Kompaktowe i lekkie rusztowania aluminiowe – 10 zalet konstrukcji aluminiowych

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-07-25 15:43 | Zmodyfikowano: 2023-07-25 15:45
Dodaj do Wykop.pl
Kompaktowe i lekkie rusztowania aluminiowe – 10 zalet konstrukcji aluminiowych - Materiał Sponsora/ fot. Depositphos.com
Materiał Sponsora/ fot. Depositphos.com


Dzięki temu, że aluminium jest lekkie, rusztowania aluminiowe są mobilne, łatwe w transporcie, montażu i serwisowaniu. Co więcej, gwarantują bezpieczeństwo użytkowników i wszystkich osób znajdujących się w pobliżu konstrukcji. To tylko niektóre z zalet rusztowania na kółkach. Warto zapoznać się z nimi wszystkimi przed kupnem lub wynajmem rusztowania. Drugie z wymienionych rozwiązań jest doceniane głównie przez osoby, które używają konstrukcji aluminiowych okazjonalnie. Potrzebują ich do wykonywania prac remontowo-budowlanych, konserwatorskich, montażowych, serwisowych lub nawet czyszczenia wysoko położonych elementów budowli, lub innej konstrukcji.


Z czego składają się rusztowania aluminiowe? Czym różnią się od drabiny aluminiowej?

Rusztowania aluminiowe cechuje budowa modułowa. Zapewnia ona ich mobilność i łatwość montażu. Liczbę modułów dobiera się indywidualnie. Najistotniejsza jest tu konieczna do osiągnięcia optymalna wysokość robocza i szerokość podestów. Dzięki odpowiedniemu doborowi poszczególnych komponentów możliwe staje się rozbudowanie konstrukcji do maksymalnych wymiarów podanych przez producenta. Składają się one z dwóch podstawowych elementów: ram pionowych i pomostów. Pierwsze z wymienionych wykonane są z aluminium, pomosty z kolei zwykle produkuje się z drewna, wielowarstwowej płyty z elementami antypoślizgowymi lub aluminiowej kraty. Wykonanie i ogólne wykończenie rusztowania aluminiowego (również zastosowanie określonych akcesoriów) zależy od jego zastosowania i potrzeb użytkownika.


Czy rusztowania aluminiowe łatwo się montuje?

Wynajęte rusztowania aluminiowe montują specjaliści, którzy dostarczają konstrukcję pod wskazany adres. Zależnie od ukształtowania terenu, na jakim znajdzie się rusztowanie, połączone komponenty wzmacnia się systemem stężeni lub stabilizatorami. Do montażu poszczególnych elementów rusztowania z aluminium nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Główną rolę odgrywa w tym przypadku siła ludzkich mięśni. Wystarczy znajomość technicznych kwestii związanych z montażem rusztowania. Wiedzę tę posiadają specjaliści firmy KONSTRUKTA. Już podczas procesu montażu rusztowania dbają oni o bezpieczeństwo użytkowników i wygodną eksploatację konstrukcji. Użytkowników ze wszystkich stron ochraniają bowiem barierki i drewniane burty przypodłogowe. W razie konieczności montuje się również schodnie budowlane i stosuje dodatkowe wzmocnienia konstrukcji. Profesjonaliści zajmują się również demontażem konstrukcji po zakończonych pracach.

Bezpieczne są również konstrukcje składane, które nie wymagają montażu. Gotowe są do użytku już po wykonaniu dwóch prostych ruchów – rozłożeniu modułu bazowego i zawieszeniu podestów.rusztowania aluminiowe Kraków


Bezpieczeństwo konstrukcji

Wszystkie oferowane przez firmę KONSTRUKTA rusztowania (bez względu na swój rodzaj i przeznaczenie) posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Każde z nich serwisowane jest na bieżąco, przygotowywane do eksploatacji, odpowiednio przechowywane podczas przestoju w użytkowaniu. Wszystkie dopuszczono do użytku na podstawie obowiązujących norm i przepisów polskiego prawa. Dodatkowo odbiór rusztowania przez użytkownika lub klienta potwierdza się odpowiednim wpisem w dzienniku budowy. Odbiór techniczny rusztowania jest konieczny do rozpoczęcia bezpiecznego użytkowania konstrukcji. W ten sposób poświadcza się, że rusztowania aluminiowe są zmontowane bezpiecznie i z właściwych elementów. To zwykle obowiązek kierownika budowy, jednak sytuacja ta jest zależna od charakteru zastosowania i użytkowania konstrukcji. Profesjonalne przekazanie rusztowania należy jednak zaznaczyć w dzienniku budowy lub protokole odbioru technicznego.

Pomijając wymagania prawne i techniczne, monterzy dbają o bezpieczeństwo użytkowników poprzez umożliwienie im bezpiecznego poruszania się po całym obszarze konstrukcji. Gwarantują to zabezpieczenia boczne oraz elementy antypoślizgowe. Na szczególną uwagę zasługują tu głównie antypoślizgowe, profilowane szczeble, które montuje się na pionowej ramie. Klient może również skorzystać z modeli, w których montuje się schody wewnętrzne. Takie rozwiązanie również zwiększa bezpieczeństwo stosowania konstrukcji i jej funkcjonalność. Przyspiesza ponadto przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami rusztowania.


Wytrzymałe i odporne rusztowania aluminiowe

Pomimo swojej niskiej wagi, aluminiowe rusztowania przejezdne zapewniają stabilność i odporność na duże obciążenia. Charakteryzuje je ponadto nie lada wytrzymałość na czynniki szkodliwe. Mowa tu przede wszystkim o niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Aluminium niestraszne są opady, wiatr, wysokie temperatury. Konstrukcje, które wykonuje się z tego tworzywa, są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Rusztowania te nie wymagają ponadto stosowania specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Sprawdzają się w wymagającym środowisku.


Rusztowania aluminiowe jezdne (przejezdne) i ich mobilność

Z aluminium produkuje się zarówno rusztowania stałe, jak i rusztowania jezdne (mobilne). Drugie z nich można dowolnie przemieszczać w określonym terenie za pomocą kół jezdnych. Wyposażono je w hamulec, dzięki czemu zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Podczas pracy na tego rodzaju rusztowaniu należy pamiętać o tym, że podczas zmiany jego lokalizacji na wysokości nie może znajdować się żaden człowiek. Zwykle konstrukcję przemieszcza się z wykorzystaniem wyłącznie siły ludzkich mięśni, rzadziej – za pośrednictwem ręcznych przeciągarek łańcuchowych.


Uniwersalność

Kolejną zaletą rusztowania aluminiowego jest możliwość elastycznego ustawienia wysokości pomostu roboczego. Można go montować co jeden szczebel (co odpowiada odległości ok. 25 cm) i pozwala na optymalne dopasowanie położenia pomostu do aktualnych potrzeb użytkownika. Warto bowiem pamiętać, że mogą one zmieniać się wraz z postępem lub zmianą charakteru wykonywanych prac. Nie trzeba wówczas wymieniać całego posiadanego rusztowania. Wystarczy jego przekształcenie, by użytkowanie stało się na nowo wygodne i efektywne.

Rusztowania aluminiowe mogą być stosowane niemal wszędzie i w każdych warunkach. Doskonale sprawdzają się zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i amatorskich. Uniwersalność jest zaletą, którą doceniają użytkownicy pracujący zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza nimi. Ten rodzaj konstrukcji jest dobrym wyborem podczas budowy lub remontu domu, podczas wszelkich prac remontowych, budowlanych i wykończeniowych. Można ją wykorzystywać również w celu wykonania prac konserwacyjnych, montażowych, renowacyjnych na wysokości. Są przydatne na planach filmowych i w plenerze, gdzie za ich pośrednictwem najczęściej tworzone są sceny i estrady. Ze względu na swoje właściwości wykorzystuje się je nawet w przemyśle.

Osobom, które interesują rusztowania aluminiowe, Kraków proponuje pomoc doradców w firmie KONSTRUKTA – sprawdź szczegóły oferty tutaj: https://konstrukta.pl/rusztowania-aluminiowe/.


Wynajem rusztowań aluminiowych – cena

Rusztowania aluminiowe są chętnie wybierane przez osoby decydujące się na wynajem konstrukcji umożliwiających im pracę na wysokości. Zmniejszone zainteresowanie stalowymi rusztowaniami wynika z ich ograniczonych możliwości. Nic więc dziwnego, że ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom z wysokiej jakości materiałów.

Aluminium jest materiałem lekkim, a konstrukcje łatwe w montażu. Dopuszczalne obciążenie jest stosunkowo wysokie, poziom bezpieczeństwa również, nawet podczas pracy na nierównych powierzchniach. Aluminium nie jest jednak materiałem najtańszym. Dlatego w wielu przypadkach dużo bardziej opłaca się wynająć rusztowanie niż kupować je na własność. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają miejsca i możliwości na magazynowanie konstrukcji oraz jej ewentualne serwisowanie.