„Wielkie” ściganie na Partynicach

Andrzej Andrzejewski, Radio Wrocław | Utworzono: 2014-09-05 13:22 | Zmodyfikowano: 2014-09-05 13:25
A|A|A

fot. materiały prasowe

Oprócz znakomitych koni przyjeżdżają do Wrocławia równie znakomici dżokeje. Cevin Chan, dosiadający koni trenera Pavla Vovcenki, należy do najbardziej obiecujących jeźdźców młodszego pokolenia w Niemczech. Jan Faltejsek to europejska czołówka przeszkodowych jeźdźców, ściga się i wygrywa nie tylko w Czechach (dwa razy wygrał Wielką Pardubicką), ale także w Anglii, Francji i we Włoszech.

Głównym punktem programu soboty jest międzynarodowa gonitwa z płotami Wielka Partynicka, do której zgłoszonych zostało dziewięć koni. Z Niemiec przyjeżdża 5-letni Falconettei, o którym jego trener Pavel Vovcenko mówi, że kiedyś będzie jeszcze lepszy niż jego Indian Sun, czempionka tamtejszych koni przeszkodowych z ubiegłego sezonu (pobiegnie w Wielkiej Wrocławskiej Totalizatora Sportowego).

Słowację reprezentuje znany już na Partynicach weteran Proud Boris – koń, który w swojej bogatej karierze ścigał się na torach Austrii, Niemiec, Węgier, Włoch i Słowacji. Wygrał 18 wyścigów, z tego siedem płotowych, we Wrocławiu biegał w tym roku dwa razy i dwukrotnie był drugi.

Bezpłatny autobus na wyścigi
W niedzielę (7.09) będzie kursował specjalny, bezpłatny autobus na wyścigi: "PARTYNICE - WIELKA WROCŁAWSKA". W godzinach 13.00-15.30 dwa przegubowe mercedesy będą wahadłowo,  z częstotliwością ok. 10 min., wozić pasażerów na trasie między pętlą Krzyki a WTWK Partynice. Po wyścigach trzy autobusy będą kursować z WTWK Partynice na pętlę Krzyki  wg. następującego harmonogramu:

godz. podstawienia godz. odjazdu
17.40 17.45
17.45 17.50
17.50 17.55
18.00 18.05
18.05 18.10
18.10 18.15


Uwaga: zarówno w jedną, jak i w drugą stronę autobusy specjalne nie będą zatrzymawać się na przystankach pośrednich.

Z Czech przyjeżdżają trzy konie czołowych tamtejszych trenerów – Makléř Grzegorza W. Wróblewskiego, Openly Františka Holčaka i Jovell Radka Holčaka. Polskę reprezentują: Soley trenerki Małgorzaty Łojek, Lascadell trenerki Kamili Urbańczyk i Treonina partynickiego trenera Michała Borkowskiego.

Konie startujące w Wielkiej Partynickiej zostały objęte honorowym patronatem przez wrocławskie osiedla: Krzyki-Partynice, Klecinę, Ołtaszyn i Oporów.

Sobotni mityng otworzy gonitwa z płotami dla trzylatków, w której pobiegnie Spring, koń z Partynic (trener Robert Świątek), który w lipcu w znakomitym stylu wygrał płotowy bieg w Pardubicach, mekce czeskich wyścigów przeszkodowych. Rywali ma równie doskonałych – Tuchola, Sopran Pokeer i Rosanna Beat też odniosły efektowne zwycięstwa w gonitwach z płotami.
Habana kontra Indian Sun

W stawce 13 koni zgłoszonych do Wielkiej Wrocławskiej o Nagrodę Totalizatora Sportowego absolutnym hitem jest obecność czempiona koni przeszkodowego ubiegłego roku w Niemczech, klaczy Indian Sun. Trenuje ją Pavel Vovcenko, Czech z pochodzenia, który należy do czołówki tamtejszych trenerów. Tylko w tym sezonie jego pupilka wygrała cztery gonitwy z przeszkodami, zaś w całej dotychczasowej karierze odniosła osiem przeszkodowych zwycięstw.

Najliczniejszą reprezentację wystawiają Czesi, którzy zgłosili dziewięć koni. Wśród nich znakomitą karierą legitymuje się St Petersbourg, który ma w dorobku 10 wygranych przeszkodowych wyścigów, w tym dwukrotnie Grande Steeple Chase di Roma (G3). Jego dodatkowym atutem będzie obecność w siodle Jana Faltejska, dwukrotnego zwycięzcy Wielkiej Pardubickiej, który wygrywał gonitwy także na torach Anglii, Francji i Włoch.

Bardzo dobrym koniem jest Blesk, który po wygraniu Nagrody Otwarcia Sezonu na Partynicach ścigał się z powodzeniem we Francji, gdzie raz zwyciężył, a także był drugi i czwarty. Jego trenerem jest tak znakomity fachowiec w przeszkodowej branży, jakim jest pracujący w Czechach nasz rodak Grzegorz W. Wróblewski, spod którego ręki wyszła Orphee des Blins, dwukrotna triumfatorka Wielkiej Pardubickiej.

Ze Słowacji przyjeżdża Jihlava, którą trener Jaroslav Hanaček dwukrotnie w tym sezonie przywoził do Wrocławia, żeby zapoznała się i oswoiła z tutejszymi przeszkodami. Klacz zrobiła to znakomicie, zajmując trzecie miejsce w Nagrodzie Wrocławska Trial i drugie w Nagrodzie Tiumena.

Jednym z dwóch koni wystawianych przez polskich trenerów jest Habana, nota bene jedyna przedstawicielka partynickich stajni. Najlepszą wizytówką podopiecznej trenera Michała Borkowskiego jest jej ubiegłoroczne zwycięstwo w Lotto Wielkiej Wrocławskiej. W tym sezonie biegała trzy razy, najlepszą formę prezentując miesiąc temu, kiedy wygrała Nagrodę Tiumena, w której pokonała m.in. Jihlavę i Bleska.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice
Sobota i niedziela, 6-7 września 2014 r., godz. 14.15
Wstęp wolny! Zapraszamy!

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama