“Rak Chadza Wspak”. Ruszają profilaktyczne badania szyjki macicy

Elżbieta Osowicz, AO | Utworzono: 2022-09-23 09:25 | Zmodyfikowano: 2022-09-23 09:32
“Rak Chadza Wspak”. Ruszają profilaktyczne badania szyjki macicy - fot: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
fot: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

W ramach akcji specjaliści namawiają mieszkańców regionu do wykorzystania darmowych badań profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego. Jak mówi wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju Paweł Zawadzki kluczem do sukcesu jest wczesna diagnostyka, która niestety kuleje.

Profilaktyczne badania są na wyciągnięcie ręki. Zapisać można się na nie nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej kampanii społecznej "Rak Chadza Wspak". W ten sposób lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii chcą nakłonić mieszkańców regionu do zadbania o swoje zdrowie.

Mammografię można zrobić w jednym z kilkudziesięciu wskazanych placówek. Diagnostykę szyjki macicy można wykonać także w Cytobusie, czyli specjalnym mobilnym punkcie do badań cytologicznych, który podarowany został szpitalowi.

Na Dolnym Śląsku rocznie nowotwór jelita grubego jest diagnozowany u blisko 1,5 tys. osób. Niestety 70 proc. pacjentów trafia do szpitala w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są niewielkie.

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.