Wojskowy desant i strzelanie w locie (ZOBACZ ZDJĘCIA)

| Utworzono: 2015-03-17 10:42 | Zmodyfikowano: 2015-03-17 10:44
A|A|A

Zdjęcia: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

Desant za pomocą lin, rajd z wykorzystaniem śmigłowców transportowych, czy strzelania z karabinów maszynowych w locie. Studenci z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu wzięli udział w specjalistycznym szkoleniu w Leźnicy Wielkiej.

Ćwiczenia, których punktem kulminacyjnym był rajd z wykorzystaniem śmigłowców transportowych Mi-8 i Mi-17 była 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Podchorążowie ostatniego roku studiów mieli za zadanie zaatakować i przejąć pozycje przeciwnika, którymi byli gospodarze terenu, czyli żołnierze 1. Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej.

"Zajęcia taktyczne realizowano w trzech etapach. Etap pierwszy stanowiło teoretycznie omówienie zasad bezpieczeństwa i podstawy wykorzystania śmigłowców w działaniach taktycznych. Następnie przystąpiono do praktycznego współdziałania żołnierzy i pododdziału ze śmigłowcami. Ostatnim etapem było dowodzenie plutonem w działaniach taktycznych podczas współdziałania ze śmigłowcem"

"Podczas pierwszych dwóch etapów, podchorążowie specjalności zmechanizowanej zostali zapoznani z zasadami użycia i wykorzystania śmigłowców podczas działań taktycznych. Uczyli się zasad załadunku i desantowania z pokładu śmigłowców, zachowania się żołnierzy po opuszczeniu śmigłowców w różnych sytuacjach taktycznych oraz desantowania ze śmigłowców z przyziemienia i zawisu"

- Kulminacją zajęć w Leźnicy Wielkiej było ćwiczenie praktyczne, podczas którego podchorążowie mieli za zadanie zaplanować i wykonać rajd z wykorzystaniem śmigłowców transportowych Mi-8 i Mi-17 na wyznaczone obiekty w ugrupowaniu przeciwnika. Trudność zadania polegała na tym, że obiekt rajdu, teren i planowane działania musiały być wyznaczone w oparciu o mapy i zdjęcia lotnicze, a przeciwnikiem broniącym obiektów byli żołnierze 1. batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej, których chlebem powszednim są rajdy w głąb ugrupowania przeciwnika – informuje kierownik Zakładu Działań Połączonych WSOWL płk dr Lech Plezia.

Zajęcia realizowane w oparciu o kadrę i obiekty 25. BKPow. stanowią istotny element programu kształcenia podchorążych studiów II stopnia na kierunku wojsk zmechanizowanych z przedmiotu Dowodzenie Pododdziałami Zmechanizowanymi w okresie specjalizacji zawodowej.

Informacje: mjr Piotr Szczepański

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama