Wrocławski Dworzec Główny wśród europejskiej elity. W tym rankingu pokonał stacje w Berlinie oraz Londynie - Radio Wrocław

Wrocławski Dworzec Główny wśród europejskiej elity. W tym rankingu pokonał stacje w Berlinie oraz Londynie

Piotr Lipieta
Piotr Lipieta
| 11 miesiecy temu, 2025-08-29, 20:31
Wrocławski Dworzec Główny wśród europejskiej elity. W tym rankingu pokonał stacje w Berlinie oraz Londynie - Dworzec Wrocław-Główny. Debiutujący w zestawieniu europejskich stacji kolejowych, zajął miejsce w ścisłej czołówce.
Dworzec Wrocław-Główny. Debiutujący w zestawieniu europejskich stacji kolejowych, zajął miejsce w ścisłej czołówce.
Fot: Radio Wrocław

Wrocławski Dworzec Główny znalazł się wśród europejskiej elity. - To ogromne wyróżnienie dla Polski i dowód, że konsekwentne działania modernizacyjne oraz nowa filozofia Grupy PKP przynoszą wymierne efekty - czytamy w komunikacie grupy PKP.

W głównej kategorii rankingu European Railway Station Index 2025, wrocławska stacja zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie Zurychowi, pokonując jednocześnie tak uznane obiekty jak Berlin Hauptbahnhof czy London Paddington Station.  W kategorii stacji obsługujących poniżej 50 milionów pasażerów rocznie, Wrocław Główny uplasował się na pierwszym miejscu. Co ważne, był to debiut wrocławskiego dworca w rankingu European Railway Station Index 2025.

WAŻNE: Niespokojna noc na Dolnym Śląsku. Sprawdzamy, gdzie pojawią się burze i opady deszczu

 

European Railway Station Index 2025. Jakie aspekty są brane pod uwagę?

Ranking ocenia dworce m.in. pod kątem dostępności usług, udogodnień dla podróżnych, oferty handlowej i gastronomicznej, a także jakości infrastruktury i innowacyjnych rozwiązań wspierających mobilność. Druga pozycja Wrocławia Głównego na tegorocznej liście to pierwsza tak wysoka lokata, na której sklasyfikowano jakikolwiek polski dworzec.

Ranking przygotowuje Consumer Choice Center - międzynarodowa organizacja zajmująca się ochroną i promowaniem praw konsumentów. Publikuje m.in. zestawienia, raporty i analizy porównawcze dotyczące różnych sektorów gospodarki, w tym transportu kolejowego. Celem publikowanego co roku European Railway Station Index jest wskazanie najlepszych dworców w Europie z punktu widzenia pasażerów i ich potrzeb. - Wszystkie inwestycje i zmiany, jakie realizujemy w Grupie PKP, podporządkowane są wygodzie, bezpieczeństwu i pozytywnym doświadczeniom pasażerów. Wrocław Główny jest najlepszym przykładem, że ta strategia działa – powiedział, cytowany w informacji, prezes PKP S.A. i Grupy PKP Alan Beroud. Dworzec Wrocław Główny należy do grupy PKP.

Przeczytaj również: Ważny komunikat w sprawie prywatyzacji Śląska. Jest rekomendacja konkretnej oferty

 

Największa stacja kolejowa w kraju znajduje się we Wrocławiu. Rocznie korzysta z niej prawie 29 mln pasażerów

Dworzec Wrocław Główny został otwarty w 1857 r. i przez dekady pełnił rolę głównej bramy kolejowej Dolnego Śląska. Budynek, zaprojektowany w stylu neogotyckim przez Wilhelma Grapowa, szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych Wrocławia.

W XX w. dworzec był kilkukrotnie rozbudowywany i modernizowany, dostosowując się do rosnącego ruchu pasażerskiego. Przełomowym momentem była jednak kompleksowa modernizacja w latach 2010-2012, przeprowadzona z myślą o organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Dziś dworzec ten jest również największą stacją pasażerską w kraju. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2024 r. skorzystało z niego 28,78 mln podróżnych.

Tak wygląda najbardziej ruchliwy dworzec kolejowy w Polsce:

Sprawdź również: Tramwaje wracają na Leśnicę! Nietypowy rozkład jazdy w pierwszym tygodniu


Komentarze (4)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Jan 2025-09-03 21:50:07 z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Wrocławski dworzec jest bardzo dobry. Czy lepszy niż londyński Paddington lub Victoria, albo paryski Sant Lazzare? Z wygladu tak, jeśli chodzi sklepy na pewno też (wliczajac to Wroclavie). Ogólnie jeden z nielicznych rankingów, który nie zakłamuje specjalnie rzeczywistosci.
~Esperantn 2025-09-03 19:01:52 z adresu IP: (31.0.xxx.xxx)
Chyba nie byli w ogóle a żuli nie policzyli dosłownie sodoma a od strony Wrocławia to lepiej się..
~A ku ku 2025-08-30 10:02:37 z adresu IP: (2a00:f41:70ff:9838:e0a0:x:x:x)
Ino pociągów wciąż za mało... Dworzec je fajn ale zugow ni mo w Breslau. Ino regionalne co to miejskie udaja....
~Andrzejek 2025-08-30 09:30:15 z adresu IP: (91.239.xxx.xxx)
Mnie też w tym tygodniu obsłużył i jestem zadowolony, posłankę Matysiak też obsłużył.