Wreszcie jest przełamanie! Ślęza wygrała z Zagłębiem

PP/inf.prasowa | Utworzono: 2022-10-24 06:25 | Zmodyfikowano: 2022-10-24 06:25
Wreszcie jest przełamanie! Ślęza wygrała z Zagłębiem - fot. Ślęza Wrocław

Pierwsze minuty nie wskazywały na taki obrót sytuacji, ponieważ przyjezdne trafiły cztery rzuty z rzędu i prowadziły już 9:2, a chwilę potem 13:4. Trener Arkadiusz Rusin przy tym wyniku poprosił o czas, ale rozmowa ze swoimi podopiecznymi przyniosła tylko połowiczny skutek. Co prawda Stephanie Jones zdobyła dwukrotnie punkty, ale po drugiej stronie parkietu ofensywa gości wciąż pracowała na wysokich obrotach i po siedmiu minutach spotkania to sosnowiczanki prowadziły 19:8. Impuls do odrabiania strat dała najlepsza tego dnia w szeregach wrocławianek Julia Drop, trafiając za trzy. W kolejnej akcji Stephanie Jones dołożyła dwa oczka z linii rzutów osobistych. Żółto-czerwonym udało się także odpowiedzieć na punkty Batabe Zempare i Quinn Urbaniak-Dornstauder, dzięki czemu po pierwszej kwarcie przegrywały tylko 18:24.

Koszykarki z Wrocławia potrzebowały tylko niespełna trzech minut drugiej kwarty, żeby nie tylko odrobić straty, ale i wyjść na prowadzenie. Trójka Karoliny Stefańczyk, dwa osobiste Patrycji Jaworskiej i punkty spod kosza Anny Jakubiuk sprawiły, że było 25:24 dla 1KS-u. Kolejne fragmenty tej odsłony to walka punkt za punkt. Trafiały Zempare i Jessica January - odpowiadały Ieshia Small i Drop. Kolejne dwie akcje amerykańskich zawodniczek Zagłębia to skuteczne riposty Jones i Jakubiuk. Ślęza mocno zakończyła pierwszą połowę; po serii 6:1 wrocławianki schodziły na przerwę prowadząc 41:35.

Po zmianie stron koszykarki z Sosnowca nie chciały składać broni i robiły wszystko, żeby odzyskać inicjatywę. Gospodynie trafiały jednak bardzo ważne rzuty - jednym z nich była trójka Stephanie Jones na 50:42 po tym, jak chwilę wcześniej z dystansu przymierzyła Aleksandra Wojtala. W kolejnej akcji rzutem z dystansu popisała się Julia Drop i wydawało się, że Ślęza w końcu zacznie odjeżdżać.

Na to trzeba było jednak jeszcze poczekać. W zespole z Sosnowca punktowała wyłącznie Batabe Zempare, ale i tak Zagłębiu udało się dojść miejscowe na sześć punktów. Dopiero gdy amerykańska podkoszowa również zaczęła pudłować, Ślęza odbudowała swoją przewagę, kończąc trzecią kwartę serią 7:2 i ustalając wynik na 62:51. Prowadzenie wciąż jednak nie było w pełni bezpieczne, więc w czwartej kwarcie wrocławianki musiały jeszcze trochę popracować.

Choć żółto-czerwonym w ataku nie szło doskonale, to po drugiej stronie parkietu nie miały się czego wstydzić. Zaangażowanie i komunikacja w obronie w zespole Ślęzy stały na wysokim poziomie, co przekładało się na udane posiadania w defensywie. A że w końcu rozkręciła się też ofensywa, to na 5,5 minuty przed końcową syreną przy stanie 72:54 wszystko stało się jasne. Gospodynie zdołały dołożyć jeszcze kilka punktów do swojej przewagi i zapewniły sobie upragnione zwycięstwo.

Po zakończeniu spotkania w zespole Ślęzy miał miejsce kolektywny oddech pełen ulgi. Seria trzech porażek została przerwana i to w dobrym stylu. Wrocławiankom udało się zdecydowanie wygrać na tablicach - zespół z Sosnowca, który w pierwszych dwóch meczach notował średnio ponad 50 zbiórek na mecz, w niedzielę zaliczył tylko 25 "desek". Żółto-czerwone trafiły także 55 procent rzutów z gry, o 15 więcej niż rywalki. Warto podkreślić również dwudziestopunktową przewagę Ślęzy w punktach zdobytych w strefie podkoszowej.

Ślęza Wrocław – MB Zagłębie Sosnowiec 84:62 (18:24, 23:11, 21:16, 22:11)

Ślęza Wrocław: Julia Drop 26, Stephanie Jones 23, Anna Jakubiuk 13, Ieshia Small 8, Patrycja Jaworska 6, Karolina Stefańczyk 6, Natalia Kurach 2, Wiktoria Kuczyńska 0;

Zagłębie Sosnowiec: Batabe Zempare 22, Quinn Urbaniak-Dornstauder 13, Jessica January 11, Miroslava Mistinova 8, Aleksandra Wojtala 8, Klaudia Wnorowska 0, Sylwia Wojtylas 0, Łucja Grzenkowicz 0, Alicja Jarząb 0, Karolina Zuziak 0.