Protest aktywistów w Bogatyni. Kopalnia Turów liczy straty - nawet pół miliona złotych! - Radio Wrocław

Protest aktywistów w Bogatyni. Kopalnia Turów liczy straty - nawet pół miliona złotych!

Jakub Thauer
Jakub Thauer, DP
| Rok temu, 2025-04-22, 09:52
Protest aktywistów w Bogatyni. Kopalnia Turów liczy straty - nawet pół miliona złotych! - Protest aktywistów w kopalni Turów. Fot. Greenpeace
Protest aktywistów w kopalni Turów. Fot. Greenpeace

7 i 8 kwietnia aktywiści Greenpeace okupowali olbrzymią koparkę w kopalni Turów, co relacjonowaliśmy na portalu Radia Wrocław. Oprócz wstrzymania prac, po zakończeniu protestu potrzebny był także kompleksowy przegląd maszyny, którą zajęli aktywiści. Władze Polskiej Grupy Energetycznej szacują straty. Te nieoficjalnie przekroczą pół miliona złotych, mówi Przemysław Kozłowski, dyrektor kopalni Turów:

- Maszyna stała przez dokładnie 37 godzin i 11 minut od 7 kwietnia od 4:26. Straty wydobywcze z tym związane są przez nas liczone, jak i finansowe. To się przekłada wprost na zmniejszone w tym okresie wydobycie węgla.

Sprawdź: Nie będzie zieleni na placu Wolności. Powód? Między innymi wojskowe defilady

Aktywistom grozi więzienie i grzywna

Aktywistów można było wylegitymować dopiero po zakończeniu protestu, mówi nadkomisarz Agnieszka Goguł, oficer prasowy zgorzeleckiej policji:

- O całym zdarzeniu został poinformowany prokurator z Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, który polecił wykonać czynności w kierunku naruszenia miru. Kolejnego dnia, kiedy osoby zeszły z urządzenia, zostały wylegitymowane.

Protestujący zapowiedzieli dobrowolne poddanie się wymiarowi sprawiedliwości. Grozi im nawet do roku pozbawienia wolności oraz kara grzywny.

Przeczytaj: Awantura o kaczki w Legnicy. Chodzi o oczyszczanie stawu w miejskim parku


Komentarze (8)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~fachowiec 2025-04-22 20:31:53 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Nie aktywiści tylko terroryści. Jako karę wystarczy że pokryją te pół miliona strat.
~Ewa 2025-04-22 19:34:52 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Obciążyć patologię kosztami... Koniec ekoterroryzmu levvackiego.
~Dolnoślązak 2025-04-22 13:43:41 z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Jak nie wybulą pokrywając całych strat to jak w banku mamy eskalację takiego bezkarnego ekoterroryzmu.
~Kon 2025-04-22 12:44:34 z adresu IP: (2a02:a318:40e9:6d80:3d19:x:x:x)
Sterowani terroryści przez PiS i KonFederację rosyjską. Ich obciążyć tymi stratami. To są sabotażyści.
~Kon 2025-04-22 20:29:52 z adresu IP: (2a02:a318:40e9:6d80:3d19:x:x:x)
To są ludzie sterowanie przez PiS i Konfe, do siania zadym w państwie. Ci ludzie mają dezorganizować pracę państwa, mają przeszkadzać rządowi, którego pis nie popiera.
~Boss 2025-04-22 13:33:41 z adresu IP: (2a00:f41:706c:8d49:b289:x:x:x)
To są lewaccy aktywiści, każdy o tym wie. Są oni gorliwie i hojnie wspierani przez liberalno-lewicową władzę. Np. w Warszawie takie grupy dostają spore pieniądze od Trzaskowskiego pseudonim Planeta płonie.
~Apel 2025-04-22 10:40:32 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Do Policji i innych służb porządkowych nie patyczkować się z tymi ekotrrrorystami,brać ich za chaotycznie i do aresztu albo niech pomagają odbudowywać obszary po powodziowe wkońcu oni są winni ,że ludzie zostali zalani
~wowka54r. 2025-04-22 10:07:48 z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Aktywiści mają swoje adresy. Obciążyć kosztami i wszystko.