Strefa Południa, piątek 19:00-21:00, Paweł Iwanina

Paweł Iwanina, PP | Utworzono: 2023-11-17 18:35
Strefa Południa, piątek 19:00-21:00, Paweł Iwanina - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Płyta jest dziełem Chineke! Orchestra, pionierskiego zespołu, który promuje różnorodność w muzyce klasycznej. Album zawiera aranżacje króla jazzu Duke'a Ellingtona i Billy'ego Strayhorna z lat 60. XX wieku, które nadają utworom Czajkowskiego nowy, rytmiczny i żywiołowy charakter.

Czajkowski stworzył balet "Dziadek do orzechów" w 1892 roku. Jest pełen magii, fantazji i uroku, a oryginalna muzyka doskonale oddaje nastrój i emocje każdej sceny. Ellington i Strayhorn zafascynowali się nim i postanowili stworzyć własną wersję, która zachowałaby jego piękno i głębię, ale nadałaby mu nowoczesnego i jazzowego brzmienia. W 1960 roku napisali aranżacje dla swojej orkiestry jazzowej, zmieniając nie tylko instrumentację, ale także tytuły i rytm utworów. Na przykład, "Taniec cukrowej wróżki" stał się "Sugar Rum Cherry", a "Taniec rurek trzcinowych" zamienił się w "Toot Toot Tootie Toot". Ellington i Strayhorn stworzyli dzieło, które łączyło tradycję i innowację, klasyczność i jazzowość, zachodnią i czarną kulturę.

Chineke! Orchestra podjęła się wyzwania, aby odtworzyć aranżacje Ellingtona i Strayhorna z wiernością i pasją. Zespół, który składa się z czarnych i etnicznie zróżnicowanych muzyków, ma na celu promować różnorodność w muzyce klasycznej i inspirować młode pokolenia. Do usłyszenia!

Powtórka Strefy Południa w każdą niedzielę od 15.00 w Radiu Wrocław Kultura. 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.