Już niebawem do Legnicy trafią pierwsze elektryczne autobusy

Karolina Bieniek, AO | Utworzono: 2023-07-20 07:51 | Zmodyfikowano: 2023-07-20 07:57
Już niebawem do Legnicy trafią pierwsze elektryczne autobusy - zdjęcie ilustracyjne: fot. Pixabay
zdjęcie ilustracyjne: fot. Pixabay

Miasto podpisało umowę na zakup 6 zeroemisyjnych pojazdów. Każdy z nich będzie wyposażony w nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring i klimatyzację. Na jednym ładowaniu będą mogły przejechać 180 km. Jak podkreśla Tadeusz Krzakowski Prezydent Legnicy to pierwszy krok do wymiany całego taboru na zeroemisyjny.

- Stopniowo będziemy wymieniać te autobusy na elektryczne. Koszty tych zakupów są znacznie wyższe niż jakbyśmy, kupowali autobusy poprzedniej generacji, stąd też zakup liczby tych autobusów jest determinowany wielkością środków, które trzeba na to przeznaczyć.

Choć umowa została podpisana, to Legnica na autobusy będzie musiała jeszcze zaczekać.

- Czas oczekiwania na taki autobus to blisko rok - mówi Waldemar Wlazło dyrektor firmy produkującej autobusy:

- Produkcja samego autobusu trwa wielokrotnie krócej natomiast na te główne komponenty magazyny energii, baterie trakcyjne, silniki elektryczne, a zwłaszcza elementy sterujące, zarządzające energią w autobusie trzeba czekać wiele miesięcy, stąd ten termin dostawy kompletnego pojazdu to jest około roku.

Umowa obejmuje przeszkolenie 32 kierowców, a także zakup dwóch przenośnych ładowarek, które trafią do bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Przy ulicy Iwaszkiewicza miasto zamierza wybudować stacjonarną stację ładowania. Pięć pojazdów i trzy stacje ładujące mają trafić do Legnicy już w przyszłym roku, szósty z zamówionych autobusów w styczniu 2025 roku.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.