Małysz obok Piłsudskiego. W Dzierżoniowie przejdzie niecodzienna parada

Bartosz Szarafin, WK | Utworzono: 2023-10-29 08:41 | Zmodyfikowano: 2023-10-29 08:41
Małysz obok Piłsudskiego. W Dzierżoniowie przejdzie niecodzienna parada - fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)
fot. archiwum Radia Wrocław (zdjęcie ilustracyjne)

Co ciekawe, jak podpowiada Magdalena Zalewska z dzierżoniowskiego magistratu, organizatorzy nie ograniczają się do żadnego konkretnego okresu historycznego:

- Można tu sięgać bardzo daleko, aż do Mieszka I, ale można też po bardziej współczesne postaci, które są równie znane, cenione z historii i znane współcześnie, choćby Wisława Szymborska czy Adam Małysz. Zachęcamy by tę dumę z polskości, z bycia polakiem, demonstrować podczas Parady Niepodległości w Dzierżoniowie.

Efektem tej zasady może być bardzo barwny korowód, dodaje Magdalena Zalewska:

- Można się fajnie, wesoło bawić i świętować Niepodległość. Niepodległość to nie tylko smutne historie, nie tylko patetyzm, takie wysokie świętowanie, ale też takie właśnie radosne pokazywanie tego, że w naszej historii były wielkie postaci, o których warto pamiętać i które tworzyły historię naszego kraju, z której jesteśmy dumni.

Przebrania mogą być indywidualne jak i grupowe - ze znajomymi, klasą ze szkoły, czy stowarzyszeniem.

Świętowanie rozpocznie się w sobotę 11 listopada o godzinie 10.15 Paradą Niepodległości. Przemarsz wyruszy spod pomnika Jana Pawła II na czele z mażoretkami, orkiestrą dętą, sufrażystkami (Dzierżoniowska Rada Kobiet) oraz uczestnikami konkursu „Historia Polski w ubiorze”.

Miasto zachęca do zabrania na paradę polskich flag, przywdziania barw narodowych lub strojów z epoki II RP.

Reklama