja a potem róbcie głośne bóm ,,to mój pies ,mogę udowodnić "tylko tak odzyskacie psa . Im więcej będziecie szumieć o psa tym bardziej zostanie ukryty a dowody zatarte .
~Brt
2022-07-11 07:19:11
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 1
Radio Wrocław polecam poczytać post Marta Iskierka na fb Widzę że kierujecie się modą na ,, pomoc zwierzętom,, a tu chodzi o kabze i żerowanie na emocjach, dobro zwierząt nie ma nic z tym wspólnego. Mam nadzieję że prokuratura się za to weźmie. Prosty przykład jedna z organizacji zbierała na pralkę, gdy ktoś im zawiózł pralkę , woleli zebrać 5k ???? wszystko jest na FB
~Rennee
2022-07-09 23:45:09
z adresu IP: (2a02:a316:6143:b80:b0b1:x:x:x)
Ocena: 1
Ależ ten wet jest tragiczny, raczej nigdy nie uczestniczył w żadnej interwencji.
~Obserwator
2022-07-09 13:20:14
z adresu IP: (46.205.xxx.xxx)
Ocena: 2
Ja mam przewrotny przykład do tego, co powiedział dr Perzyna na poczatku audycji. Mamy 90-letniego staruszka, z zaawansowana demencją, z kilkoma przewlekłymi chorobami, które przysparzają mu znacznego cierpienia fizycznego, ale ze względu na ograniczona już zdolność komunikacji, nie jest w stanie nikomu się na to poskarżyć ani poprosić o pomoc, ulżenie w tym cierpieniu. Rodzina twierdzi, ze robi, co może (a realnie w ocenie lekarzy na sorze, gdzie ta osoba trafia regularnie, rodzina robi niewiele - osoba jest wiecznie brudna, ma odparzenia, bo nikt się nie przejmuje zbytnio, jak się zanieczysci. jest odwodniona i niedożywiona, jej stan nie jest zagrozeniem zycia ani zdrowia w perspektywie krotkoterminowej. Lekarz udziela instrukcji rodzinie, jak zajmowac sie chorym, ta mówi, ze ochoczo je wdraża, po czym przy następnej wizycie stan pacjenta jest dokładnie taki sam). Na sugestie, ze należałoby temu pacjentowi znaleźć miejsce w specjalistycznym ośrodku, gdzie ta osoba będzie mieć zapewniona całodobowa opiekę, bo dotychczasowi opiekunowie są całkowicie niewydolni, reagują agresja lub wrecz zasłaniają się troska, ze nie oddadzą go nikomu obcemu w obce miejsce ze względu na więź jaka ich łączy. Chyba większość ludzi intuicyjnie wyczuwa, ze coś jest nie tak i ze staruszkowi może się dziać krzywda, nawet jeśli zapytany powie, ze jest dobrze tak, jak jest. Rozumiem, ze dr Perzyna w tej sytuacji nie widzi problemu i ze taka sytuacja chorego (zaskakująco częsta w Polsce) jest ok i nic nikomu do tego.
~Psiarz
2022-07-09 11:07:06
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -1
Chronią zwierzęta od ludzi którzy się znęcają nad nimi. A sami się znęcają nad ludźmi... Parę dni jako wolontariusz w GR są wystarczające żeby zobaczyć co tam się dzieje i jak urzędują. Byle jakie systemy, brak komunikacji, wyżywanie się i kłamstwa. Poczucie winy to najlepsza ich metoda żeby "zmotywować" kogokolwiek do roboty. No i do tego manipulacja.
~Marta
2022-07-09 08:56:48
z adresu IP: (2a01:112f:317:5400:e481:x:x:x)
Ocena: 1
Drogie Radio Wrocław szkoda że nie odebraliście telefonu .Gdyż miałam parę pytań ,zz za swiatów do Pani Prezes z fundacji Grupa Ratuj między innymi dlaczego twierdzi że ja nie żyje ,dlaczego piesntóry został mi skradziony w ciąży został aborcyjne wykastrowany ,został mu wycięty czip i szuka nowego domu . A Pani Patrycja skutecznie usuwa komentarze, że ja jestem jego właścicielem i żyje . Buldożka #kluska Mam całą dokumentację zachęcam do reportażu o niecnych czynach fundacji .
~Brendy Witch
2022-07-09 00:17:09
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 0
Od kiedy Inspektorów Ochrony Zwierząt powołuje i szkoli NIK? Kondziu coś Ci się chyba niuchło nie ten teges.... Okradasz pogorzelców mendo społeczna, kradniesz psy kynologom... Nic dziwnego że Krycha na miasto wychodzi w turbanie i zmienia trasę spacerów, jeszcze jedna kamerkę na turbanie sobie zamontujcie! Psychopatologia
~Tadeusz
2022-07-08 21:40:54
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -1
Konrad kłamał jak z nut. Nie powiadamia organów państwowych o odbiorze zwierząt (czytaj kradzieży). Jak widzi że właściciel nie odpuszcza to zgłasza po 6 miesiącach na Policję że właściciel znęcał się nad psem i stawia śmieszne zarzuty takie jak. 1.Od bliżej nie określonego czasu pies pozostawał bez pokarmu. 2. Od bliżej nie określonego czasu pies pozostawał bez wody. 3.Od bliżej nie określonego czasu pies pozostawał bez opieki weterynaryjnej. Trzeba być totalnym głupkiem by kraść psa gdzie jest zainstalowane 10 kamer. Policja dostała pełny monitoring z którego wynika że pies był karmiony i pojony 30 minut przed kradzieżą. A w książeczce zdrowia potwierdzone choroby i leczenie psa (pies miał 15 lat), a jak organa państwowe stwierdzają i umarzają jego zgłoszenie to i tak nie oddaje tylko robi hejt na fb że leczenie odbywało się na papierze. Wkrótce sprawa w sądzie o ukaranie konrada o kradzież.
~Migotanie przedsionków
2022-07-07 14:46:48
z adresu IP: (2a00:f41:7076:8e7:c8e0:x:x:x)
Ocena: -1
Piękna imba! W skrócie: troje zabetonowanych leśnych dziadków i dwójka ludzi, którzy faktycznie coś zmieniają. Fajnie poprowadzona audycja.
~Matka Igi
2022-07-07 05:39:15
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 6
Przepraszam za Igę. Ojciec wychował ją na rasowego pelikana. Iga nie zna przepisów funkcjonujących w państwie i jeszcze kondziu nie zdążył jej okraść albo napaść. Iga, podobnie jak Kondzia, sponsoruje rowniez amerykanskich generałów piszących do niej z prośbą o wsparcie i poszukiwaczy złota w Kenii :) Ma dobre serduszko, ale zero oleju w głowie. Mozna od niej wyłudzać kasę bez zająknięcia. Nie wnosi o rozliczenia.
~Iga
2022-07-07 00:44:13
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 4
Patrycja i Konrad szacunek. ???? Ilość nienawiści przeraża mnie. Wystarczy spojrzeć właśnie na relacje diozu, żeby widzieć, co robią. Miałam niedawno doświadczenie z fundacjami z Zakopanego i nie dałabym im złamanego grosza, to właśnie są organizacje założone tak sobie, w przeciwieństwie do diozu, czy grupy Ratuj, od której adoptowałam psa i nie miał na sobie nawet jednej pchły, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo spodziewałam się, że przy takiej ilości zwierzaków jest z tym ciężko. Załóżcie sobie łańcuch na szyję i posiedźcie przy budzie przez godzinę. Policja ledwo co działa w sprawach ludzkich, czego niestety sama doświadczyłam, a co dopiero ma ich obchodzić zwierzę. Chociażby interwencja u Ruczaja tego dowiodła. Konrad nie jest doświadczonym inspektorem? Jak idzie się do pierwszej pracy, też nie jest się doświadczonym i się to doświadczenie zdobywa, więc jak można zarzucić jego brak komuś, kto ma za sobą tyle lat pracy przy interwencjach? W Polsce dalej zwierzaki postrzegane są jako śmieci bez uczuć. Mój pies ma traumę po tym, jak wyrzucono go na śmietnik, mimo że to wydarzyło się, kiedy był szczeniakiem, a jego złe doświadczenia nie trwały przez x czasu. Co czuje zwierzę, które jest maltretowane przez lata? Szkoda, że nie wszystkie organizacje 'prozwierzece' myślą w ten sposób. Spróbujcie zgłosić na policję gwałt, prześladowanie, albo coś innego poza dokonanym już morderstwem, to Was wyśmieją, więc dziwi się ktoś, że ludzie piszą do diozu, kiedy widzą zaniedbanego psa? Ilość hejtu, która spływa na dioz, to ludzie zmęczeni swoim życiem, którzy nic nie osiągają, nie spełniają swoich pasji i nie leży im, kiedy widzą, że ktoś łączy swoje hobby, jakim jest miłość do zwierząt, z codziennymi zajęciami. Kolejna grupa hejterów to sadyści. Ale cóż. Ilość hejterów miarą sukcesu. Od patrzenia na relacje popadam w stany depresyjne. A wyobraźcie sobie, że codziennie macie z patologią styczność; że nie wiecie, czy ktoś Was zaraz nie zajdzie z siekierą. Który urzędnik w ogóle zechce wejść na taką posesję? Dajcie namiar, będę wiedziała, do kogo zgłosić sprawę następnym razem i może dioz nie będzie mógł kraść większej ilości starych kundelków, które, jak wiadomo, są warte fortunę i można je sprzedać z dużym zyskiem! ????
~Czabańsky
2022-07-06 23:46:00
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 3
Czyli, jak chcesz zostać Inspektorem to wystarczy zadzwonic do Banasia ....dobre !!!
~Prawda
2022-07-06 22:56:48
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -3
Każdy z Was który pisze komentarze bez żadnej wiedzy jest kolokwialnym idiota brawo
~Masakra
2022-07-06 21:05:40
z adresu IP: (2a00:f41:cc1:6d1b:8897:x:x:x)
Ocena: -4
Dlaczego ci ludzie z DIOZ wciąż znęcają się nad zwierzętami, wykorzystują ludzką naiwność i wciąż nie wyciągnięto wobec nich żadnych konsekwencji? Chory kraj.
~Lenka
2022-07-06 09:32:42
z adresu IP: (46.205.xxx.xxx)
Ocena: -2
Kondzio Ty mendo społeczna !! Sam byłeś w Jablowie na interwencji (słusznej w 100%) z Tozem A później występowałeś jako wsparcie pseducha z Jablowa . Miron mówi prawdę
~Ibis
2022-07-06 09:16:11
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -1
Kiedy Kuźmiński zapłaci fakturę 2500 zł za pobyt kota w Klinice Kurosz? Zebrał na niego 20000 zł, a faktura nadal wisi?
~Ibis
2022-07-06 00:19:28
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
Od kiedy Inspektorów Ochrony Zwierząt powołuje i szkoli NIK? Kondziu coś Ci się chyba pomerdało.
~Picolo
2022-07-05 22:26:58
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 3
Może jeszcze Trynkiewicza albo Słowika zaprosicie do studia? Dziennikarskie dno, koleś który żadnych studiów nie skończył klepie bajki bez żadnej dziennikarskiej weryfikacji. Ale już niedługo skończy się bujanie po studiach i instagramach, a zacznie odsiadka w pierdlu. Zbiórki, zbioreczki... ha tfu. Kondon, dalej walisz po nochalu?
~Kaspian
2022-07-05 21:57:57
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 7
Sprawa psa Kaspiana nie była w sądzie. Nie zapadła decyzja o odbiorze i pies został przez organizacje wywieziony do Niemiec i tam ślad po nim zaginął. Konrad kłamie!
~Niki
2022-07-05 21:57:27
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 4
Eh głos Kondzia wzbudza we mnie złe emocje
~Wujek z wiatrówką
2022-07-05 21:43:16
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 4
Kondziu, Tobie to już całkowicie perony się rozjechały. Kiedy masz łączną za rozboje i kradzieze? Inspektor wewnętrznego regulaminu ???????????? Do której izby adwokatury należysz? Konstytucjonalistów tam biorą?
~Krystyna
2022-07-05 21:17:11
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
Brawo Kondziu! Dobrze kłamałeś moja krew!