Legnica stolicą kreskówek? Po raz 30. przyjechali twórcy z całej Polski

Andrzej Andrzejewski, MC | Utworzono: 2023-08-03 07:06 | Zmodyfikowano: 2023-08-03 07:07
Legnica stolicą kreskówek? Po raz 30. przyjechali twórcy z całej Polski - fot. LAF WFA
fot. LAF WFA

Również wczoraj pracę nad kadrami rozpoczęło kilkudziesięciu uczestników Warsztatów Filmów Animowanych. Emilia Jaworska i Hanna Tarasewicz podkreślają, że najważniejszy jest pomysł. -Każde przesunięcie o milimetr bohaterów, których się stworzyło, to jest nowe zdjęcie, nowa klatka, nowa scena i powoli w takim trybie tworzy się nowy film, nowy ruch. Jesteśmy dumne z siebie, że coś własnego stworzyłyśmy i to jest chyba najważniejsze w tym wszystkim.

W połowie lat 90-tych - gdy stanęła praca w polskich wytwórniach filmów animowanych - Legnica była jedynym w kraju ośrodkiem, w którym powstawały kreskówki. W ciągu trzech dekad - głównie młodzi twórcy - zrealizowali ich ponad tysiąc.

Julka miała niespełna 4 lata, gdy stworzyła swój pierwszy animowany film, który doczekał się premiery w prawdziwym kinie. Na Dolnym Śląsku pod tym względem jest chyba rekordzistką. No, ale nie ma co się dziwić, skoro uczyła się kadrowania pod okiem twórców takich hitów jak "Reksio", "Miś Colargol", czy polskiej wersji Ulicy Sezamkowej". W Letniej Akademii Filmowej - Warsztatach Filmu Animowanego swoje dzieło może stworzyć każdy. 

Posłuchaj:

 

 

Reklama
Zdjęcia
Legnica stolicą kreskówek? Po raz 30. przyjechali twórcy z całej Polski - 4
Legnica stolicą kreskówek? Po raz 30. przyjechali twórcy z całej Polski - 5
Legnica stolicą kreskówek? Po raz 30. przyjechali twórcy z całej Polski - 6