Gwiezdne wojny z nowotworem. Kosmiczna misja Politechniki Wrocławskiej może zrewolucjonizować medycynę

Jakub Ciołko, JD | Utworzono: 2023-10-26 07:39 | Zmodyfikowano: 2023-10-26 07:39
Gwiezdne wojny z nowotworem. Kosmiczna misja Politechniki Wrocławskiej może zrewolucjonizować medycynę - fot. NASA
fot. NASA

Naukowcy widzą szanse na wykorzystanie warunków panujących w przestrzeni do odkrycia nowoczesnych metod walki z nowotworami. Koncepcja zakłada przetestowanie na orbicie miniaturowego laboratorium, w którym zbadany zostanie bezpośredni wpływ warunków pozaziemskich na komórki nowotworowe.

- To może być rewolucja w terapii, trzeba jednak potwierdzić nasze przypuszczenia na szerszą skalę – wskazuje Radiu Wrocław prof. Paweł Knapkiewicz z Politechniki Wrocławskiej:

"Kilka leków jest syntezowanych w przestrzeni kosmicznej, dlatego że po powrocie na ziemię, wykazują znacząco lepsze właściwości i te eksperymenty, wkrótce mają szansę się stać czymś zupełnie normalnym."

Eksperyment może przyczynić się do zwiększenia efektywności zwalczania choroby, przy jednoczesnym skróceniu czasu trwania terapii. Chociaż potencjalne wprowadzenie eksperymentalnych metod do kanonu medycyny zajmie jeszcze wiele lat, rosnąca aktywność ludzi w kosmosie daje realne szanse na realizację koncepcji.

- Jeśli jest duże prawdopodobieństwo realizacji lotów turystycznych, to w przyszłości podobne rozwiązania mogą służyć medycynie – wyjaśnia Radiu Wrocław prof. Paweł Knapkiewicz z Politechniki Wrocławskiej:

"Udowodnione już jest, że aktywność leków w warunkach mikro grawitacji może być nawet stokrotnie silniejsza, więc wyobrażamy sobie, że człowiek, który przebywa na orbicie, może być leczony albo 0,01 dawki, albo przyspieszymy jego proces leczenia stokrotnie."

Projekt jest częścią szerokiego programu przygotowania kolejnych zadań, jakie staną w przyszłości przed astronautami. Wraz z projektem miniaturowego spektrometru do wykrywania i analizy gazów w warunkach bardzo rzadkiej lub praktycznie nieistniejącej atmosfery, realizacja misji orbitalnej ma szanse stanowić podwaliny długoterminowego planu zagospodarowania surowców, których złoża znajdują się na Księżycu.

Misja może zostać zrealizowana wraz z lotem Sławosza Uznańskiego, który w ramach zadań Europejskiej Agencji Kosmicznej ma być drugim Polakiem w przestrzeni kosmicznej. Lot może odbyć się w sierpniu 2024 roku, ale dokładna data ma być znana w listopadzie.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.