Inwestycja za 200 milionów dolarów i obawy mieszkańców

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2015-03-03 10:47 | Zmodyfikowano: 2015-03-03 10:49
A|A|A

Zakład utylizacji odpadów komunalnych i szczególnie uciążliwych śmieci - w tym chemicznych - ma powstać w Nowej Wsi Legnickiej. Inwestor zapewnia, że ma zamiar zastosować najnowocześniejszą metodę plazmową IV generacji. Do tej pory w Europie nie powstał ani jeden zakład tego typu. Wójt Legnickiego Pola Henryk Babuśka opowiada się za inwestycją, między innymi dlatego, że w zakładzie znajdzie pracę około 120 osób.

Mieszkańcy wsi w gminie Legnickie Pole:

- Inwestycja to ponad 200 milionów dolarów. Gmina ma później z tego podatki plus możliwość zaktywizowania około 30 hektarów terenu. Firma, która ma posadowić tamtą inwestycję zobowiązała się do wybudowania drogi dojazdowej zupełnie poza obrębem wsi, żeby nie było tych uciążliwości.

Wiceprezydent Legnicy, Jadwiga Zienkiewicz nie wierzy w możliwość realizacji tej inwestycji:

Mieszkańcy gminy podkreślają, że o inwestycji dowiedzieli się od naszych reporterów. Na tablicy przed Urzędem Gminy w Legnickim Polu od kilku dni wisi ogłoszenie, z którego wynika, że etap konsultacji społecznych w tej sprawie jest już zakończony. Dziś rano wójt gminy Henryk Babuśka stwierdził w Radiu Wrocław, że konsultacje z mieszkańcami dopiero rozpoczną się 6 marca, a jeśli uda mu się przekonać mieszkańców, to pierwsze dostawy prądu i ciepła ze spalarni mogą popłynąć za kilka lat.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ZXV
2015-03-04 16:25:19
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 2
Taka sama ściema i przewał jak słynna oczyszczalnia w technologii firmy Lemma w Głogowie.
~...
2015-03-03 19:35:46
z adresu IP: (83.142.xxx.xxx)
Ocena: 1
Technologia plazmowa została opracowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA (na ich zamówienie) natomiast okazało się iż ta technologia utylizacji odpadów idealnie nadaje się do przemysłu. Polega ona na użyciu pochodni plazmowych, pracujących w temperaturze o wysokości ponad 5 tys stopni C. W wymienionych warunkach dochodzi do zerwana połączeń chemicznych i nie dochodzi do rekombinacji diotoksyn i innych szkodliwych dla środowiska substancji. Po oczyszczeniu gazów powstaje syngaz idealnie nadający się do produkcji elektryczności. Proces ten nie uwalnia szkodliwych substancji. Metoda plazmowa należy do grup metod termicznych nie jest natomiast spalaniem.
~Darek
2015-03-03 19:13:31
z adresu IP: (46.115.xxx.xxx)
Ocena: -3
Wiadomość o spalarni była proponowana parę lat temu - spalarnia plazmowa - były Sołtys jak i mieszkańcy wsi Nowa Wieś Legnicka stał przeciwko otwarciu inwestycji teraz skąd wziął się pomysł na taką inwestycję a przede wszystkim jego zgoda ! woda sodowa , władza czy większe pieniądze ? oto jest pytanie ?
~ech
2015-03-03 16:55:54
z adresu IP: (83.142.xxx.xxx)
Ocena: -3
panie redaktorze to nie jest spalarnia... ale rozumiem, jak się coś powtórzy tysiac razy...
~sprawdzićprawdę
2015-03-03 15:22:32
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: -2
A tak dokładnie to niech wyjaśnią: skąd (podać miejsca) i co będą przywozić (podać nazwy chemiczne odpadów) i w jakich ilościach (podać ilości) ? Od jakich firm (nazwy ich podać) będą te odpady odbierane? Jakimi drogami będą to wozić do spalarni? Przecież jak ktoś wykłada 200 baniek to musi to wszystko dokładnie wiedzieć. Jest szczegółowy plan i nie ma nic na żywioł. Tylko że teraz się o tym nie wspomina ludziom. Więc niech opowiedzą ludowi o tym, ale dokładnie. Z wypowiedzi panów w radio to zupełnie nic nie wynikało..tylko same ble ble ogólniki... he he he....:) Aby się nie okazało, że z Niemiec będą znów ciągnąć smrody i trucizny aby to Polacy wdychali. Redaktorzy też nich trochę bardzie będą dociekliwi a nie puszczają same gładkie gadki, bez żadnych trudnych pytań uzupełniających ....a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. I to potem te "niedomówienia" stają się szkodliwe dla społeczeństwa. Pamiętacie jak spalarnie blokowano w Dąbrowie Górniczej śmieci z Salwadoru? No to do roboty... bo za chwile będą blokowali pod Legnicą
~jakiś nieistotny
2015-03-03 14:54:53
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: -3
jak spółka z kapitałem 5000 zł. może robić inwestycję za 200 milionów dolarów
~trett
2015-03-03 11:45:47
z adresu IP: (83.142.xxx.xxx)
Ocena: 6
bez przesady, temat znany w gminie od dawna , były juz spotkania z mieszkancami w tej sprawie, ostatnie wczoraj, zaproszenia były publiczne, poza tym nie ma ma byc spalarnia tylko metoda plazmowa (porównanie z Wiedniem jesli chodzi o inwestycję chybione, "odległosc"? - no, moze troche mniej kompleksów...). W Europie zeby zobaczyc jak to działa trzeba pojechać do Wielkiej Brytanii.
~mieszkaniec
2015-03-03 11:38:17
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: -7
Dobrze, że zajęliście się tematem. Może choć trochę przestanie działać w tej gminie bezprawie. Władze gminy robią co chcą, może zainteresowanie mediów Ich działaniami spowoduje, że dostrzegą, iż nie są całkiem bezkarni w swych działaniach. P.S. do ppp - jak dokładnie nie przeczytałeś to zwracam uwagę, że takiej spalarni nie ma w europie. A Wiedniem to się nie zasłaniaj, kolejny raz. Do Wiednia to nam dalej niż jest kilometrów.
~ppp
2015-03-03 11:27:19
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
ludzie! w wielu krajach spalarnie stoją w sercu miast np. w Wiedniu i nikomu nic nie śmierdzi. jeśli ludzie na spalarnie patrzą z perspektywy spalania śmieci w piecach i smrodzie jaki powstaje to wcale się nie dziwię, że tak boją się spalarni. poza tym, zanim się coś wybuduje to się robi raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko czy taka inwestycja wpłynie na środowisko i ludzi czy nie. byle spalarni niezgodnej z przepisami nikt nie wybuduje.