Polacy z Janowskim w składzie awansowali do finału Speedway of Nations

WK, PAP | Utworzono: 2024-07-10 07:22
Polacy z Janowskim w składzie awansowali do finału Speedway of Nations - fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

W Speedway of Nations, które w 2018 roku zastąpiły Drużynowy Puchar Świata, rywalizacja jest zbliżona do turnieju par. W każdym zespole może być trzech zawodników, z których dwóch bierze udział w wyścigu. W trakcie turnieju trener może dowolnie komponować parę. W polskim zespole wystąpili Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Dominika Kubera.

Zgodnie z przewidywaniami wtorkowy półfinał zdominowali Polacy i Szwedzi. Podopieczni trenera Rafał Dobruckiego przegrali tylko jeden wyścig, właśnie ze Szwedami, który zdobyli łącznie 38 pkt (Fredrik Lindgren 21, Jacob Thorssell 17). Biało-czerwoni wywalczyli 37 (Kubera 18, Zmarzlik 11, Janowski 8).

Zgodnie z regulaminem zespoły z trzeciej i czwartej pozycji - Niemcy (33 pkt) i Finowie (23) - spotkali się w dodatkowym wyścigu o trzecie miejsce premiowane awansem. Podobnie jak w fazie zasadniczej lepsi okazali się Niemcy i to Kai Huckenbeck oraz Norick Bloedorn pojadą w sobotnim finale. Kolejne miejsca zajęli Włosi - 21 pkt, Francuzi - 19 i Ukraińcy - 16.

W środę w drugim półfinale o awans będą walczyć: Australijczycy, Duńczycy, Amerykanie, Czesi, Łotysze, Słoweńcy i Norwegowie. Udział w finale mają zagwarantowany - jako gospodarze - Brytyjczycy.

W SoN Polacy nie zaznali jeszcze smaku zwycięstwa; trzykrotnie byli drudzy, raz uplasowali się na trzeciej pozycji. Pierwsze trzy edycje wygrali Rosjanie, którzy po agresji tego kraju na Ukrainę zostali wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji. W 2021 roku najlepsi byli Brytyjczycy, a w 2022 - Australijczycy. Biało-czerwoni w ubiegłym roku zdobyli za to Drużynowy Puchar Świata, który raz na trzy lata ma zastępować SoN.

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.