Wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2024

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2024-02-21 10:42 | Zmodyfikowano: 2024-02-21 10:46
Wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2024 - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2024 - 0
Wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2024 - 1
Wystawy Muzeum Narodowego we Wrocławiu 2024 - 2

„Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne”
28 listopada 2023 – 24 marca 2024
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Związane ze średniowiecznym Śląskiem wyjątkowe metalowe płyty nagrobne oraz pochodzące z nich aplikacje po raz pierwszy pokazane zostały na wystawie muzealnej. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się m.in. biskupie płyty nagrobne z wrocławskiej katedry pw. św. Jana Chrzciciela oraz konserwowana w latach 2020–2021 płyta nagrobna księcia Wacława żagańskiego z kościoła pw. św. Barbary we Wrocławiu ze zbiorów MNWr.

Celem kuratorów jest również zaprezentowanie problematyki technologicznej i konserwatorskiej – ekspozycję poprzedziły bowiem odpowiednie w tym zakresie prace i badania. Istotną częścią wystawy jest również próba uchwycenia i przedstawienia różnych aspektów kultury średniowiecznej związanych z podejściem ówczesnych do tematu śmierci i okazywanych wobec niej postaw. Kwestii tej posłużyły zarówno zasygnalizowane już w tytule wystawy poradniki ars moriendi, jak też obiekty związane z prywatną dewocją oraz rolą świętych patronów w życiu wiernych.

„50 na 50. Jubileusz 50-lecia Działu Sztuki Wydawniczej Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
12 grudnia 2023 – 31 marca 2024
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

12 grudnia 1973 r. oficjalnie utworzono Dział Sztuki Wydawniczej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pięćdziesiąta rocznica jego funkcjonowania to doskonała okazja, by przyjrzeć się, jak w tym okresie sztuka wydawnicza współtworzyła wrocławskie i polskie muzealnictwo.

Na wystawie zaprezentowane zostały zbiory wraz z ciekawą historią eksponatów, zwiedzający zobaczą m.in. niezwykłe książki pochodzące ze wspaniałego daru Jana Kuglina. Przywołani też zostali pracujący w dziale kustosze. Ekspozycja tej jedynej w Polsce kolekcji sztuki wydawniczej ma na celu uwrażliwić na jej nieoczywiste piękno oraz pokazać działalność muzealniczą jako pracę pożyteczną, satysfakcjonują i ważną.

Dział Sztuki Wydawniczej w MNWr to pierwsza i jak dotąd jedyna w Polsce muzealna kolekcja gromadząca w tak szerokim zakresie artefakty związane z procesem publikowania. Jubileuszowa wystawa jest doskonałą okazją do zaprezentowania bogactwa i różnorodności jej zbiorów – książek, ilustracji, krojów pisma, makiet wydawniczych i innych unikatowych obiektów przynależących do świata książki, druku i pisma.
„Pójdź ze mną przez padół płaczu. Cykl Wojna Artura Grottgera”

W ramach wystawy „Sztuka polska XVII–XIX w.
16 stycznia – 16 czerwca 2024
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Cykl rysunków Artura Grottgera zatytułowany „Wojna” jest – obok „Pocztu królów polskich” Jana Matejki i Panoramy Racławickiej – jednym ze skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jedenaście rysunków powstałych w latach 1886–1867 uzyskało status dzieła ponadczasowego, ukazującego uniwersalną wizję okrucieństwa i konsekwencji wynikających z wojny. Prezentacją „Wojny” Artura Grottgera Muzeum Narodowe we Wrocławiu upamiętni Rok Romualda Traugutta i wydarzenia Powstania Styczniowego.
Od denara do złotówki. Monety ze zbiorów MNWr

13 lutego – 1 września 2024
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Polskie monety znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprezentowane zostaną na tej kameralnej wystawie. Zwiedzający zobaczą m.in. monety średniowieczne (denary wiązane z Bolesławem Śmiałym i Bolesławem Krzywoustym), półgrosze władców z dynastii Jagiellonów, monety srebrne: koronne, litewskie i gdańskie, złote dukaty, monety z okresu powstania listopadowego, próbne z czasów II Rzeczypospolitej i PRL-u, a także projekty monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Rzeczy przysposobione
17 lutego – 25 sierpnia 2024
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Jaki jest stosunek mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina do przedwojennego dziedzictwa swojego miasta? Czy w ich otoczeniu znajdują przedmioty sprzed wojny? Jak do nich trafiły? Jakie miejsce zajmują w hierarchii rzeczy? Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na powyższe pytania. Pokazane zostaną fotografie Łukasza Skąpskiego oraz przedmioty wypożyczone od osób prywatnych – mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Szczecina. Ostatnim elementem wystawy będą fragmenty wywiadów będących rezultatem etnograficzno-artystycznego projektu, prowadzonego w latach 2019–2022 w obu miastach.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.