Jelenia Góra: Będą rozdawać kwiatki, by ratować pszczoły

Jakub Thauer, MC | Utworzono: 2023-05-08 10:48 | Zmodyfikowano: 2023-05-08 10:49
Jelenia Góra: Będą rozdawać kwiatki, by ratować pszczoły - fot. Jakub Thauer
fot. Jakub Thauer

Chodzi o uświadomienie mieszkańcom jak ważną role w naszym ekosystemie spełniają owady zapylające. Podczas akcji dzieciom będą rozdawane miododajne kwiatki (aksamitki), które najmłodsi mogą posadzić w ogródkach, a przy okazji zapewnić owadom pyłki. -Staramy się, żeby to wyglądało na budowanie świadomości jaką ważna rolę spełniają owady zapylające. Nie radzimy sobie z tematem takiego kompleksowego ratowania pszczół. Niestety rolnicy czynią opryski, wiele naturalnych przyczyn – choroby, powoduje , że jest zmniejszająca się ilość rodzin pszczelich. Jeżeli nie zaczniemy im pomagać, to może dojść do takiego momentu, że na naszych stołach będzie rządzić GMO, a kolorowe owoce z sadów i z ogródków będziemy oglądać tylko w internecie i w telewizji.

Choć akcja ma swój początek w Jeleniej Górze, to obejmie całą Polskę, a nawet Europe – dodaje Mariusz Synówka. -Rozdajemy kwiatki w Jeleniej Górze i nie tylko. Do akcji włączyły się jednostki ze Świeradowa, z Mirska, z Mysłakowic. Również poza granicami. Wczoraj pierwsza aksamitka wsiadła do samolotu i poleciała do Porto w Portugalii. Wiemy już, ze następne pojadą do Austrii, do Niemiec, do Danii, do Chorwacji i Włoch. Robią sobie zdjęcie z kwiatkiem w miejscu do którego pojadą, a my na mapie Europy przypniemy pinezkę, gdzie jeleniogórskie aksamitki wylądowały.

Jak dodaje pszczelarz z Pasieki Doliny Bobru – Patryk Waloszczyk, to ważne by ratować pszczoły i budować świadomość. -Pszczoła miodna utrzymuje rasę ludzką przy życiu. Jeśli ten poziom zapylaczy spanie poniżej pewnego krytycznego poziomu, to niestety zaczniemy wymierać, zacznie nam brakować jedzenia i zaczniemy wymierać jako rasa ludzka. My musimy sobie z tego dać sprawę. Warto o tym pomyśleć. Warto o tym pomyśleć, jak te pszczółki chronić”.

Proekologiczna akcja „Odbierz kwiatka dla pszczoły” rusza już w najbliższy wtorek (9 maja) w Galerii Nowy Rynek o godzinie 15.00.

Reklama