To pierwszy taki podręcznik w Polsce. Przygotowali go naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przygotowali pierwszy w Polsce podręcznik do edukacji zdrowotnej. Publikacja powstała przede wszystkim z myślą o nauczycielach. - Może ona jednak stać się także wartościowym źródłem rzetelnej wiedzy i inspiracji dla uczniów i rodziców, którym bliska jest troska o zdrowie i świadome wybory - podkreśla prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW.
- Stworzenie podręcznika spełnia misję Uniwersytetu Medycznego, czyli mówienie w sposób prosty, rzetelny, zrozumiały, oparty na dowodach o tych sprawach, które dotyczą zdrowia i myślę, że też będzie ułatwieniem dla nauczycieli ze szkół i ponadpodstawowych i podstawowych.
Obecna na promocji publikacji nauczycielka z kłodzkiego Liceum Ogólnokształcącego Lidia Niekraś ma nadzieję, że uda się pokazać uczniom korzyści z udziału w tych zajęciach.
- Jak zachęcić młodych ludzi do uczęszczania na zajęcia z edukacji zdrowotnej? No przede wszystkim mogą w tym momencie wziąć swoje zdrowie w swoje ręce, ale niekoniecznie zawsze to musi być zdrowie, tylko po prostu taki ogólnie rozumiany dobrostan, czyli ta promocja i świadomość tego, że jak będą silni, mocni, zdrowi, to będą mogli robić różne szalone rzeczy.
Podręcznik jest dostępny online na stronie internetowej uczelni. Podręcznik został przygotowany pod redakcją dr Jolanty Grzebieluch, dr Barbary Grabowskiej i dr Alicji Basiak-Rasały z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wydany przez Wydawnictwo UMW.
Nadal jeszcze nie wiadomo czy od nowego roku szkolnego edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym. Resort edukacji zapowiada, że decyzja zapadnie do końca marca. Obecnie z zajęć z edukacji zdrowotnej korzysta około 30% uczniów w Polsce, w liceach zaledwie co dziesiąty, a w technikach 8% uprawnionych.
Przeczytaj także: Nie szkodniki, a inteligentne czyściochy? Wrocławskie aktywistki zabierają głos w imieniu... szczurów
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.

