Wrocław widziany z wysokości komina Elektrociepłowni (FILM)

Gregor Niegowski, Przemek Gałecki | Utworzono: 2015-08-04 10:08 | Zmodyfikowano: 2015-08-04 11:48
Wrocław widziany z wysokości komina Elektrociepłowni (FILM) - fot. YouTube
fot. YouTube

Jak wygląda Wrocław widziany z wysokości nowego komina Elektrociepłowni? Obiekt ma 115-metrów i jest jednym z najwyższych w całym mieście. Z konstrukcji widać między innymi wieże kościołów, najwyższych wrocławskich budynków, Odrę, czy górę Ślężę.

To i wiele więcej można zobaczyć tutaj: 

To jedna z największych inwestycji wrocławskiej elektrociepłowni. Instalacja odsiarczania i odazotowania spalin ma kilkakrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki azotu i pyłów oraz doprowadzić do pięciokrotnego ograniczenia emisji tlenków siarki do atmosfery i trzykrotnego ograniczenia emisji tlenków azotu. Technologia wykorzystywana do odsiarczania spalin w EC Wrocław nazywana jest „mokrą wapienną”.

Najbardziej widoczną częścią instalacji odsiarczania dla mieszkańców jest nowy, 115-metrowy komin, chociaż to stosunkowo niewielki element całego kompleksu oczyszczania. Najważniejsze procesy zachodzą niżej, przede wszystkim w absorberze. Właśnie w tym ogromnym zbiorniku spaliny trafiają „pod prysznic”, czyli są omywane wodą z rozpuszczonym węglanem wapna. W efekcie, po uruchomieniu instalacji nad nowym kominem będzie widoczny biały obłok, czyli... czysta para wodna.

Przyjazne dla środowiska są nie tylko efekty oczyszczania, ale też produkt uboczny. W przypadku tzw. metody mokrej wapiennej to gips, który będzie składowany w specjalnym magazynie, a następnie sprzedawany zakładom, które wykorzystają go do produkcji m.in. materiałów budowlanych. Z kolei woda wykorzystana w procesie odsiarczania trafia do wybudowanej w ramach inwestycji oczyszczalni.

Cała inwestycja kosztowała blisko 330 mln złotych i pracowało przy niej 800 osób przez dwa lata.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.