Bogatynia jednak bez kolei? „To skandaliczna decyzja" - Radio Wrocław

Bogatynia jednak bez kolei? „To skandaliczna decyzja"

Jakub Thauer
Jakub Thauer
| 9 miesiecy temu, 2025-09-08, 08:09
Bogatynia jednak bez kolei? „To skandaliczna decyzja" - Bogatynia pozostanie wykluczona komunikacyjnie.
Bogatynia pozostanie wykluczona komunikacyjnie.
Fot. RW

Jest to bulwersująca i skandaliczna decyzja, komentuje sprawę burmistrz Bogatyni, Wojciech Dobrołowicz:

- Gmina jest w obliczu transformacji energetycznej, jest wykluczona komunikacyjnie, chcemy rozwijać region, a nie go zwijać. Takie decyzje są skandaliczne, tym bardziej, że dokumentacja projektowa jest na bardzo zaawansowanym poziomie. Teraz są decyzje środowiskowe, więc lada moment będzie pozwolenie na budowę i co? Nie będzie kolei do Bogatyni?

Mieszkańcy również nie kryją oburzenia i wskazują, że kolej bardzo potrzebna:

Do Bogatyni pociągi pasażerskie przestały kursować w kwietniu 2000 roku. Zlikwidowano je w ramach największego cięcia połączeń, które objęło 1028 km linii w całej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Kopalnia Turów – brak wsparcia na inwestycje w transformację


Komentarze (13)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Oozek 2025-09-09 17:03:26 z adresu IP: (2a00:f41:b083:cc5b:0:x:x:x)
Transport busem Bogatyni do Zgorzelca to bilet za ponad 20 zł za 30 km Autem wynosić mniej więcej to samo. Ale wiadomo trzeba będzie się eksploatację i inne rzeczy mieć auto. Kolej to była jedyna szansa żeby obniżyć tylko szła więc sensownie dojechać do Zgorzelca dla tych ludzi którzy są nie zamożni. Najciekawsze jest to że jedni rządzący mogli to rozwijać a drudzy zwijają. I cały obrazek polityczny obrzydliwe przepychanki. Szukanie pieniędzy. Kosztem ludzi. To poważne cios dla rejonu Bogatynia.
~+DZG 2025-09-08 21:35:58 z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
To jest sprawa ogólnospoleczna, niezależna od poglądów politycznych, ponad podziałami politycznymi.
~kaitek 2025-09-08 20:53:57 z adresu IP: (37.109.xxx.xxx)
takich Mamy gospodarzy gdy będzie likwidowana kopalnia i energetyka czym wywiozą złom z tego terenu lub reaktor atomowe jak przewiozą myślą du.....a nie głową
~~Kolek 2025-09-08 17:42:15 z adresu IP: (83.168.xxx.xxx)
Kolejowy układ komunikacyjny jest dla rozwoju gospodarczego , skoro ma byc transformacja energetyczna. Kiedys była linia do Warszawy. Za rządów w okresie 2007–2015 zlikwidowano 3000 km sieci kolejowej Na początku transformacji ustrojowej Polska posiadała jedną z bardziej rozbudowanych sieci kolejowych w Europie. W 1990 r. nasz kraj był opleciony 26 tysiącami kilometrów torów kolejowych. Zarządcy III RP szybko uznali jednak, że taka sieć jest niepotrzebna i zaczęli jej stopniową likwidację. Proces ten nabrał tempa w okresie 2007–2015. Wówczas to podjęto decyzję o likwidacji aż 3 tys. km połączeń. Efekt jest taki, że całkowita długość sieci zmniejszyła się do ok. 18,5 tys. km (2016), co jest ewenementem na skalę świata.
~DZG 2025-09-08 13:39:44 z adresu IP: (46.148.xxx.xxx)
ok, a pytali kto będzie tym jeździł? większość pracowników jeździ autobusami a reszta ludzi ma samochody. to nie prl, wszystko można załatwić na miejscu lub online.
~DZG+ 2025-09-08 21:27:08 z adresu IP: (178.219.xxx.xxx)
Osoby nieposiadające prawa jazdy i samochodu, np. emeryci, udający się do lekarzy (bo na miejscu z tym krucho) i chcący wrócić do domu po godzinie 19. (w niedziele po 18.).
~goran 2025-09-08 11:21:19 z adresu IP: (88.199.xxx.xxx)
Syndrom Sztockholmski. PiS im załatwiał kolej a oni głosują na PO. Podobnie do sprawy z Turoszowem. Żenada ale jak chcieliście tak macie...
~Piotrek 2025-09-08 17:48:38 z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Bogatynia głosuje cały czas na PiS. Rządzi w gminie PiS . I w gminie wygrywa zawsze PiS.
~Pozdrawiamy bogatynian 2025-09-08 11:31:52 z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Jak masz za dużo kasy, goran, pobaw się w starożytnego Mecenasa i ufunduj bogatynianom rewitalizację linii kolejowej. Jakieś 50 milionów wystarczy. Przecież kopalnia płaci dobrze pracownikom - chyba stać ich na samochody? Chyba że dalej jeździcie tam konnymi furmankami?
~Janek 2025-09-08 08:57:30 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Sprawdźmy jak głosowali mieszkańcy regionu w ostatnich wyborach parlamentarnych. Senator z SLD z Pozania dla nie poznaki nazywanej Lewica i PO oraz PiS - no jaki mi przykro. Jak głosujesz tak masz
~Pozdrawiamy bogatynian 2025-09-08 09:37:45 z adresu IP: (195.164.xxx.xxx)
I bardzo dobrze - prawie 40 % mieszkańców Bogatynii głosowało w 2023 r. na złodziei z PiS-u. Jak tak kochają peerelowsko-feudalne stosunki, niech chodzą jak chłopi w średniowieczu - na piechotę. Macie busy ze Zgorzelca - i to ma wystarczyć. Dziękuję za uwagę - możecie iść już do pracy w kopalni Turów. To przecież największy pracodawca w Waszej gminie.
~KGI 2025-09-08 08:53:11 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Przywrócenie połączeń kolejowych do Bogatyni można przeprowadzić w inny sposób. De facto do podłączenia Bogatyni do czynnej linii kolejowej brakuje jedynie 2 km. DSDIK przejmuje i remontuje brakujący fragment natomiast PKP PLK w ramach bieżącego utrzymania doprowadza resztę linii do należytego porządku. Z pewnością koszty byłby zdecydowanie niższe i zdecydowanie szybciej możnaby przywróć połączenia kolejowe do tego miasta.
~DuchGór 2025-09-08 15:59:32 z adresu IP: (185.246.xxx.xxx)
Dokładnie. Tak powinna wyglądać ta modernizacja. Wywalanie takich pieniędzy na Bogatynie jak było to w kolej+ to czysta fanaberia.