MIASTOmovie: KWESTIA GUSTU!

Miłosława Bożek | Utworzono: 2022-08-26 15:38 | Zmodyfikowano: 2022-08-26 15:41
MIASTOmovie: KWESTIA GUSTU! - fot. MIASTOmovie: KWESTIA GUSTU!
fot. MIASTOmovie: KWESTIA GUSTU!

O jubileuszowej odsłonie wydarzenia, które rozpocznie się we Wrocławiu między 28 września a 2 października opowiadają Kuba Żary i Aleksandra Strączek z Wrocławskiej Fundacji Filmowej:

Jubileusz Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze odbywać się będzie pod hasłem: KWESTIA GUSTU. Przez dziewięć minionych edycji niejednokrotnie podczas spotkań, dyskusji i innych wydarzeń pochylaliśmy się nad formą architektury i przestrzeni, jednak - skupieni na „wyższych wartościach” - więcej uwagi poświęcaliśmy ideom stojącym za projektem, jego użyteczności czy innowacyjności. W tym roku chcemy, żeby to, co wizualne w architekturze, urbanistyce, przestrzeni, zostało przez nas – organizatorów, zaproszonych specjalistów, ale i samych uczestników – wielowątkowo skomentowane. Wybraliśmy więc bliski nam wszystkim temat doświadczania fizyczności i estetyki architektury oraz jej otoczenia. Temat ten w wielu dyskusjach stanowi kwestię problematyczną i kwitowany jest często frazesem: „To kwestia gustu”. Dziesiątą edycją MIASTOmovie chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą.


Jednym z wątków, który chcemy podjąć podczas nadchodzącej edycji, będzie próba odnalezienia estetyki XXI wieku. Czy w obliczu skupienia się na funkcjach architektury – użyteczności, ale też zrównoważoności czy elastyczności budynków – w ogóle poświęcamy uwagę jej formie? Można stwierdzić, że ponad 100 lat po powstaniu stylu międzynarodowego w architekturze, po socrealistycznych i postmodernistycznych przewrotach, wróciliśmy do niego na dłużej i wciąż go pod postacią neomodernizmu praktykujemy. Ale można również zasępić się, że pod kątem estetyki w projektowaniu osiągnęliśmy neutralność i przewidywalność, uosabianą przez estetyczną „nijakość”.


Czy po latach minimalizmu możemy spodziewać się powrotu detalu, drobnych wizualnych szaleństw? Czy w ogóle wypada o takich „zachciankach” mówić, kiedy towarzyszy nam kryzys klimatyczny, pandemiczny oraz wojenny? Właśnie w kontekście projektowania i budowania z nastawieniem na zeroemisyjność będziemy się zastanawiać, czy to ekologizm nie jest naszym aktualnym stylem – bardzo różnorodnym, ale o jasnym określonym celu.


Zatrzymamy się także nad refleksją o urbanistyce przywołując pojęcie „ładu przestrzennego” i sięgając po „nowy urbanizm”. Zadamy sobie pytanie, czym jest uporządkowana, narastająca według jasnych zasad przestrzeń oraz jaki sposób jej kształtowania wpływa na to, że jest dobra i piękna jednocześnie. Porozmawiamy o tym, czym jest dla nas harmonia krajobrazu i jakiego sposobu komponowania przestrzeni dziś potrzebujemy.


Pochylimy się nad dwoma wyraźnymi stylami – architekturą historyzującą i postmodernistyczną, w kontekście emocji z nimi związanymi. Dlaczego rażą nas prawdziwe ruiny, a obiekty stylizowane na nie uwielbiamy zwiedzać? Dlaczego podoba nam się kolor we wnętrzach czy ubiorze, a na okładzinach budynków wzbudza on nasz sprzeciw? Skąd przekonanie, że jedne przestrzenie warto odbudowywać i restaurować, podczas gdy inne dzieła architektury są burzone i puszczane w niepamięć?
Istotne w tym katalogu tematów będzie dla nas skupienie się na specyfice polskiej estetyki i analiza obecnego boomu na jej swojskość, szczerość i fantazję. Po okresie szydzenia z samoróbek (np. działkowych altanek), wyśmiewania „TypoPolo”, potępiania podmiejskich dworków wydaje się, że przeszliśmy od akceptacji do fascynacji naszym rodzimym eklektyzmem. Bazując na sentymencie do lat 90., ale też na osadzonych w kapitalizmie początkowych lat milenijnych „nowych tworach przestrzennych", zastanowimy się, czy w tym naszym polskim chaosie jest metoda?


Nie ominie nas jednak problem przeestetyzowania przestrzeni i budowania wizerunku wyłącznie na – uznanych za powszechnie dobre i ładne – realizacjach. Co ważne, przyjrzymy się przykładom wpływu takiej idealności na społeczne i ekonomiczne aspekty życia w miastach.


Dziesiątą edycją MIASTOmovie chcemy skłonić Was do szczerej refleksji: czy w codziennym doświadczaniu architektury liczy się to, co w środku, czy może istotne jest także „opakowanie”? Czy forma architektury to tylko kwestia gustu?


Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa.
Współorganizatorami są Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Kino Nowe Horyzonty.
Partnerem strategicznym jest Profit Development.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Projekt identyfikacji wizualnej: Hubert Kielan


MIASTOmovie10: Kwestia gustu
28.09-02.10 | Wrocław

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.