Śląsk Wrocław otrzyma 30 mln złotych! Radni zdecydowali: "Biorę za to polityczną współodpowiedzialność" - Radio Wrocław

Śląsk Wrocław otrzyma 30 mln złotych! Radni zdecydowali: "Biorę za to polityczną współodpowiedzialność"

Joanna Jaros
Joanna Jaros
| 5 miesiecy temu, 2026-01-22, 17:04
Śląsk Wrocław otrzyma 30 mln złotych! Radni zdecydowali: "Biorę za to polityczną współodpowiedzialność" - Śląsk Wrocław otrzymał 30 milionów złotych. To wsparcie z budżetu miasta.
Śląsk Wrocław otrzymał 30 milionów złotych. To wsparcie z budżetu miasta.
Fot: RW (zdjęcie ilustracyjne)

Śląsk Wrocław dostanie 30 milionów złotych. Rada Miejska przegłosował uchwałę o dofinansowaniu klubu. Radny Sebastian Lorenc z Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że w obecnej sytuacji klubu nie ma innego wyjścia:

- Biorę, słuchajcie, całkowicie świadomie polityczną współodpowiedzialność za tę całą sytuację i za to, co się z tym klubem dzieje. Padła fraza o przystawieniu pistoletu do głowy. Szczerze wam powiem? Tak się czuję.

Anna Kołodziej z Lewicy ma nadzieję, że to ostatnie środki dla klubu w tym roku:

- Ja osobiście, poza tą poprawką nie wyobrażam sobie kolejnego głosowania środków w tym budżecie dla klubu i liczę, że te niemałe środki zostaną odpowiednio rozdysponowane i zaplanowane na cały rok.

Nowy prezes Śląska Wrocław nie zamierza przeprowadzać restrukturyzacji

Bez przekazania tych pieniędzy klubowi głosiłaby upadłość. Nowy prezes Remigiusz Jezierski ma nadzieję, że ta kwota uratuje klub i po zapoznaniu się z finansami na razie nie zamierza przeprowadzać restrukturyzacji:

- Po wglądzie do płac też nie jest ona powyżej średniej rynkowej. Pracowałbym nad efektywnością zespołu administracyjnego i uważam, że profesjonalizacja, cyfryzacja tej organizacji i zatrudnianie ludzi, docelowo będzie świadczyło o naszym sukcesie, a nie redukcja. Ale jeśli będzie potrzeba dokonywania trudnych decyzji, to ja jako prezes je podejmę.

Za przyznaniem pieniędzy klubowi głosowało 27 z 37 radnych.

Przeczytaj również: Podwyżka diet dla radnych osiedlowych? Nie we Wrocławiu! "Najpierw uporządkujmy osiedla"

 


Komentarze (25)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~heh... 2026-01-29 11:56:15 z adresu IP: (85.128.xxx.xxx)
Zaorać skoro się nie spina i po problemie. Jeśliby w kontraktach były zawarte klauzule zależne od efektywności klubu na wszelkich frontach to zaraz by się rozjaśniło, komu na czym zależy i ile pracy w to wkłada. Te wspomniane 'tysiące' to w rzeczywistości dużo mniejsza grupa, którą można nazwać stałą. 3/4 z niej to półgłówki nie zdolne do samodzielnego myślenia i beczące jak im się każe, a pozostali ich strzygą i każą głośniej drzeć mordy. W normalnych warunkach wytrułoby się to w chwil kilka, niestety szeroko pojmowany humanitaryzm nie zezwala na tak sensowne i skuteczne rozwiązania tego typu kwestii
~SUDECIAK 2026-01-29 14:40:59 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Mam nadzieję,że Redakcja zmonitoruje powyższego piewcę mowy nienawiści oraz przekaże wlaściwym organom,że ww nawołuje do bestialskich mordów i zabójstw w stylu nazistowskim i bolszewickim.
~Breslau 2026-01-29 10:44:26 z adresu IP: (2a09:bac2:4f9c:295f::x:x:x)
Na ten żenujący klub bez żadnych sukcesów takie pieniądze marnować.... Zaplecze ekstraklapy, czyli patologii polskiego sportu
~Wro 2026-01-29 10:42:53 z adresu IP: (2a09:bac2:4f9c:295f::x:x:x)
Złodzieje, tyle już pieniędzy zostało zmarnowane na tych marnych kopaczy. To największa wina byłego i obecnego prezydenta miasta. Za ułamek tych kwot możnaby mieć wspaniałą drużynę koszykarską, a jak wiadomo Wrocław to stolica polskiej koszykówki. A ogólnie to te pieniądze powinny pójść na komunikację zbiorową, która zupełnie leży w tym mieście. Władze nie mają pomysłu na uratowanie komunikacyjne tego miasta. Na stole obecnie leżą miliardy z UE na rozwój podziemnego transportu szynowego w miastach, a nasze władze nic, to ponad ich możliwości. Prezydent tylko się na studniówkach pokazuje, żenada
~SUDECIAK 2026-01-24 23:22:53 z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Drodzy Mieszkańcy Wrocławia,zyjecie w jednym z najbogatszych miast Europy Środkowej.O zamieszkaniu w naszym mieście marzą ludzie na innych kontynentach.Żyjemy w kraju,który jest 20 gospodarką świata.Przestańcie myśleć jak biedacy z III świata.Budżet naszego Miasta w br. to około 9 milardów zł.Wydanie marnych 30 milionów na klub piłkarski stanowiących promil budżetu Miasta to nic nie znaczący wydatek.Bo któż bogatemu zabroni:-)
~SUDECIAK 2026-01-27 14:54:20 z adresu IP: (2a00:f41:70b9:8861:873:x:x:x)
@...do likwidacji: dalej słaba erystyka :-) Po pierwsze tysiące kibiców Śląska od zawsze płacą we Wrocławiu podatki,więc na budżet Miasta składają się również nasze pieniądze. 331 267 osób obejrzało mecze Śląska z trybun wrocławskiego stadionu w minionym 2025 roku. Mimo spadku z PKO BP Ekstraklasy fani licznie towarzyszyli piłkarzom zarówno podczas spotkań na własnym boisku, jak i wyjazdowych.Średnio, podczas 2025 r. zmagania drużyny WKS-u śledziło z trybun we Wrocławiu prawie 17,5 tysiąca osób na każdym meczu. Nasi kibice są topowi. Byli na wyższym poziomie niż my podczas tej rundy i musimy ich szanować powiedział Ante Simundza, trener WKS-u.Najwięcej fanów, bo aż 33 546, obejrzało marcowe starcie z Lechem Poznań. WKS wygrał wtedy 3:1 i pokonał przyszłego mistrza Polski.Drugim meczem z najwyższą frekwencją były majowe derby Dolnego Śląska. Wrocławianie byli zdecydowanie lepsi od Zagłębia, a ten triumf oglądało prawie 30 tysięcy widzów. Trzecie pod względem najwyższej frekwencji widzów na trybunach było kwietniowe starcie WKS-u z Motorem Lublin, czyli pierwszy domowy mecz przyjaźni między tymi drużynami od 18 lat.Po spadku do niższej ligi Śląsk musiał odnaleźć się w nowej, pierwszoligowej rzeczywistości. Mimo tego kibice nie odwrócili się od swojej drużyny. W rundzie jesiennej piłkarze mogli cieszyć się drugą najwyższą frekwencję w lidze (lepszą mogła się pochwalić tylko Wisła Kraków). Najwięcej kibiców, 22 636, obejrzało sierpniowy mecz z Ruchem Chorzów, podczas którego uhonorowany został Mariusz Pawelec - legendarny obrońca WKS-u.W 2025 roku Śląsk rozegrał na Tarczyński Arena Wrocław 19 spotkań, z których wygrał dziewięć,zremisował sześć a przegrał cztery. Suma 331 267 kibiców na tych starciach daje średnią 17 435 osób na mecz. Są nas tysiące i mamy takie samo prawo do partycypacji w budżecie Miasta jak każda z wymienionych przeze mnie w poprzednim moim poście grup.I nikt nas nie będzie dyskryminował z powodu,że Miasto nie znalazło inwestora do Klubu.
~WKS do likwidacji! 2026-01-27 08:46:23 z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Proponuję sprawdzić ile dzieci chodzi do wrocławskich szkół, ilu ludzi korzysta z wrocławskich ścieżek rowerowych, a ile chodzi na mecze WKS-u. Nie trzeba być tęgim matematykiem ani znakomitym analitykiem, by dojść do wniosku, że finansowanie kopaczy to fanaberia, a nie potrzeba. Powtórzę: chcesz, Sudeciaku oglądać ich wyczyny, to zrzuć się z innymi kibicami i ten swój klub kupcie i finansujcie.
~SUDECIAK 2026-01-26 16:46:23 z adresu IP: (2a00:f41:70b9:8861:191d:x:x:x)
...do likwidacji: Erystycznie słaby chwyt :-) Jeśli ileś tam tysięcy osób w ogóle nie chodzi do zoo, teatrów, Narodowego Forum Muzyki? Nie mają dzieci i nie muszą nikogo posyłać do placówek oświatowych, nie muszą na codzień korzystać z ochrony zdrowia... A np lubią chodzić na zawody sportowe w których bierze udział klub miejski...Co jeśli ktoś nigdy nie jeździ i nie będzie jeździł na rowerze a miasto ryje drogi pod ścieżki rowerowe? I to wszystko za miliardy! To jak to się ma??? Każdy chce z czegoś skorzystać w mieście...W tym przypadku jest to klub sportowy którego właścicielem jest Miasto :-)
~WKS do likwidacji! 2026-01-26 09:40:21 z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Jak dla Ciebie 30 milionów to marne pieniądze, wyłóż z własnej kieszeni. I sprawdź zadłużenie Wrocławia, zanim powiesz, ile pieniędzy jest do wydania...
~Rysiek 2026-01-23 18:57:26 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Przegonić doradcę od sportu !
~Fila 2026-01-23 13:13:25 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
To skandal, żeby gość który ugania się po trawie za kawałkiem okrągłej skóry zarabiał kilka razy tyle co prezydent i jeszcze na to wszystko mamy się składać. Obciąć im uposażenia do płacy minimalnej a nie trzeba będzie dopłacać 30 milionów do hobby Prezydentów Wrocławia
~Bart 2026-01-23 10:49:18 z adresu IP: (91.150.xxx.xxx)
Nowy prezes niedawno wybrany za kulisami, nietransparentnie zastąpił prezesa wybranego w konkursie (czyli tak jak obiecywano, że miało być). O co w tym wszystkim chodzi? Czyli dalej kolesiostwo, stanowiska dla swoch, restukturyzacji nie będzie i prywatyzacji tez nie, czyli będziemy dalej dolewać tam ogromne pieniadze. Ludzie obudźcie się i pogońmy tych radnych, którzy tak dysponują naszymi pieniędzmi bez jakichkolwiek zasad i przyzwoitości.
~ona 2026-01-23 10:16:38 z adresu IP: (178.218.xxx.xxx)
~12w 2026-01-23 09:52:17 z adresu IP: (2405:8100:8000:5ca1::x:x:x)
A teraz wyobraźmy sobie demokrację bezpośrednią, z referendum, bez progu, z kworum 75% i jednym pytaniem: 'czy jesteś za przekazaniem milionów na dobre życie kopaczy piłki'...Ciekawe, jaki byłby wynik. I dlatego nie mamy demokracji bezpośredniej tylko 'przedstawicielską'. Przez jeden dzień co cztery lata mamy 'wolność'. Przykład: bierzesz sobie pełnomocnika do zarządzania całym swoim życiem. Pełnomocnik robi cię bez przerwy w wuja, okrada z majątku, dewastuje resztki. I 'masz prawo' po czterech latach (broń Boże wcześniej) go zmienić. Ale nie masz prawa pociągnąć go do żadnej odpowiedzialności za to, co wyrabiał. Czujecie (bez)sens takiego systemu, co poniektórzy światlejsi czytelnicy?
~!!! 2026-01-23 08:43:36 z adresu IP: (93.159.xxx.xxx)
Proszę podać dane o wysokości przelewów na Śląsk w ostatniej dekadzie (albo dwóch). Skandal, żeby z NASZYCH PODATKÓW płacić horrendalne pieniądze na ten klub. Te same pieniądze wydane na sport i rekreację mieszkańców (w tym dzieci) przyniosłyby wspaniałe efekty.
~Franek 2026-01-22 22:33:02 z adresu IP: (2a00:f41:4855:7305:edc0:x:x:x)
Fatalna decyzja
~xx2 2026-01-22 22:01:03 z adresu IP: (195.140.xxx.xxx)
Skandal! Prezydent do dymisji!
~Waldi 2026-01-22 21:15:27 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Zlikwidować darmowe zaproszenia na mecze. Wszyscy musimy się dokładać do Klubu.
~Adam 2026-01-22 21:12:11 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ciąg dalszy balangi za nasze pieniądze !
~Wrocławianie ich wybrali 2026-01-22 20:09:48 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Polityczna odpowiedzialność tego człowieka jest warta tyle co jego wartość polityczna dla mieszkańców Wrocławia i równa się tyle co ziobro przemnożony przez tuska.
~Emma 2026-01-22 20:01:58 z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Bałwanieniem do kwadratu jest ględzenie, że cyt. "że w obecnej sytuacji klubu nie ma innego wyjścia". Jeżeli spółka nie potrafi zarabiać to ogłasza się upadłość, a nie okrada podatników płacących podatki w tym mieście.
~Jacek 2026-01-22 19:50:41 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Czytam, słucham i nie wierzę - we Wrocławiu rządzi Sutryk czy Łukaszenka? Demokracja autorytarna...Żenua
~Fan 2026-01-22 19:30:27 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Tak, to dobry pomysł - zróbmy akcje - nie rozliczaj PITu we Wrocławiu! Drodzy Radni! 30 baniek, to dla Was jak kupno bochenka chleba w piekarni...Dajcie mi też...A czy ani Redaktor może zapytać o podanie dokładnych informacji - na co dokładnie, na jakie działania i ile idzie ta kasa? Konkretnie - ile dostaną trenerzy, dany piłkarz, lekarze, masażyści, pracownicy administracji itp Jako podatnik żądam podania tych informacji, w trybie dostępu do informacji publicznej.
~Tabakoff 2026-01-22 19:05:45 z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Radni chcą przeznaczać pieniądze na pensje patałachów ze Śląska? Proszę bardzo - zróbcie zrzutkę ze swoich pensji. Tak na marginesie, mam w dupie to samorządowe bagno. Nie będę już głosował. Prawie 40 lat uczestniczenia w wyborach, starczy. Idę na emeryturę.
~Fanka prawdziwej piłki 2026-01-22 19:03:11 z adresu IP: (185.72.xxx.xxx)
To jest nienormalne. Żeby ta drużyna chociaż coś grała jak np. Sparta Praga wymiata w Lidze Mistrzów, ale tu nie ma chęci, zaangażowania ani potencjału. Te pieniądze nie sprawią, że zaczną grać jak Real Madryt i przynosić takie dochody. Mam ochotę rozliczać PIT w innym mieście. Żenada, że idą na to pieniądze podatników. Skandal!