XV Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej

| Utworzono: 2015-06-17 09:14 | Zmodyfikowano: 2015-06-20 15:16
A|A|A

Zdjęcia: Justyna Chybalska

Świetne jedzenie i muzyka, bałkańskie klimaty na Dolnym Śląsku. W sobotę w Bolesławcu odbył się XV Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej. Na miejscu nie mogło zabraknąć Radia Wrocław.

20 czerwca w bolesławieckim rynku powstała wioska reemigrantów, którą zasiedliły koła gospodyń wiejskich i najróżniejsze stowarzyszenia. Mieszkańcy miasta oraz goście mieli okazję spróbować specjałów kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami (na ostro i na słono), zupy gulaszowej czy paprykowej. W Bolesławcu nie mogło zabraknąć konkursu kulinarnego na „dobrą pitę“ i „kociołek bałkański“. Kulinarną atrakcją oczywiście była również pečenica, czyli świąteczne danie serwowane w krajach byłej Jugosławii.

Mimo, że deszcz kropił prawie przez cały dzień bałkański klimat nie stygł i wszyscy bawili się świetnie. A wszystko dzięki świetnemu jedzeniu ale i muzyce. W programie imprezy nie mogło zabraknąć występów lokalnych zespołów folklorystycznych, czy barwnego korowodu, który przeszedł wokół bolesławieckiego rynku po godzinie 15:00. Wieczorem na scenie pojawiły się też goście z Chorwacji: zespół Puhački Orkestar Brass Band DVD Valpovo, istniejąca od 1890 roku jedna z najstarszych orkiestr dętych w Republice Chorwackiej oraz grupa Jovalius Bend.

Ideą imprezy, która już na stałe wpisała się do kalendarza, jest integracja ludności o różnych korzeniach, która osiedliła się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Organizatorzy dzięki festiwalowi pragną uchronić od zapomnienia tradycje, język, obyczaje reemigrantów z krajów byłej Jugosławii.

Szczegóły na: www.boleslawiec.eu

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama