Żegnajcie wakacje, witaj szkoło! (Posłuchaj)

Elżbieta Osowicz, Aurelia Szymon | Utworzono: 2015-09-01 08:08 | Zmodyfikowano: 2015-09-01 08:16
Żegnajcie wakacje, witaj szkoło! (Posłuchaj) - zdjęcie ilustracyjne: Nick Amoscato/ flickr.com
zdjęcie ilustracyjne: Nick Amoscato/ flickr.com

Przyszedł ten dzień. Blisko 405 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska wita dziś rok szkolny. W całej Polsce wróci dziś do szkoły prawie 5 milionów uczniów i 650 tysięcy nauczycieli. Wóz satelitarny Radia Wrocław zaparkował przy szkole podstawowej nr 63 przy ulicy Menniczej we Wrocławiu. 

Posłuchajcie: 

Cz. 1 

Zdjęcie: Pete/ flickr.com

Cz. 2

Dla wielu uczniów powrót do nauki nie jest łatwy, bo rodziców nie stać na zakup podstawowych przyborów. Z pomocą przyszła Caritas archidiecezji wrocławskiej, która rozdała najbiedniejszym uczniom zeszyty, farby, kredki i wiele innych rzeczy, które pozwolą im w pełni uczestniczyć w szkolnych zajęciach. Wśród obdarowanych była 7-letnia Zuzia:

Wszystkie szkolne wyprawki zostały sfinansowane dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. W całej archidiecezji wrocławskiej obdarowanych zostało około tysiąca dzieci.

A co z 6-latkami? Z danych dolnośląskiego kuratorium oświaty wynika, że ponad 4 tysiące 400 rodziców wystąpiło z wnioskiem o odroczenie obowiązku szkolnego. Ponad połowa wniosków została przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne rozpatrzone pozytywnie, dlatego te maluchy mają jeszcze rok laby. 

Czytaj więcej: Nie wszystkie 6-latki pójdą we wrześniu do szkoły

Edukację w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpoczyna dziś prawie 29 tysięcy sześcioletnich Dolnoślązaków. To i tak o 4 tysiące więcej niż w zeszłym roku.

W sumie dzieci i młodzież z naszego regionu mają do dyspozycji 800 szkół podstawowych, 530 gimnazjów, 300 liceów, 160 szkół zawodowych i 140 techników.

Oczyszczone ściany, a do dyspozycji nowa sala gimnastyczna i plac zabaw - ale także nie w tym roku. Uczniowie szkoły podstawowej przy Górnickiego we Wrocławiu na rozpoczęcie zajęć w wyremontowanym budynku poczekają jeszcze kilkanaście miesięcy. Opinie mieszkańców są podzielone:

A przyczyną zamieszania okazuje się... blok sportowy oraz basen. A ten ma służyć nie tylko uczniom, ale i mieszkańcom. Na razie dzieci będą uczyły się w szkole podstawowej przy Świętokrzyskiej – mówi Anna Bytońska z magistratu:

Możliwe, że dzieci wrócą wrócą do wyremontowanej szkoły po dwutygodniowej przerwie zimowej. Dodajmy, że była szkoła podstawowa nr 60 przy Świętokrzyskiej do której zostali przeniesieni uczniowie z Górnickiego na czas remontów, mieści się kilometr dalej.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.