Znamy budżet województwa dolnośląskiego na 2023 rok

Joanna Jaros, WK, inf. prasowa | Utworzono: 2022-12-16 08:03 | Zmodyfikowano: 2022-12-16 08:04
Znamy budżet województwa dolnośląskiego na 2023 rok - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Najwięcej pieniędzy, bo ponad miliard zostanie przeznaczone na transport i infrastrukturę, mówi członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda:

To o 200 mln zł więcej niż w tegorocznym budżecie. Najważniejsze zadania to przede wszystkim rewitalizacja linii kolejowych – ambitny i niespotykany w skali kraju, wieloletni projekt, w ramach którego przeprowadzone zostaną remonty i przywrócenie ruchu pasażerskiego na nieczynnych liniach. Zmodernizowane zostaną także drogi wojewódzkie, a przeznaczone na ten cel środki pozwolą m.in.: na budowę obwodnic dolnośląskich miast oraz niezbędne remonty.

Na ochronę zdrowia w 2022 roku przeznaczone zostanie niemal 306 mln zł. To około 13,5 % całego budżetu województwa. Są to środki dedykowane dla szpitali i jednostek, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pozwolą one przeprowadzić wiele projektów poprawiających m.in. jakość usług świadczonych w zakresie ginekologii, położnictwa czy leczenia psychiatrycznego, a także duże inwestycje jak m.in. budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu i remonty w innych dolnośląskich placówkach.

- Przede wszystkim będziemy wspierać inwestycje podnoszące infrastrukturę i jakość ochrony zdrowia w szpitalach marszałkowskich na Dolnym Śląsku. Co ważne, w równomierny sposób. Wszystkie nasze wojewódzkie szpitale, które są filarami ochrony zdrowia w subregionach, mogą liczyć na wsparcie  – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W przyszłym roku na wsparcie rozwoju regionalnego przeznaczono kwotę ponad 182 mln zł, to o przeszło 85 mln zł więcej niż w tym roku. Najważniejsze zadania to m.in. wspieranie rozwoju gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości, a także zarządzanie rozwojem regionalnym.

- Ważne jest to, że nie mamy deficytu - mówi wicemarszałek Grzegorz Macko:

Opozycja budżetu nie poparła, bo nie uwzględniono ani jednej ze złożonych przez nią poprawek.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.