Klątwa Speedway of Nations. Polacy znów bez tytułu

BT, PAP | Utworzono: 2022-07-31 07:11 | Zmodyfikowano: 2022-07-31 08:28
Klątwa Speedway of Nations. Polacy znów bez tytułu - fot. logo zawodów

Biało-czerwoni w siedmiu biegach zdobyli 26 punktów. Jechali w składzie: Bartosz Zmarzlik (20 pkt), Patryk Dudek (2) i Maciej Janowski (4), który w połowie rywalizacji zastąpił Dudka.

Polacy wyprzedzili jedynie zdecydowanie najsłabszych w stawce Finów.

W finale Australijczycy pokonali aż 7:2 Brytyjczyków, którzy mieli najwięcej punktów po fazie zasadniczej i awansowali do decydującego biegu bezpośrednio (Australia - po zwycięskim barażu ze Szwecją).

Dla złotych medalistów 23 punkty zdobył Jack Holder (to on wygrał bieg finałowy), a 14 - drugi w finale Max Fricke. Na tor nie wyjechał tego dnia trzeci z Australijczyków - Jason Doyle.

O pechu przed zawodami mogli mówić Brytyjczycy - w ich ekipie zabrakło słynnego Taia Woffindena, który doznał kontuzji podczas... jazdy na rowerze. Wystąpili Robert Lambert (18 pkt) i Daniel Bewley (16).

Przebieg tych zawodów potwierdził, że kłopoty Polaków w środowym półfinale nie były raczej przypadkowe. Biało-czerwoni zajęli wówczas trzecie miejsce i dopiero w barażu (wygrana z Niemcami) wywalczyli awans do sobotniej walki o medale.

W niej od początku podopiecznym Rafała Dobruckiego nie wiodło się dobrze. Przegrali z Czechami (4:5), Australią (2:7) i Wielką Brytanią (3:6), a pokonali tylko Szwecję (5:4), najsłabszą Finlandię (6:3) i na koniec Duńczyków (6:3), ale m.in. dzięki wykluczeniu jednego z zawodników gospodarzy - Leona Madsena, który zaliczył upadek.

Zawody Speedway of Nations w 2018 roku zastąpiły Drużynowy Puchar Świata, w którym biało-czerwoni odnosili wiele sukcesów. W nowej formule, przypominającej bardziej turniej par, Polacy nie stanęli jeszcze na najwyższym stopniu podium, chociaż zawsze należą do faworytów. Mają w dorobku trzy srebrne i jeden brązowy medal. Sobotni występ był ich najgorszym w krótkiej historii SoN.

Tytułu bronili Brytyjczycy, natomiast najlepsza w trzech wcześniejszych edycjach Rosja (2018, 2019, 2020) nie mogła startować w związku z agresją zbrojną tego kraju na Ukrainę.

Tegoroczna edycja została niedawno przeniesiona z Esbjergu do Vojens.

W tym roku zmianie uległ format SoN. Zrezygnowano z dwudniowego finału i o zwycięstwo siedem najlepszych zespołów (sześć z półfinałów i Dania jako gospodarz) rywalizowało tylko w sobotę.

W rundzie zasadniczej odbyło się 21 wyścigów (w każdym startowały po dwie drużyny), po których najlepszy zespół awansował do finału, a drugi i trzeci o to prawo walczyły w barażu. Punktacja za kolejność w wyścigu wyglądało następująco: zwycięzca otrzymywał cztery punkty, drugi na mecie - trzy, trzeci - dwa, a ostatni zawodnik - zero. Pozwalało to uniknąć wyników remisowych.

Polskim kibicom na pocieszenie pozostał fakt, że dzień wcześniej biało-czerwoni zdobyli w Vojens drużynowe mistrzostwo świata juniorów, rozgrywane pod nazwą Speedway of Nations 2.