Znów mocno wieje. Na Śnieżce ponad 160 km/h [FILM]

Radio Wrocław, PAP, d | Utworzono: 2023-02-03 14:14 | Zmodyfikowano: 2023-02-03 14:14
Znów mocno wieje. Na Śnieżce ponad 160 km/h [FILM] - fot. Patrycja Dzwonkowska/archiwum radiowroclaw.pl
fot. Patrycja Dzwonkowska/archiwum radiowroclaw.pl

W piątek do końca dnia zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami. Te większe spodziewane są okresami na południowym zachodzie. Jak przekazała Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej, ze środkowej części kraju na zachód przemieszcza się strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Te opady stopniowo przechodzą w deszcz. Na zachodzie występują już opady deszczu. Dodatkowo na zachodzie i południu możliwe są burze.

„Na obszar centralny kraju - pas od północy, przez centrum kraju na południe - wydano ostrzeżenie meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu. Ono będzie obowiązywało do późnego wieczora” – zaznaczyła synoptyk IMGW. Dodała, że prognozowana wysokość opadów wynosi do 15 mm deszczu oraz od 10 do 15 cm śniegu. Ponadto okresami podczas opadów śniegu będzie ograniczona widzialność do ok. 300 m.

Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 stopnia na wschodzie, ok. 3 stopni Celsjusza w dolinach karpackich i lokalnie na wschodzie Pomorza, do 8 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr na razie umiarkowany, ale będzie się wzmagał do silnego na zachodzie. „Będzie to porywisty wiatr z kierunków południowych i zachodnich. Na zachodzie kraju porywy będą sięgały do 75 km/h, na Pomorzu Zachodnim do 85 km/h” – powiedziała Pacocha.

Zaznaczyła, że na południu woj. dolnośląskiego powieje jeszcze silniej. Tam ogłoszone jest ostrzeżenie przed silnym wiatrem w stopniu drugim, na zachód kraju ze stopniem pierwszym. W Karpatach porywy wiatru mogą dojść do 100 km/h, w Sudetach do 150 kmh/h. W górach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Noc z piątku na sobotę, jak przekazała synoptyk IMGW, nadal pochmurna z rozpogodzeniami na północy i północnym zachodzie kraju. „Nadal będą występowały opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na zachodzie i południu początkowo także będzie padał deszcz. Nad morzem wystąpią burze” – podkreśliła Pacocha.

Prognozowana wysokość opadów to od 10 do 20 mm deszczu. O 5 cm powinna zwiększyć się pokrywa śnieżna w centrum, w Karpatach ten przyrost ma wynieść od 10 do 20 cm. Okresami podczas opadów śniegu może być ograniczona widzialność do 300 m. Temperatura minimalna wyniesie od minus 6 stopni Celsjusza na wschodzie i w rejonie podgórskich Karpat, ok. minus 2 stopni w centrum, do ok. 2 stopni Celsjusza na plusie na Wybrzeżu.

Wiatr jeszcze będzie dosyć silny i porywisty z kierunków południowych i zachodnich. Na Zachodnim Wybrzeżu i w rejonach sudeckich porywy wiatru będą się utrzymywały na poziomie 80-90 km/h, na zachodzie do 70 km/h, w centrum do 65 km/h, w Sudetach początkowo do 150 km/h. W górach nadal możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.