Dzieci z ponad 20 krajów odśpiewały polski hymn

Ida Górska, BT | Utworzono: 2023-11-09 15:06 | Zmodyfikowano: 2023-11-09 15:30
Dzieci z ponad 20 krajów odśpiewały polski hymn - fot. Ida Górska
fot. Ida Górska

- My nie tylko uczymy wszystkich przedmiotów, ale uczymy też dzieci jak szanować Polskę. Jako obcokrajowcy czujemy się tu bardzo bezpiecznie i chcemy podziękować Polsce - mówi dyrektor szkoły Razvi Hussaini.

W szkole uczy się wielu zagranicznych uczniów. Dzieci dobrze znają polską historię, mimo że nie zawsze jest dla nich tą ojczystą.

- Widziałem w szkole taki film, jak 120 lat temu Polska była pod kontrolą przez inne kraje. I właśnie to mnie dotknęło, że Polacy nawet w najgorszym momencie mieli kontrolę i po jakimś czasie odzyskali swój kraj. - mówił Junji, który pochodzi z Korei.

Jeden z nauczycieli Abi Shoarma, podkreślał, że to dla nich bardzo ważny dzień:

- I właśnie przyjechaliśmy tutaj do rynku zaśpiewać hymn Polski, żeby nauczyć dzieci obcokrajowców trochę kultury Polskiej no i szanowania hymnu. Uczyli się długo, starali się, część dzieci nie mówi ogóle po polsku, ale staraliśmy się ich nauczyć, na ile to było możliwe.

W szkole uczą się nie tylko dzieci z zagranicznymi korzeniami, ale również Polacy. Młodzież czerpie z tych relacji obustronne korzyści, o czym mówiła Natalka:

- Mam kontakt z moimi koleżankami Koreankami, mamy w szkole też Joachima z Brazylii. Dużo też jest osób z Korei i Japonii, zdarzają się osoby z Indii. Fajnie spotkać się z innymi ludźmi z innych krajów, żeby mieć szansę nauczyć się o innych kulturach.

Dzieci w wieku od 10 do 16 lat oprócz odśpiewania hymnu na wrocławskim rynku wyrecytowały też polskie wiersze. Towarzyszyli im wzruszeni rodzice.

Reklama