Nagroda dziennikarzy na legnickim "Satyrykonie" przyznana!

Andrzej Andrzejewski, JD | Utworzono: 2023-03-22 07:29 | Zmodyfikowano: 2023-03-22 07:33
Nagroda dziennikarzy na legnickim "Satyrykonie" przyznana! - fot. LCK
fot. LCK

Takie prace zwróciły najwięcej uwagi dziennikarzy podczas tegorocznej edycji konkursu im. Andrzeja Waligórskiego na legnickim "Satyrykonie".

Nagrodzona w tym roku przez dziennikarzy praca to rysunek "NIE OBRAŻA" Szymona Szymankiewicza. Faktycznie nie wywołuje śmiechu, ale raczej zmusza do refleksji nad wykorzystywaniem religii przez polityków.

- Nagroda redaktorów od 31 lat uważana jest za jedną z najważniejszych na międzynarodowym konkursie humoru i satyry - podkreśla Honorata Rajca, szefowa kapituły:

"Dziennikarze zawsze są blisko rzeczywistości i ich wybór znakomicie odzwierciedla nastroje społeczne. To dzisiaj było widać w rysunkach, które były prezentowane w tym roku. Są to rysunki smutne. Spośród nich trudno było wybrać rysunek śmieszny."

Praca Szymona Szymankiewicza przedstawia Czarną Madonnę z Dzieciątkiem na czarnym tle. Ich aureole, tym razem, są w polskich barwach narodowych. Grzegorz Żurawiński, członek kapituły, podkreśla, że - przesłanie rysunku wynika z jego tytułu: "NIE OBRAŻA".

"W ten sposób szyderczo podchodzi do tego autor: Madonna nie obraża, gdy już jest spolonizowana. Już nie ta z aureolami, z gwiazdkami europejskimi. Już nie z tęczową flagą, ale naszą - biało-czerwoną."

Patronem nagrody dziennikarzy legnickiego "Satyrykonu" jest Andrzej Waligórski, nasz nieżyjący redakcyjny kolega. Mottem konkursu 31 lat temu stała się jego dewiza: Nie kopać leżącego, nie huśtać się na wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich jej objawach.

Reklama
Zdjęcia
Nagroda dziennikarzy na legnickim "Satyrykonie" przyznana! - 4

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.