Dolnośląski bilet do NFL (REPORTAŻ)

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2015-07-23 10:11 | Zmodyfikowano: 2015-07-23 11:26

NFL czyli National Football League to jedna z najpotężniejszych lig na świecie. W tegorocznym rankingu „Forbesa” spośród 51 najcenniejszych klubów sportowych świata, aż dwadzieścia (!) to drużyny właśnie z ligi futbolu amerykańskiego (12 ma MLB, 10 NBA, 7 zespołów piłkarskich, po jednym NHL i Formuła 1). Do tego sportowo-finansowego raju trafił pochodzący z Oleśnicy – Babatunde Ayiegbusi. Na razie nie ma on co liczyć na wielkie pieniądze, ale nie o nie tutaj chodzi. Historia zawodnika Minnesoty Vikings to ucieleśnienie amerykańskiego snu.

Posłuchaj reportażu Dolnośląski bilet do NFL – historia Babatunde Aiyegbusiego:

Do tej pory tylko czterech Polaków grało w futbol za oceanem. W latach siedemdziesiątych na boiskach NFL występowali Czesław Marcol i Ryszard Szaro. Pod koniec lat 90. swoją szansę dostał Zbigniew Maniecki. Od 2000 roku zawodnikiem Oakland Riders jest Sebastian Janikowski. Urodzony w Wałbrzychu futbolista to jeden z najlepszych kopaczy w lidze. 13 lat temu zagrał w Super Bowl (finał NFL, jedno z największych sportowych wydarzeń na świecie). O tym jak dobrze wykonuje swoją pracę niech świadczy fakt, że w 2011 roku wyrównał rekord ligi (41 lat wcześniej ustanowił go Tom Dempsey) w „field goal”, trafiając w bramkę z 63 jardów (w 2013 roku o jeden jard lepszą próbę wykonał Matt Prater).

Teraz liczymy, że na wielkich stadionach NFL zaprezentuje się Babatunde Aiyegbusi. Wszyscy jego poprzednicy trafili do ligi zdobywając uprzednio szlify w Stanach Zjednoczonych. Popularny „Babs” jest pierwszym z „biało-czerwonych”, który dostał się do futbolowego raju prosto z polskich (grał jeszcze w Niemczech) boisk. Przyrównując tę historię do piłki nożnej, to tak jakby FC Barcelona kupiła piłkarza z naszej czwartej ligi.

Polak pokazał się z dobrej strony na Pro Day organizowanym na obiektach Uniwersytetu Texas-San Antonio. To specjalne testy podczas, których sprawdzane były nie tylko umiejętności futbolowe kandydatów, ale i ich predyspozycje fizyczne. W skład zaplanowanych ćwiczeń („drills”) wchodziły m.in. bieg na 40 jardów, wyciskanie sztangi, skok w dal czy też skok dosiężny. Najlepsi zwrócili na siebie uwagę skautów klubów NFL (18 z 32 drużyn wysłało swoich przedstawicieli) , którzy byli obecni na pomiarach. Oleśniczanin szybko wpadł im w oko.

Zainteresowanie „Babsem” wykazywała Minnesota Vikings, która zaprosiła go na dalsze testy.

Vikings nie czekali długo, żeby ściągnąć do siebie mierzącego 206 cm i ważącego 150 kg Polaka.

Podpisanie kontraktu z klubem nie oznacza jednak automatycznej pewności występu w NFL. Popularny "Babs" musi potwierdzić swoją wartość podczas okresu przygotowawczego, obozu treningowego i meczów przedsezonowych. Rozgrywki NFL rozpoczną się we wrześniu, a składy ("roster") drużyn muszą do tego czasu zostać zredukowane do 53 graczy. Vikings mają ich obecnie prawie 90. Polak o swoją szansę będzie walczył już od soboty, kiedy zawodnicy Minnesoty rozpoczną 1,5 miesięczne przygotowania na zamkniętym obiekcie w innym mieście.



Pozycja Babatunde Aiyegbusiego to offensive tackle. Gracze grający jako OT występują (zazwyczaj) na brzegach linii ataku, nie łapią podań i nie maja kontaktu z pilką. Ich zadaniem jest tworzenie miejsca dla biegaczy (running backów) i ochranianie rozgrywającego (quarterbacka) przed największymi i najsilniejszymi obrońcami. Im dłużej uda im się utrzymać szarżujących obrońców z dala od piłki, tym większe są szanse na zdobycie pokaźnej ilości jardów przez ich drużynę, a w konsekwencji punktów.

Futbol dla nowicjuszy:

Co musisz wiedzieć o NFL:

  • To największa na świecie liga futbolu amerykańskiego
  • Istnieje od 1920 roku
  • Aktualnie grają w niej 32 zespoły, podzielone na dwie konferencje – AFC i NFC. W każdej z nich są po cztery dywizje – Wschód, Zachód, Północ, Południe
  • Minnesota Vikings gra w konferencji NFC w dywizji North. W zeszłym sezonie zajęła dopiero 10 miejsce w swojej konferencji i trzecie w jej północnej części
  • W fazie zasadniczej każdy zespół rozgrywa zaledwie 16 spotkań i odbywają się one co tydzień. (Dla porównania np. w koszykarskiej NBA drużyny grają po 82 mecze, a ligowcy rywalizują niemal przez wszystkie dni sezonu)
  • W playoffach uczestniczy 12 drużyn (po sześć z obu konferencji). W odróżnieniu od innych zawodowych lig w USA w parze rozgrywa się tylko jeden mecz, po którym przegrywający odpada.
  • Finał czyli Super Bowl to jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych zeszłoroczny mecz o tytuł śledziło przed telewizorami 114,5 miliona widzów. To rekord oglądalności w historii w USA (różne edycje Super Bowl zajmują aż 6 pierwszych miejsc na liście najpopularniejszych programów telewizyjnych w tym kraju)
  • Nowy sezon rozpocznie się 10 września 2015 roku i potrwa, aż do finału – 7 lutego 2016 roku.
    Super Bowl rozegrane zostanie w Santa Clara w Kalifornii
Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.