Czy małe elektrownie atomowe to konieczność?

Joanna Jaros, WK | Utworzono: 2024-01-31 17:40 | Zmodyfikowano: 2024-01-31 17:41
Czy małe elektrownie atomowe to konieczność? - fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Przestawienie się na atom to konieczność, bowiem elektrownie węglowe już długo nie wytrzymają, mówi prof. Wacław Gudowski z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie:

- Większość tych elektrowni pamięta czasy Edwarda Gierka. Tak że koniec. Zamiast mówić o zamykaniu węglowych elektrowni czy kopalni, po prostu zróbmy przejście z węgla do jądrówki, zatrudniając ludzi, którzy są już tam wykwalifikowani.

Energetyka jądrowa się rozwija i Polska będzie musiała się kiedyś na nią przestawić, wtóruje prof. Waldemar Skomudek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:

- Dzisiaj słyszymy, że ona nie jest jeszcze taka dojrzała z punktu widzenia technologicznego, że to już są produkty gotowe, że ja je mogę po prostu wziąć, zbudować i one już od razu funkcjonują. To się tworzy dopiero. Więc jeśli to będą technologie na tyle dojrzałe, to na pewno jest to droga do wykorzystania.

O budowę małej elektrowni atomowej stara się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Energia z niej miałaby zasilić znajdujące się tam przedsiębiorstwa. Na Dolnym Śląsku taką placówkę chce też wykorzystać KGHM. Spółka otrzymała już w tej sprawie akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.