Śląsk Wrocław Amp Futbol rozpoczyna rozgrywki w Ekstraklasie

Robert Skrzyński, inf. prasowa | Utworzono: 2023-03-16 17:00
Śląsk Wrocław Amp Futbol rozpoczyna rozgrywki w Ekstraklasie - fot. Dima Fedorenko/slaskwroclaw.pl
fot. Dima Fedorenko/slaskwroclaw.pl

Amp futbol to taka odmiana piłki nożnej, w której na boisku rywalizują zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny dolnej w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej w przypadku bramkarzy. Śląsk Wrocław już w kwietniu ubiegłego roku ogłosił powstanie nowej sekcji.

Utworzenie w Śląsku Wrocław drużyny amp futbolowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier, otwartego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i łączącego różne środowiska – zaznaczał wtedy Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.

Następnym krokiem była rekrutacja zawodników. Ta przebiegła pomyślnie, a obecnie w Śląsku Wrocław występuje 11 graczy, w tym trzech z Maroka i jeden z Niemiec. Drużyna stanowi mieszankę piłkarzy doświadczonych z tymi, którzy dopiero poznają tajniki amp futbolu.

Jest z nami Łukasz Szczyrba, który przez 8 lat grał w Kuloodpornych Bielsko-Biała. Mamy też zawodnika, który przed amputacją grał w piłkę na fajnym poziomie i nie trzeba go dużo uczyć, to super sytuacja. Ale większość nie grała zawodowo, a ich amputacje to świeże tematy z ostatnich kilku lat – przyznaje Sebastian Bednarz, prezes sekcji.

W rozgrywkach PZU Amp Futbol Ekstraklasy występuje 7 zespołów: Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Legia Warszawa, TSP Kuloodporni Bielsko-Biała, Stal Rzeszów, Warta Poznań oraz Nowe Technologie Różyca. Inauguracyjny turniej zostanie rozegrany 18-19 marca w Poznaniu. Wrocław powita Ekstraklasę w pierwszy weekend lipca.

Chcemy się uczyć, ale chcielibyśmy też powalczyć o coś więcej. Dotychczas najczęściej było tak, że debiutanci nie zdobywali zbyt wielu punktów. My natomiast chcielibyśmy trochę namieszać i myślę, że jesteśmy w stanie – dodaje prezes Bednarz.

Wyjątkowym wydarzeniem dla zawodników Śląsk Wrocław Amp Futbol było bez wątpienia pokazowe starcie z drużyną, w której wystąpili między innymi klubowa legenda i obecny dyrektor sportowy, Dariusz Sztylka, czy jeden z najlepszych graczy w historii koszykarskiego Śląska, Maciej Zieliński, a także reprezentacja kobiecej drużyny WKS-u (zawodniczka Krystyna Flis oraz Maciej Bączyk). Spotkanie zorganizowano na bocznym boisku przy Tarczyński Arena Wrocław.

Zespół cały czas jest otwarty na nowych zawodników. Jeśli znasz lub jesteś osobą z niepełnosprawnością kończyn - nie bój się napisać. Najtrudniejszy pierwszy krok! Zgłaszać można się drogą mailową na adres [email protected], telefonicznie pod numerem: 696 472 203, oraz bezpośrednio w mediach społecznościowych pisząc na profile Śląsk Wrocław Amp Futbol. W ampfutbol mogą grać osoby po jednostronnej amputacji oraz z wadą wrodzoną nogi lub ręki.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.