Drogę między Szalejowym Dolnym i Górnym czeka remont

Jarosław Wrona, AO | Utworzono: 2023-08-05 11:23 | Zmodyfikowano: 2023-08-05 11:26
Drogę między Szalejowym Dolnym i Górnym czeka remont - fot. Jarosław Wrona
fot. Jarosław Wrona

Gmina wiejska Kłodzko, tymczasowo przejęła drogę od powiatu, bo w Urzędzie Marszałkowskim pojawił się program rozwoju obszarów wiejskich, w którym można było zawnioskować o przebudowy i modernizacje dróg. Wyremontowany zostanie 2,5 kilometrowy odcinek, od krajowej „ósemki”, do przedszkola.

– Ze względu na to, że możemy wystąpić tylko o dwa wnioski, to robimy też taki manewr, że gmina przejmuje na czas remontu drogę, występuje jako gmina o dofinansowanie z rządowych programów, a my się wtedy dokładamy też do wspólnego inwestowania w tę drogę.

- tłumaczy Radiu Wrocław starosta kłodzki Maciej Awiżeń.

Jak z kolei powiedział Radiu Wrocław Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko, planowana inwestycja otrzymała już dofinansowanie:

– Takie dofinansowanie dostaliśmy, jesteśmy na liście rankingowej. Uzupełniamy w tej chwili dokumenty i po podpisaniu tych dokumentów, podpiszemy umowę na dofinansowanie. Mamy w tej chwili na tę drogę program funkcjonalno-użytkowy, przetarg będzie ogłaszany na zasadzie „projektuj i buduj”. Termin realizacji jest 2024-2025, bo to jest dość długi odcinek.

Jak tłumaczy Radiu Wrocław Piotr Marchewka z zarządu powiatu, wartość robót, to 7 mln złotych. Gmina uzyskała ponad 4 mln dofinansowania, a resztę kwoty, po połowie, dołoży gmina i powiat:

– Zawsze kładziemy nacisk na współpracę z gminami. Jest to praktycznie element niezbędny w ostatnim czasie, żebyśmy taką inwestycję w danej gminie, na drodze powiatowej, podejmowali. My również będziemy się dokładać, czyli tę pozostałą kwotę wkładu własnego i wydatków niekwalifikowanych, wspólnie z gminą wiejską Kłodzko poniesiemy.

Po remoncie drogi będzie obowiązywał 5-letni okres trwałości projektu i przez ten czas, będzie ona w zarządzie gminy. Po tym okresie drogę ponownie przejmie powiat.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.