Opryski, monitoring oraz zarybianie. Wrocław walczy z komarami. Jakie są efekty tych działań?

Wrocław walczy z komarami już od 1998 roku. Akcja odkomarzania trwa od marca do października każdego roku, a kluczowym jej elementem jest monitoring – miejsca, gdzie mogą rozwijać się larwy są dokładnie kontrolowane. - Równie istotne są opryski specjalnymi preparatami. Te używane we Wrocławiu działają tylko na larwy komarów - mówi Monika Kaliwoda z działu Geologii i Kształtowania Srodowiska UM Wrocławia:
- Dodatkowo możemy stosować preparaty mikrobiologiczne, które działają wybiórczo na larwy komarów i na mniejszej powierzchni zadziałać. Dużą populację jesteśmy w stanie ograniczyć, nie pozwalając do tego, żeby te osobniki dorosłe wyleciały i były dla nas uciążliwe.
Ważne: Strzelanina we Wrocławiu! Nie żyją dwie osoby. "Gonił ją i zastrzelił"
Czy mieszkańcy Wrocławia odczuwają problemy z komarami?
Program jest w całości finansowany z budżetu miasta. Roczny budżet na walkę z komarami we Wrocławiu to około 400 tys. zł. Na szczęście w stolicy Dolnego Śląska nie ma dużego problemu z komarami, to efekt regularnego odkomarzania, które trwa już od 27 lat:
- Mi się wszystko w wakacje zawsze kojarzyły z plagą, tym, że nie można wyjść na zewnątrz i jest się cały czas gryzionym, natomiast we Wrocławiu tego nie odczuwam już od lat przynajmniej.
- Nie zauważyłam, żeby były w tym roku.
- To, że nie zwracasz na nie uwagi też jest chyba jakąś odpowiedzią, prawda?
- Myślę, że tak, zdecydowanie, ponieważ po prostu nie denerwują mnie.
Celem walki z komarami we Wrocławiu jest przede wszystkim nasz komfort. Program we Wrocławiu bazuje na rozwiązaniach ekologicznych, który nie wpływają negatywnie na ekosystem. Są to głównie opryski mikrobiologiczne i zarybianie.
Posłuchaj relacji, którą przygotował reporter Radia Wrocław, Piotr Kaźmierczak:
Przeczytaj: SOR dla zwierząt powstanie we Wrocławiu! Przez całą dobę będą ratować zwierzęta
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.

